שתף קטע נבחר

זכאי מחיר למשתכן? אלו ההגרלות הקרובות

ההרשמה להגרלה החמישית במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בראשון לציון נפתחה היום, בשבוע הבא תיפתח הרשמה למכרז לדיור מוזל בדימונה. שלשום כבר החלו להירשם זכאים לתוכנית בבית שמש, ויוכלו לעשות זאת עד אמצע ספטמבר. ובאילו אזורים נוספים יפתחו עוד הגרלות? בדיקת ynet

על רקע המתווה החדש שמקדמים משרדי האוצר והבינוי, שמנסה להגדיל את הסיכויים של זכאי תוכנית מחיר למשתכן לזכות בדירה מוזלת, בדקנו את מועדי ההגרלות הקרובות. היום (ה') נפתחה ההגרלה החמישית לתוכנית מחיר למשתכן בשכונת גבעת הרקפות בראשון לציון, במסגרתה ייבנו 48 יחידות דיור מוזלות.

 

באוצר מנסים להגדיל את הסיכוי לזכות בדירה

באוצר רוצים שתמהרו להירשם למחיר למשתכן

70 אלף דירות מחיר למשתכן - בבנייה ירוקה

 

ההרשמה להגרלה זו תיסגר ב-21 בספטמבר ובמהלך חודש זה תיפתח ההרשמה להגרלה נוספת. עד כה נסגרו ארבע הגרלות בעיר, במסגרתם זכו 396 זכאים לדירות מוזלות. העיר ראשון לציון הייתה הראשונה באזורי הביקוש שבה הושלם בחודש דצמבר האחרון מכרז מחיר למשתכן. במסגרת המכרז זכו 26 יזמים שיבנו 924 דירות ב-11 מתחמי מגורים בשכונת גבעת הרקפות במזרח העיר.

 

צפו בתאריכי פתיחת ההגרלות לתוכנית מחיר למשתכן:

 (מקור: משרד האוצר) (מקור: משרד האוצר)
(מקור: משרד האוצר)

יצוין כי המכרז הושלם אז באופן חלקי, לאחר שעבור שלושה מתחמים בשכונה טרם הוגשו הצעות והם ייצאו לשיווק חוזר. בסך הכל אמורות להיבנות כ-1,200 דירות, במחיר המשקף הנחה של 30% ממחירי הדירות בשוק. היזמים שזכו במכרז קיבלו מהמדינה זכויות בנייה בשיעור של 20% עבור דירות שימכרו בשוק החופשי.

 

על פי נתוני המכרז, דירות שלושה חדרים בשטח של 80 מ"ר צפויות לעמוד על מחיר התחלתי של 813 אלף שקל; דירות ארבעה חדרים בשטח של 100 מ"ר יעלו החל מ-1,016,145 שקל; ודירות חמישה חדרים בשטח של 120 מ"ר יעלו החל מ-1.222 מיליון שקל.

הדמיית שכונת גבעת הרקפות במזרח ראשון לציון (הדמיה: אדריכל אילן שפירא) (הדמיה: אדריכל אילן שפירא)
הדמיית שכונת גבעת הרקפות במזרח ראשון לציון(הדמיה: אדריכל אילן שפירא)

שלשום (ג') נפתחה ההגרלה לתוכנית מחיר למשתכן ברובע ד' החדש בבית שמש, שבה ניתן יהיה לזכות ב-36 דירות מוזלות בשלב זה. ההרשמה להגרלה תינעל ב-19 בספטמבר. מדובר במכרז שהושלם גם הוא באופן חלקי, להקמת 509 דירות מתוך מכרז ענק ליותר מ-4,000 דירות ששווקו ליזמים ללא הצלחה ויוחזרו לשיווק מחדש.

 

על פי תנאי המכרז, מחיר דירת 80 מטר הכוללת מרפסת, חניה וגינה יעמוד על כ-778 אלף שקל בשכונת ד' 2; דירת 100 מ"ר תעלה כ-954 אלף שקל; ודירת 110 מ"ר תעלה כ-1.04 מיליון שקל. בשכונת ד' 1, דירת 80 מ"ר תעלה כ-795 אלף שקל; דירת 100 מ"ר תעלה כ-973 אלף שקל; ודירת 120 מ"ר תעלה כ-1.151 מיליון שקל.

 

על פי נתוני האוצר, בתחילת השבוע הבא (א') תיפתח הגרלה לתוכנית מחיר למשתכן בדימונה. מדובר בשלב זה בהגרלה עבור 107 יחידות דיור מוזלות, מתוך שני מכרזים שהושלמו בשכונות השחר וממשית בעיר וכוללים כ-570 יחידות דיור. מחיר התחלתי לדירת 80 מ"ר עומד על כ-550 אלף שקל.

