שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

"פואד היה מפקד אמיץ, וגם אדם חם ואוהב"

בכירי המדינה ספדו לבנימין בן אליעזר, שהלך לעולמו בגיל 80. הנשיא ריבלין: "אהב את הארץ והיה מסור לביטחונה". רה"מ נתניהו: "דמות מיוחדת". שר הביטחון לשעבר יעלון על קודמו בתפקיד: "היה איש של אנשים". ח"כ שמולי: "נאבק על חפותו בשעות הקשות"

 

 

"אזכור את פואד כלוחם ומפקד אמיץ בצה"ל, כאדם חם ואוהב אנשים, שלבו היה שתול עמוק באדמת המדינה ובגורל אנשיה". כך ספד היום (א') הנשיא לשעבר שמעון פרס לבנימין בן אליעזר, שהלך לעולמו בגיל 80. פרס, שצעד במשך שנים במפלגת העבודה וכמוהו שימש כיו"ר המפלגה, הוסיף: "אני משתתף בצער העמוק של בני המשפחה והחברים הרבים שליוו אותו במהלך עשרות שנים". לבקשתו, ייטמן בן אליעזר בקרבת הוריו בבית העלמין בחולון. ההלוויה תתקיים ביום שלישי, בשעה 15:30.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין הוסיף: "פואד היה אדם עתיר זכויות, אשר העניק את מיטב שנותיו להגנת המדינה ולביצורה. תת אלוף בצה"ל, אשר שירת כמפקד יהודה ושומרון וכמתאם פעולות הממשלה בשטחים. בשנותיו הרבות כפרלמנטר וכשר עשה למען העם והמדינה במסירות ובלב חפץ. בלכתו, נעלה על נס את אהבתו לארץ הזו, את מסירותו לביטחונה, ואת כל שהעניק לה ולפיתוחה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר גם הוא תנחומים וצער על מותו של בן אליעזר: "פואד שירת עשרות שנים את מדינת ישראל, כלוחם, כמפקד, כאיש ציבור וכשר בכיר בממשלה. הכרתי אותו והערכתי את תרומתו ואת דמותו המיוחדת. בשיחות רבות הביע פואד את דאגתו ומחויבותו לעתיד המדינה שאותה כל כך אהב. יהי זכרו ברוך".

 

 


בנימין בן אליעזר בזמן שירותו הצבאי ()
בנימין בן אליעזר בזמן שירותו הצבאי
 

בן אליעזר עם בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
בן אליעזר עם בנימין נתניהו(צילום: פלאש 90)

ח"כ שמולי: "היה לי חבר קרוב ומורה דרך" (צילום: יוגב אטיאס ואסי כהן) (צילום: יוגב אטיאס ואסי כהן)
ח"כ שמולי: "היה לי חבר קרוב ומורה דרך"(צילום: יוגב אטיאס ואסי כהן)
 

יו"ר מפלגת העבודה, יצחק הרצוג, ספד לבן אליעזר בעמוד הפייסבוק שלו: "בנימין (פואד) בן אליעזר, נער בודד מעיראק, לוחם עז נפש שסיים שירות צבאי בדרגת תא"ל ומשם בדרך פוליטית מרשימה עד לעמדת שר הבטחון ויו"ר מפלגת העבודה". הרצוג התייחס לכתב האישום שהוגש נגד בן אליעזר ואמר: "ניהלתי עם פואד בתקופה האחרונה שיחות רבות על העננה שרבצה עליו בשלהי חייו והוא שב והתעקש על חפותו. מוקף חברים ואוהבים רבים אנו נפרדים מאדם וחבר של רבים מאיתנו שנים רבות".

