שתף קטע נבחר

החרדים במכתב חריף: "לא לעבודות ברכבת בשבת"

זעם במפלגות החרדיות סביב העבודות המתוכננות במחלף השלום שיתקיימו גם במהלך השבת. ראשי המפלגות הטיחו בשר התחבורה כי הוא אחראי לכך ופנו לנתניהו למנוע את העבודות. היועמ"ש: ייתכן משאל טלפוני בממשלה. במשטרה ובעיריית תל אביב בטוחים: העבודות יתקיימו כסדרן

 

המכתב החריף ששיגרו ראשי המפלגות החרדיות לראש הממשלה - לחצו על התמונה להגדלה

 


 

העבודות לשדרוג תחנת רכבת השלום בתל אביב הפכו לעימות פוליטי: העבודות (ו') שיובילו לחסימת נתיבי איילון באזור תחנת הרכבת החל ממחר ב-16:00 ועד מוצאי שבת ב-20:30 הובילו לזעם בקרב ראשי המפלגות החרדיות, שדורשים למנוע את העבודות כדי למנוע חילול שבת.

 

השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, יחד עם חבר הכנסת משה גפני, ניהלו שיחה קשה עם שר התחבורה ישראל כץ ואמרו לו שהם רואים בהתנהלותו כחמקנית ושהם לא יתנו לעבודות לצאת לפועל. "תמיד היה ידוע שמה שלא חייבים לא עושים. אתה שר התחבורה ואתה צריך לקבל אחריות", אמרו לו. "אם לא תדאג לזה, אנחנו רואים בזה הפרה של הסטטוס קוו".

 

ל-ynet נודע כי לאחר מכן שיגרו הבכירים החרדים מכתב לנתניהו ובו נכתב: "עבודות אלו, באם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

 

עוד כתבו השלושה כי "נוכח הדחיפות, ומאחר ואין אנחנו יכולים לשאת באחריות ממשלה הרומסת את קדושת השבת בפרהסיה, נבקשך כי תורה על מתן הנחייה מיידית לדחות את ביצוע העבודות המתוכננות בשבת קודש עד לכינוס ישיבה עם כל הגורמים הנוגעים בדבר ובחינת משמעות המהלך והשלכותיו".

זועמים. דרעי, ליצמן וגפני (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
זועמים. דרעי, ליצמן וגפני(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)

הסביר כי חוות דעת משפטית אוסרת עליו להתערב. השר כץ (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הסביר כי חוות דעת משפטית אוסרת עליו להתערב. השר כץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

השר כץ הסביר לראשי המפלגות החרדיות כי חוות דעת משפטית אוסרת עליו להתערב ולהנחות בנושא ביצוע עבודות הרכבת בשבת. בשיחת הוא אמר להם כי הדרך החוקית היחידה למנוע את העבודות בשבת היא ביטול ההיתרים על-ידי שר העבודה, חיים כץ, דבר שיחייב נימוקים מקצועיים, כולל עמדה חד משמעית של המשטרה שמזהירה ושוללת ביצוע העבודות ביום חול או פנייה לראש הממשלה לקבלת החלטת ממשלה לפי סעיף 4א' שתנחה את הרכבת לבטל את העבודות, שלא בהתאם לשיקולים מקצועיים.

 

ליצמן אמר שהם רואים בשבת משהו שלא יתפשרו עליו ואף פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את הסמכויות בענייני מסחר בשבת לשר הפנים דרעי כפי שהיה עד כה. גם גפני שוחח עם נתניהו ודרש ממנו שלא יתקיימו עבודות בשבת. הנושא התגלגל עד לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבוחן את הדברים ואמר שייתכן שיידרש משאל טלפוני בממשלה על השאלה אם יתקיימו עבודות בשבת.

 

למרות מחאת החרדים נראה שהעבודות יתקיימו כסדרן. דו"ח שהוגש להנהלת הרכבת על-ידי המשטרה וגורמים בעיריית תל אביב קובע כי ביצוע העבודות במהלך אמצע השבוע יביא לקטסטרופה תחבורתית באחד הצמתים המרכזיים בגוש דן.

הסדרי התנועה במהלך העבודות ()
הסדרי התנועה במהלך העבודות

כך ייראה הטרמינל החדש (צילום: ערי גושן אדריכלים) (צילום: ערי גושן אדריכלים)
כך ייראה הטרמינל החדש(צילום: ערי גושן אדריכלים)

מחזיקת תיק התחבורה במועצת עיריית תל אביב, מיטל להבי, אמרה: "יש פעילויות שמצריכות עבודה בשבת, כמו לעיתים עבודות שמקבלות היתר לעבוד בלילה. יש אילוצים שנקבעים על ידי המשטרה, העירייה, ובעיקר החיים. העבודות האלה משמעותיות, הסגירה לא יכולה להתבצע בימי חול. מעבר לנושאי הבטיחות והפקקים, יש לאפשר לאנשים להמשיך את שגרת החיים ולהגיע למקומות העבודה. מדובר באחת התחנות העמוסות בגוש דן ולכן כדאי שהחרדים יתנו לעבודות להתנהל כמתוכנן ויתחשבו בציבור העובדים".

 

העבודות מתבצעות במסגרת בניית טרמינל נוסעים חדש בתחנת השלום. תנועת כלי הרכב על נתיבי איילון לכיוון דרום תוסט דרומה דרך כביש הגישה למחלף, התנועה לכיוון צפון תיחסם ולא תתאפשר תנועת כלי רכב והולכי רגל על גשר השלום ורחוב גבעת התחמושת לשני הכיוונים.

 

גדרות ומחסומים יוצבו במתחם הסמוך לכניסה למרכז עזריאלי. מטרת הפרויקט היא הקמת טרמינל חדש שיאפשר כניסת ויציאת נוסעים היישר אל גשר השלום, מצדו הדרומי, והקמת משטח לחניית רכב דו גלגלי במפלס הגשר. במהלך העבודות יונפו שני מבני ענק בגובה של 6.4 מטרים, באורך של כ-60 מטרים ובמשקל כולל של 60 טון פלדה. מבנים אלו ישמשו כבסיס לרצפת אולם הטרמינל הדרומי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי "בהתאם לעילות הקבועות בחוק ניתן לרכבת ישראל, בהתאם לבקשתה, היתר העסקת עובדים ביום מנוחתם השבועי. באשר לבחירה ביום זה לביצוע העבודות, יש לפנות למשרד התחבורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן
דורשים ביטול. דרעי, ליצמן וגפני
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן
מומלצים