שתף קטע נבחר

האסון באיטליה: "מראות כמו אחרי הפצצה"

רעש האדמה במרכז איטליה הותיר אחריו חורבות ומניין הנספים ממשיך לעלות ועומד על 247. חיפושים במלון שקרס הופסקו: "חשוך ומסוכן מדי". תושבים רבים פחדו להישאר בבתיהם ועבירו את הלילה בחוץ". עד ראייה לאסון: "ראיתי גופות שוכבות ברחובות, נשים צעקו וחיפשו את ילדיהן"

 

 

מניין הקורבנות באסון רעש האדמה באיטליה הולך ומאמיר. מספר הנספים עלה הבוקר (יום ה') ל-247. מוקדם יותר עדכן ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי כי כ-500 בני אדם נפצעו. אנשי הצלה רבים ממשיכים במאמצים כבירים לחלץ ניצולים מבין ההריסות. רבים מהניצולים מפחדים לישון בביתם מחשש לרעשי משנה שיחזירו את מראות ליל אמש, וצפויים להעביר את הלילה ברחוב כשהם מצוידים בשמיכות.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

חיפושים לצד ייאוש באמטריצ'ה (צילום: AP) (צילום: AP)
חיפושים לצד ייאוש באמטריצ'ה(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

חוששים להיכנס לבתים. ניצולים מתכוננים ללילה ברחוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חוששים להיכנס לבתים. ניצולים מתכוננים ללילה ברחוב(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ראש העיירה אמטריצ'ה, סרג'ו פירוצי, הודיע כי כנראה יש עשרות לכודים תחת ההריסות של "מלון רומא" הוותיק והמפורסם ששוכן במרכז העיירה. עד כה נמצאו חמש גופות בחורבות המלון. אחד מההרוגים הוא ילד בן 11, שעוד הספיק לתת אותות חיים בעת שנמצא, אך מת מפצעיו. בתחילה דיווחו הרשויות כי קיים חשש לחייהם של כ-70 בני אדם, אך מאוחר יותר נמסר כי ככל הנראה שהו במלון 35 מבקרים בלבד, וכי רובם הצליחו להמלט מהמבנה. גורם בשירות הכבאות המקומי שהשתתף בחיפושים העריך כי כעשרה בני אדם שהיו במלון נעדרים. הלילה מסר גורם בכוחות ההצלה כי הם נאלצו להפסיק את מאמצי החיפוש באזור המלון, "משום שחשוך ומסוכן מדי". החיפושים אחר ניצולים ממשיכים במוקדים אחרים במרכז המדינה לכל אורך הלילה.  

 

"כמו אחרי הפצצה". העיירה אמטריצ'ה במבט מהרחפן ()
"כמו אחרי הפצצה". העיירה אמטריצ'ה במבט מהרחפן

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"כולם בחוץ ואנשים די מפחדים להיכנס לבתים שלהם", סיפר פרד פליטגן, תושב אקומולי, לרשת CNN. "רבים מהם גם מאמינים שהם הולכים להעביר את הלילה בחוץ. רבים חוששים מרעשי משנה שיחזירו שוב את המראות של אתמול בלילה".

 

במהלך יום רביעי פקדו את האזורים שנפגעו מהרעש יותר מ-300 רעשי משנה, עשרות מהן בעוצמה יחסית חזקה של 5.5-4.5.

 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

עוד סיפר פליטגן כי אין יכולת להעביר ציוד רפואי ואספקה לאזורים מסוימים בעיר שהגישה אליהם נחסמה או נעשתה מסוכנת. "כוחות ההצלה עוברים מבית לבית וצועקים, יש שבעה או שמונה מסוקים שחגים באוויר ומנסים לאתר ניצולים. הם עדיין ממש בהתחלה של מבצע החיפושים והחילוץ".

 

מוקדם יותר חולצה בחיים ילדה בת 8 מהריסות בעיירה פסקארה דל טרונטו. עדי ראייה סיפרו על שתי נשים שרצו ברחוב וצעקו "היא בחיים!".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

"ראיתי גופות שוכבות ברחובות, נראה כמו אחרי הפצצה"

ג'יאני פאלוטה מתגורר בעיירה לאונזה שמרוחקת 12 קילומטרים מהעיירה אקומולי שנפגעה קשה במיוחד ברעש האדמה. "רעידת האדמה הייתה חזקה במיוחד והעירה אותי", סיפר לרשת BBC. "נכנסתי לרכב ונסעתי לאקומולי כדי לראות אם אוכל לסייע. ידעתי שהמצב שם יהיה חמור מאוד. הגעתי לשם והייתי בהלם מהמראות. כל הבתים קרסו".

 

עוד סיפר: "ראיתי גופות שוכבות ברחובות, ואנשים פצועים הסתובבו עם דם שכיסה את רגליהם ושאר חלקי גופם. היו שם נשים שצעקו וחיפשו את הבעלים שלהן ואת ילדיהן. שכנים ניסו לסייע להן".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

לדבריו, "כוחות ההצלה הגיעו מהר מאוד במסוקים וביקשו מהאנשים שניסו לסייע שיתרחקו. הם אמרו לנו להשיג שמיכות ואספקה, וזה מה שאני עושה. אלך לתרום דם אחר הצהריים אם יהיה בכך צורך. כל הסיטואציה הזו מאוד מבלבלת ומצערת".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סטפאנו סברולי, צלם עצמאי מהעיירה מונטלאון סאבינו הסמוכה לאמטריצ'ה, הגיע לעיירה שנפגעה קשה כבר ב-5:00 לפנות בוקר. "מיד מצאתי את עצמי עומד מול מחזה דרמטי", סיפר. "העיירה נחרבה לחלוטין, החשמל מנותק והטלפונים לא עובדים. זה היה נראה כמו אחרי הפצצה. לדעתי בסביבות 95 אחוזים מהבתים קרסו", הוסיף.