 

ח"כ איציק שמולי מהעבודה הוסיף: "אני כואב מאוד את לכתו של פואד ונפרד ממי שהיה לי חבר קרוב ומורה דרך. תרומתו האדירה למדינת ישראל ולביטחונה לא תסולא בפז וסיפורו האישי מעורר ההערצה כנער שהגיע לבדו מעיראק והגיע להיות שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה היווה השראה לי ולרבים אחרים. השנתיים האחרונות לא היו לו קלות ואני שמח שהיתה לי הזכות לחזקו ולהיות שם עבורו תמיד, גם בשעות הקשות כשאחרים עזבו והוא נאבק על חפותו והמשיך להתעקש עליה. אהבתי אותו מאוד ומעבר למנהיגותו תמיד אזכור אותו כאיש אוהב אדם, חייכן וחבר יקר"

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "תרומתו האדירה של בן אליעזר לישראל ולבטחונה לא תסולא בפז. פואד הקדיש את מירב ומיטב שנותיו למען ביצור העם היהודי במולדתו והיה קול חשוב ודומיננטי בחיינו הציבוריים במשך שנים רבות. לצד חוש ההומור הייחודי שלו, תחקק דמותו עוד זמן רב כאישיות מיוחדת במינה. אני מרכין ראש ושולח תנחומים כנים למשפחתו ולמוקיריו הרבים, בשמי ובשם כנסת ישראל".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון אמר כי אחד מקודמיו בתפקיד "סימל את קיבוץ הגלויות של עם ישראל בארצו". לדברי יעלון, "פואד, שעלה לישראל כנער צעיר שגדל בעיראק, הפך במדינה הצעירה לסמל ההשתלבות, ושירת אותה לאורך כל חייו הבוגרים במגוון תפקידים - הוא היה למפקדה האגדי של סיירת שקד, פיקד על חטיבה מרחבית, על אזור דרום לבנון ועל אוגדת יהודה ושומרון, וכמתאם פעולות הממשלה בשטחים".

 

יעלון הוסיף כי "בכל תפקידיו אלו, כמפקד מנוסה ואמיץ לב שהוביל לוחמים בתעסוקה מבצעית, במבצעים ובמלחמות - גילה פואד בשדה הקרב מנהיגות, קור רוח ויוזמה, אך מעל הכול היה איש של אנשים. תמיד ידע להיות רגיש וקשוב, חם ואבהי, דלתו פתוחה בכל עת. שירתי תחת פואד עת כיהן כשר הביטחון ואני סגן רמטכ"ל ורמטכ"ל. בימיו כשר הביטחון לחם צה"ל בטרור הפלסטיני המשתולל, הכה בו והחל לקבע מציאות, שאת חלק מפירותיה והשקט היחסי שהיא מביאה עימה, אנו קוצרים גם בימים אלו".

 

"כל מי שפגש את פואד התאהב בו מיד", ספד הרמטכ"ל לשעבר יעלון. "היחס החם אליו חצה מגזרים, עדות ודתות. אהבת האדם שהייתה טבועה בו ניכרה במבטו, בהליכותיו, בדבריו. וכפי שהעניק אהבה וחום, כך גם זכה להם והיה לקונצנזוס במציאות הפוליטית והחברתית השברירית של מדינת ישראל. לכן גם הצטערתי כל כך, שבשנים האחרונות לחייו הסתבך בחשדות לפלילים. "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו", כתב שאול טשרניחובסקי, ופואד אכן היה כזה, למרות שלמולדתו הגיע בגיל 14. תמיד אזכור אותו ככזה".

 

גם ראש הממשלה לשעבר וחברו של בן אליעזר במשך שנים למפלגת העבודה, אהוד ברק, ביקש למסור כי "אנחנו נפרדים היום מאיש רב פנים ועתיר עלילות שפעל בזירה הציבורית בתפקידים בכירים לאורך עשרות שנים. נער עולה מעיראק, קצין בצה"ל, מפקד סיירת 'שקד' בששת הימים ובהתשה. איש הצבא המרכזי ביחסינו עם דרום לבנון ועם הפלסטינים שבשליטתנו לאורך שנים ארוכות. פוליטיקאי מוכשר עם עזר ויצמן ובמפלגת העבודה. שר בהרבה מהמשרדים, יו"ר העבודה ושר הבטחון. פואד תרם רבות לבטחון המדינה בשלל תפקידיו וכך נרצה לזכור אותו. היו גם צללים אך זהו לא יומם. כל ימיו היה פואד חבר נאמן לחבריו הרבים שצעדו איתו לאורך כל הדרך. לא עוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בנימין בן אליעזר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים