שתף קטע נבחר

"למנוע הריסה וצלקות לילדים לכל החיים". ביקור במאחז שבלב הסערה

יממה לאחר שהורה בג"ץ לפנות 17 מבנים שנבנו על קרקע פלסטינית ב"נתיב האבות" שבגוש עציון, התושבים מודאגים ומשיבים אש: "כאילו שואלים מתי ידפוק בדלת הבג"ץ הבא, זה חייב להיעצר". יו"ר מועצת גוש עציון: "לראש הממשלה אין אומץ לעמוד מול בג"ץ"

 

 

יממה לאחר שהורה בג"ץ לפנות 17 מבנים במאחז "נתיב האבות" שבגוש עציון, התושבים מבינים שהם חייבים להיאבק, ומנסים להבין לאן ממשיכים מכאן. "באנו לפה כדי ליישב את הארץ", אמרו אתמול  (ו') תושבי המאחז, "אין שום הצדקה להריסת השכונה". יו"ר מועצת גוש עציון קרא לממשלה להתערב: "זו פסיקה אומללה ולראש הממשלה אין עמוד שדרה ואומץ לקום מול בג"ץ".

 

שלשום הורה בג"ץ למדינה לפנות 17 מבנים במאחז "נתיב האבות" מכיוון שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, קבעה כי יש להרוס את המבנים עד לחודש מרס 2018. הטוענים לבעלות לחלק מהקרקע עתרו לבג"ץ באמצעות עו"ד שלומי זכריה ומיכאל ספרד. במקביל פועלת שרת המשפטים איילת שקד מול משרד הביטחון לשינוי הליך שיאפשר למדינה להגיש בקשה לביטול הריסת המבנים. שקד תקפה את השופטים על "התעלמות ממציאות מורכבת", ויו"ר מפלגתה נפתלי בנט כינה את פסק הדין "חמור מאוד". גם שרים מהליכוד הגיבו במילים חריפות כלפי בג"ץ. 

בכניסה למאחז נראו אתמול רוכבי אופניים שחוצים את הכיכר המרכזית הקטנה, ובצדי הדרך היו תושבים שיצאו לריצה קלה באווירה שקטה. ניכר כי במאחז מתגוררת אוכלוסייה מגוונת ורחבה שבחרה להתיישב במקום מתוך ערכים ולא ויתרה על איכות החיים.

 

"אנחנו באנו לפה בשביל ליישב את ארץ ישראל, בלי שום מניעים אחרים", אמר גיל בר לב, תושב המאחז שביתו אמור להיהרס. "היישוב הזה קם בהסכמה, יש פה גם מוסדות לימוד. השכונה מאוד מגוונת חברתית בציבור הדתי. אנחנו ניאבק ונקווה שבאמת המדינה תוכל להסדיר את העניין אולי באמצעות הפתרונות שמציעה שרת המשפטים שקד".

 

תושב נוסף במאחז הסביר כי על-פי פסק הדין, שטח האדמות הפרטיות עובר ממש בתוך הבתים, ובגלל שהכול נבנה באופן בלתי חוקי אז יש להרוס את הכול. "יש כאן משפחות וילדים, זה ממש עוול. דברים כאלה משאירים צלקות לכל החיים", אמר.

 

"זו שכונה שקיימת כבר יותר מ-15 שנה והיא נחשבת למאחז שאמור להיות מוסדר", הסביר יו"ר המועצה האזורית גוש עציון דוידי פרל. "הריסה של שכונת 'נתיב האבות' היא כמו הריסה של כל שכונה בישראל ללא הצדקה. מדובר בפסק דין אומלל. בג"ץ עוקף את הכנסת ואת הממשלה וזה לא ברור, כי יש תמיכה משפטית להצעות שהוצעו, ויש פה אמירה מאוד בוטה של בג"ץ הנוטה לעמדה פוליטית. אני לא מרים ידיים אבל לצערי הרב ראש הממשלה חסר עמוד שדרה וחסר אומץ לקום ולהגיד לבג"ץ 'אנחנו נעקוף אתכם' במקרים מסוג זה. אני קורא לממשלה להתעשת ולתת תשובה ניצחת לצרה שמתרחשת עלינו".

 

רוב תושבי המאחז העדיפו לא להתראיין בשמם, אך טענו כי מדובר בעוול שאפשר לפתור ללא פינוי. כמעט כולם הזכירו בנשימה אחת את סיפור עמונה ותשעת הבתים בעופרה שהולכים לספק לא מעט כאבי ראש למקבלי ההחלטות בחודשי החורף הקרובים. "כשמחברים את כל הפינויים הללו זה נראה כאילו ביישובים שואלים מתי ידפוק על הדלת הבג"ץ הבא, זה חייב להיעצר", הצהיר אחד התושבים.

 

בפסק הדין ציינה השופטת נאור כי "אין חולק שכל המבנים מושא העתירה נבנו שלא כדין, מבלי שאושרה תוכנית למאחז ומבלי שהוצאו להם היתרים כנדרש". היא הוסיפה: "אכן, יש קושי לא מבוטל בפינוי כפוי של תושבים מבתיהם שבהם הם מתגוררים שנים רבות. מעבר להשלכות הסוציאליות הכרוכות בהותרת אדם ללא קורת גג, טמונה בפינויו פגיעה קשה נוספת הנובעת מהזיקה המיוחדת לבית מגורים".

 

עם זאת, הוסיפה השופטת נאור כי "בנסיבות העניין, אין בכך כדי להכשיר את אי-החוקיות. ההליכים המשפטיים בעניינו של מאחז 'נתיב האבות' מתנהלים זה שנים ארוכות".

פורסם לראשונה 02/09/2016 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המאחז "נתיב האבות" בגוש עציון
מומלצים