 

עוד סיפר: "דיברתי עם עשרה אנשים שהיו שרויים בהלם. רובם איבדו מישהו. יש כל כך הרבה בתים הרוסים, ואני מפחד שלא יצליחו למצוא ניצולים רבים".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פאולו אוונס מהעיר אמאנדולה שבמחוז פרמו סיפר שצפבה בטלוויזיה בזמן הרעש. "בהתחלה לא הבנתי מה קורה ולא הייתי ממש מודאג, אבל אז הטלוויזיה נפלה מהקיר, האחרונות התחילו להיפתח וחתיכות החלו ליפול מהתקרה", סיפר.

 

"רצתי לחדר השינה של אחותי. היא הייתה איטית מדי אז פשוט שלפתי אותה מהמיטה. הערתי גם את אמי ויצאנו בזריזות מהבית", הוא משחזר. "כשהיינו בחוץ ראינו את הקיר של המטבח מתמוטט וגם את היסודות של חדר השינה של אחותי".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

עוד הוא מספר: "נכנסנו לרכב וניסינו להימלט, אבל הכביש היה חסום בגלל בתים שהתמוטטו. היינו צריכים לעצור בתוך שדה, ושם חיכינו עד שהבוקר עלה".

 

ויקטוריה רוטר הייתה עם בעלה ושני ילדיה הקטנים באתר קמפינג בצפון נורצ'ה שבאזור אומבריה - מוקד הרעש. "בסביבות השעה 3:30 לפנות בוקר הבקתה התחילה לרעוד. זה היה מאוד מבלבל ומפחיד להתעורר ככה, ושמעתי אנשים צורחים. חשבתי שאנחנו מחליקים במורד הגבעה", סיפרה.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"הילדים שלי עדיין ממש מזועזעים. תודה לאל אנחנו בטוחים כעת, אבל אנחנו עדיין בשוק. לבי יוצא אל אלו שגרים רק כמה קילומטרים מכאן בהמשך הכביש. בעלי ואני כבר חווינו רעידת אדמה אחת בבאלי שבאינדונזיה ועוד כמה באסיה, אבל זו הייתה הקשה ביותר", הוסיפה.

 

לורנזו מיוסברגר מתגורר בכפר קטן בשם קמפלו סול-קליטונו, המרוחק כחצי שעה נסיעה ממוקד הרעש. "הרגשתי את האדמה תחתיי זזה ורצתי החוצה מחשש שהבית יקרוס. סבתי הקשישה הייתה בחלק אחר של הבית, אולם היא נכה ולכן לא יכלה לצאת גם. דאגתי לה מאוד", סיפר.

 

"למרבה המזל הבית לא התמוטט, אבל הרבה דברים נשברו. סבתי סיפרה שהיא הרגישה כאילו היא נמצאת בספינה שנקלעה לסערה בלב ים".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אחר הצהריים פורסם תיעוד דרמטי של איש חילוץ המדבר עם אישה הלכודה מתחת להריסות בקאפודקווה: "את מסוגלת לנשום קצת?", שאל אותה והיא השיבה: "רק קצת". איש ההצלה ממשיך לתקשר עם האישה שרק ידה החבולה נראית בצילום: "הכי חשוב להישאר רגועים. שוטרים נמצאים בדרכם לכאן. ננסה להסיר את זה", אמר לה והצביע על ההריסות, "אנחנו מחכים להם כדי לא לפגוע בך, בסדר?".

 

 

תיעוד מרגש נוסף שפורסם היה של גבר בן 65 שחולץ מההריסות בעיירה אקומולי כעבור תשע שעות. בדרך לאמבולנס סיפרו המחלצים לגבר, לוציאנו פרי, שאחותו פטריסיה נמצאת לידו. למחלצים היא סיפרה: "לא נשאר לי כלום, רק הפיג'מה שלי. אין לי אפילו את רישיון הנהיגה שלי ולא את המכונית שלי".

 

 

ישראל הציעה לסייע

מוקד הרעש היה בנורצ'ה שבאזור אומבריה, אבל הרעש היה חזק כל כך וקרוב כל כך לפני השטח - כארבעה קילומטר בעומק האדמה - עד שהוא הורגש היטב גם בבולוניה וברומא, המרוחקת כ-150 קילומטר משם. הרעש פגע באזורים לאציו, מארקה, אומבריה ואמברוצו.

 

איטליה היא ארץ המועדת לרעידות אדמה, ורעידות קלות הן דבר נפוץ בה. עם זאת הרעידה הלילה היא מהחמורות ביותר שהיו בה מאז אסון הרעש בלאקווילה ב-2009. הרעש ההוא זרע חורבן גדול, ונהרגו בו יותר מ-300 בני אדם, בהם אזרח ישראלי. במאי 2012 פקדו שתי רעידות אדמה את אזור אמיליה רומניה. 23 בני אדם נהרגו בהן ו-14 אלף איש איבדו את בתיהם.

 

ישראל הציעה הבוקר לאיטליה סיוע בעקבות הרעש, אך איטליה הודתה על ההצעה והבהירה כי היא אינה זקוקה כעת לסיוע. ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח תנחומים לעם האיטלקי ואיחולי החלמה לפצועים.


פורסם לראשונה 24/08/2016 20:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רעש האדמה באיטליה
צילום: AP
צילום: AP
חיפושים לצד ייאוש ופחד
צילום: AP
מומלצים