שתף קטע נבחר

איטליה: התגלתה "אוני", אלה מלפני 2,500 שנה

במקדש אטרוסקי בצפון איטליה התגלה לוח אבן ועליו שמה של האלה הלא מוכרת עד כה, שהייתה קשורה כנראה לפוריות

חוקרים באיטליה עסקו בחודשים האחרונים בתרגום קדחתני של טקסט עתיק, ששוחזר ממקדש אטרוסקי בן 2,500 שנה - ומאמינים שהצליחו לגלות את שמה של אלילה שעד כה לא הייתה מוכרת. בטקסט מוזכרת דמותה של "אוני", שככל הנראה הייתה קשורה לתחום הפוריות.

 

הטקסט שאותו בדקו החוקרים הוא בין הנרחבים ביותר שהתגלו עד כה בשפה האטרוסקית, והוא נחקק על לוח אבן, הנקרא אסטלה, ששוקל 225 קילוגרם. לוח האבן נקבע מתחת למקדש בפוג'יו קולה שבצפון איטליה.

 

לוח האבן (צילום: Mugello Valley Project) (צילום: Mugello Valley Project)
לוח האבן(צילום: Mugello Valley Project)

 

האטרוסקים, שחלשו על מרבית צפון איטליה מהמאה התשיעית למאה החמישית לפני הספירה, ידועים בתור אלו שהקימו את הערים העיקריות, שבהמשך הפכו ללב הפעילות בזמן האימפריה הרומית. עם זאת, מכיוון שהתגלו ושוחזרו רק מעט מאוד כתבים אטרוסקיים, לא ידוע הרבה על מערכת החיים שלהם ועל אמונתם.

 

החוקר הראשי במחקר החדש, גרגורי וורן, תיאר את האסטלה שנמצאה בתור "התגלית האטרוסקית המשמעותית ביותר של העשורים האחרונים". בראיון לכלי תקשורת באיטליה הסביר כי הכתבים שנמצאו מספקים תובנות קריטיות על השפה של התרבות העתיקה ועל מנהגיה.

 

ממצאים אחרים שנחשפו בפוג'יו קולה כוללים גם ציור קרמיקה של לידה, ומסיבה זו, לצד נוספות, מאמינים החוקרים כי המקדש המדובר היה קשור לכת של פוריות. וורן ועמיתיו טוענים כי ייתן כי האסטלה מכילה שמות של אלים שעבורם הוקדש המקדש, וחושבים שאוני אולי הייתה הישות האלוהית ה"בכירה" ביותר.

 

עם 120 דמויות שונות, לוח האבן שנמצא עוזר לארכיאולוגים ללמוד יותר על השפה האטרוסקית ועל הדקדוק שלה. עם זאת, לאחר שחיקה של 2,500 שנה, רוב הטקסט כבר דהה לכדי מצב שהוא כמעט בלתי נראה. מסיבה זו בילו חוקרים את החודשים האחרונים בבחינה מדוקדקת של מה שכן ניתן עדיין לראות, והשתמשו בין היתר בטכניקות של פוטוגרמטריה וסריקות לייזר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Mugello Valley Project
לוח האבן
צילום: Mugello Valley Project
מומלצים