שתף קטע נבחר

פרשת המסמך: בועז הרפז יועמד לדין

טענותיו של הקצין בשימוע שנערך לו נדחו ומסתמן כי סעיף האישום נגדו יהיה זיוף מסמך. השנה הורה היועמ"ש לשעבר וינשטיין לסגור את החקירות נגד הרמטכ"ל דאז אשכנזי, ראש לשכתו ארז וינר ודובר צה"ל בניהו

מסמך הרפז שלב האישומים: בועז הרפז יעמוד לדין פלילי בגין חלקו בפרשת זיוף המסמך שכונה "מסמך הרפז" לאחר שכל טענותיו בשימוע שנערך לו נדחו. האישום המסתמן נגד הרפז צפוי להיות זיוף מסמך והוא יהיה הראשון בפרשה שהעסיקה את צמרת צה"ל ומשרד הביטחון.

 

דבר העמדתו לדין של הרפז פורסמה הערב (ה') בערוץ 2. בינואר השנה הורה היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין לגנוז את תיק החקירה נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש לשכתו בעבר ארז וינר ודובר צה"ל דאז אבי בניהו, שנפתח בחשד לעבירה של מרמה והפרת אמונים, בעילה של היעדר אשמה פלילית.

בדרך לבית המשפט. הרפז (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
בדרך לבית המשפט. הרפז(צילום: אבי מועלם)

במקביל, כבר אז הוחלט לא לעכב עוד את הגשת כתב האישום נגד בועז הרפז ולהגישו עם פרסום החלטה זו בכפוף להשלמת השימוע בעניינו. בהחלטתו קבע היועץ כי לא נמצא בסיס ראייתי לחשדות על אודות חתירת הדרג הצבאי תחת הדרג המדיני ממניעים פוליטיים שנובעים מרצון להריץ את אשכנזי לראשות הממשלה. כמו כן, קבע וינשטיין כי לא נמצאו ראיות להתנהלות על בסיס "תוכנית פעולה כוללת שבבסיסה כוונות פוליטיות" או ל"איסוף חומרים" תוך ביצוע עבירות פליליות.

 

על פי דו"ח של וינשטיין, ממצאי החקירה חיזקו את התשתית הראייתית, שלפיה הרפז ביצע לבדו עבירות של זיוף מסמך בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט, תוך שנשללה מעורבות אשכנזי ווינר בזיוף, והתחזקה מאוד ההערכה כי הללו סברו שהמסמך אותנטי.

 

בפרשת הרפז, שהחלה לפני כחמש שנים וחצי, היו מעורבים בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בעבר ובהווה החשודים כי ביצעו עבירות פליליות, בין היתר על רקע מערכת יחסים עכורה בין לשכת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לבין לשכת שר הביטחון דאז אהוד ברק.

 

באוגוסט 2010 נחשף "מסמך גלנט" - קמפיין תקשורתי לכאורה להרצת אלוף יואב גלנט לרמטכ"לות. תוך זמן קצר התברר כי המסמך זויף ולימים הוא הפך ל"מסמך הרפז". למחרת חשיפת המסמך נפגש הרמטכ"ל דאז אשכנזי, שהחזיק בידו את המסמך כבר שלושה חודשים, עם הפצ"ר מנדלבליט ועדכן אותו: "בידי מסמך גלנט שמדברים עליו. מה לעשות?". מנדלבליט, שהיה מופתע מהדברים, ביקש: "תן לי לישון על זה לילה".

 

מלכתחילה סברו היועמ"ש וינשטיין, פרקליט המדינה דאז משה לדור וראש אגף חקירות במשטרה לשעבר יואב סגלוביץ, שאין לפתוח בחקירת משטרה. זאת לאחר שמבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס פרסם את דו"ח הביקורת שלו בנושא. עם זאת, לחצים של גורמים שונים, המלצה של הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר דני עפרוני ועתירות לבג"ץ לא הותירו ברירה בידי היועץ המשפטי לממשלה והוא הכריע על פתיחה בחקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
בועז הרפז
צילום: אבי מועלם
מומלצים