 

בירושלים ייפתחו שתי הגרלות בשבוע הבא - אחת ב-30 באוגוסט (ג') עבור 68 דירות מוזלות; והשנייה ב-1 בספטמבר (ה') עבור כ-200 דירות. הגרלות אלה יינעלו בסוף ספטמבר. ב-4 בספטמבר תיפתח הגרלה ל-110 יחידות דיור במעלות תרשיחא, שתיסגר ב-1 באוקטובר. בעתלית יפתחו שתי הגרלות לכ-300 דירות ב-6 וב-9 בספטמבר. ב-16 בספטמבר תיפתח הגרלה ל-469 דירות בשדרות.

 

חלק מהמכרזים הושלמו באופן חלקי - מדוע? מוזמנים לצפות בראיון באולפן ynet:

 

53 אלף זכאים במסגרת התוכנית

המתווה החדש של תוכנית מחיר למשתכן לזכאים חסרי דירה יכלול שתי סדרות. בסדרה א' יכללו זכאים שכבר יש בידיהם אישורי זכאות (כלומר זכאים שכבר הנפיקו תעודות זכאות ממשרד הבינוי והשיכון); וכן כאלה שיבקשו אישורי זכאות עד תאריך ה-13 בספטמבר השנה, או עד שהסדרה תגיע למכסה של כ-60 אלף זכאים (המוקדם מבין השניים).

 

בסדרה ב' יכללו כל הזכאים שירשמו לתוכנית מרגע סגירת סדרה א' (כלומר אחרי ה-13 בספטמבר 2016), וכן זכאים מסדרה א' שטרם זכו בהגרלות ויועברו לסדרה ב'. עלומר, מי שעדיין משתהה וטרם הנפיק תעודת זכאות, יכול לעשות זאת עד אמצע החודש הבא ולהיכלל בסדרה א'. אחרי תאריך זה, הזכאים שינפיקו תעודות זכאות ישתייכו לסדרה ב'.

 

באוצר מסבירים כי זכאים אשר יהיו רשומים לסדרה א' יתבקשו להירשם להגרלה אחת לפחות עד סוף שנת 2016 על מנת להשאר בסדרה א'. כמו כן, תינתן לזכאים בסדרה א' הזכות לוותר עד פעמיים על זכייה ולהמשיך להשתתף בהגרלות (למשל, אם יזכו בדירה גדולה משחשבו או קטנה משחשבו, או בעיר שלא ירצו לגור בה). אם יזכו ויוותרו בפעם השלישית על הזכות לדירה - יועברו לסדרה ב'.  

על פי נתוני האוצר והבינוי, כ-53 אלף איש הנפיקו תעודות זכאות על מנת לקחת חלק בהגרלות של תוכנית מחיר למשתכן. כ-3,000 איש כבר זכו בהגרלות, אולם כ-14 אלף איש עדיין לא ניצלו את האפשרות להירשם אליהן. לפיכך מתוך כלל הזכאים, רק כ-35 איש פעילים במסגרת התוכנית - כלומר נרשמו להגרלות ברחבי הארץ. נתון זה אינו תואם את מספר הדירות שמתכוונים הקבלנים לבנות במסגרת התוכנית.

 

באוצר מסבירים כי מאחר שבכוונת המדינה לשווק כ-100 אלף דירות מוזלות, הכוונה היא לקדם מהלך שיספק עדיפות למי שנרשם עד כה לתוכנית - על פני מי שמתלבט ויירשם בשלב מאוחר יותר. במטה הדיור ביקשו להדגיש כי אין הכוונה "להוריד את השאלטר" על הנפקת תעודות זכאות או הרשמה להגרלות.

 

למעשה, מי שיירשם לסדרה ב' יוכל גם הוא לזכות בדירה מוזלת, אולם מטרת המהלך היא למקד את הזכאים במסגרת הפרויקט ולהמתין לדירה מוזלת, גם אם תקופת ההמתנה תעלה על חצי שנה. בכך, סבורים במטה, ניתן יהיה "לשחרר" דירות פנויות שאינן במסגרת התוכנית, כמו דירות מיד שנייה או דירות חדשות בפרויקטים חדשים שאינם של המדינה (דירות חדשות מקבלן) - לטובת מי שאינו זכאי להיכלל בתוכנית.

 

נזכיר כי הזכאים לרכישת דירת מחיר למשתכן הם "חסרי דיור" - מי שלא הייתה דירה בבעלותו ב-6 השנים האחרונות - יחיד מגיל 35 ומעלה וזוגות בכל גיל. בחירת הזוכים מבין הזכאים שנרשמו לפרויקט תתבצע באמצעות הגרלה. זכאי שרכש יחידת דיור במסגרת מחיר למשתכן, לא יהיה רשאי למכור את יחידת הדיור לצד שלישי במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משרדי הנפקת תעודת זכאות למחיר למשתכן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים