שתף קטע נבחר

נתניהו הורה לא לעבוד בשבת, אך יצר חילול שבת בהיקף גדול

חמש דקות לפני כניסת השבת הורה ראש הממשלה לעצור את עבודות הרכבת, ושלח מאות ישראלים לעבוד השבת כדי לצמצם נזקים - ברכבת, במשרדי התחבורה והביטחון ובחברות התחבורה הציבורית. הרכבת לא תוכל להפעיל את קו תל אביב-חיפה עד מחר אחר הצהריים

 

 (צילום: ירון ברנר, יח"צ רכבת ישראל) (צילום: ירון ברנר, יח
(צילום: ירון ברנר, יח"צ רכבת ישראל)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה אמנם לעצור את עבודות הרכבת לאחר שקיבל את טענות המפלגות החרדיות ששמירת השבת חשובה מהקטנת הפגיעה בנוסעים, אך התוצאה בפועל הייתה שרשרת של חילולי שבת בהיקפים גדולים מאוד בניסיון למזער את הנזק שגרמה ההחלטה.

 

האימייל האדום - לפניות למערכת ynet בנושא הכאוס התחבורתי

 

אמש והיום היו עסוקים בכירי משרד התחבורה ורכבת ישראל בביצוע הערכות מצב ובתכנון מחודש לעבודות הדחופות, ובראשון עבודות תשתית בקו חיפה-תל אביב באזור שפיים ובתחנת הרצליה, לקראת חיבור המסילה עם קו הרכבת החדש לשרון, בתוואי כביש 531. מנהלים ואנשי מבצעים גויסו בשבת כדי לבחון כמה זמן יידרש להמשך העבודות לאחר צאת השבת, אילו רכבות יוכלו לפעול במוצאי שבת ומתי תוכל להתחדש תנועת הרכבות ביום ראשון.

 

בעקבות החלטת נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן לספק הסעות חלופיות לחיילים, הורה משרד הביטחון בשבת לאגד לגייס את האוטובוסים הדרושים. במקביל מנהלת אגד את מבצע תגבור קווי האוטובוס מהצפון ומהדרום כתחליף לרכבת המשותקת, מהלך שחייב קבלת אישורים מיוחדים ממשרד התחבורה לשנות תדירויות של קווים קיימים, הערב ומחר.

 

 

עבור התגבורים תגייס אגד את חברת הבת אגד היסעים וגם חברות פרטיות. כדי להבטיח שאוטובוסים ראשונים יגיעו בזמן לתחנות הרכבת, החברות הפרטיות כבר פונות לנהגים במאמץ לגייסם לעבוד הערב. הנהגים יצטרכו להספיק להגיע לחניון האוטובוסים, לאסוף משם אוטובוס ולהמשיך לתחנה.

 

התגבור במערך ההיסעים שיזמו נתניהו וליברמן אמור לפתור רק את בעייתם של החיילים. עבור הנוסעים האזרחיים גייסה אגד כ-30 אוטובוסים שיפעלו הערב בקו 910 מהתחנה מרכזית בתל אביב, דרך תחנת ארלוזורוב לתחנה המרכזית בחיפה, בהתאם לעומס. עם זאת, מדובר בקו מאסף ומרובה תחנות, שנסיעתו תהיה איטית בהרבה מהרכבת בקו המקביל. מחר תכין אגד 50 אוטובוסים לתגבור הקו, כאשר אנשי התנועה של אגד יתפרסו בשטח ויזרימו אוטובוסים בהתאם ללחץ בתחנות.

העבודות במסילת הרכבת הופסקו (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
העבודות במסילת הרכבת הופסקו(צילום: רכבת ישראל)

 (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
(צילום: רכבת ישראל)
 

דובר אגד רון רטנר מסר כי "אגד, בתיאום הגורמים הבכירים והמקצועיים במשרד התחבורה, יתגבר באופן ניכר את קווי השרות בין תל אביב לחיפה בשני הכיוונים, באמצעות גיוס אוטובוסים מחברת הבת 'אגד היסעים' וחברות אוטובוסים פרטיות לצורך מתן מענה של ממש לעשרות אלפי המשתמשים בתוואי הנסיעה הזה מקרב החיילים והאזרחים כאחד. במוצאי שבת ובמרוצת יום ראשון הקרוב".

 

רטנר קרא לציבור להפגין קור רוח וסבלנות במתחמי התחבורה. "גורמי התנועה באגד מעריכים שבאופן כזה או אחר אנו נתגבר על הביקושים הערים לשרות בתוואי חשוב זה כפי שאנו עושים תמיד בעת שנוצרת בעיה תחבורתית של ממש במדינת ישראל. למרות שכיום אגד מהווה רק 43% מהתחבורה הציבורית בישראל לאחר שבעבר הייתה 70%, היא תמשיך להתגייס לשרת את הציבור בכל פעם שיידרש".

 

הכאוס התחבורתי יגיע לשיא

במוצאי שבת ומחר עד שעות הערב לא ינועו רכבות בקו חיפה-תל אביב, והרכבות הצפוניות ייסעו כרכבות פרבריות בין נהריה לבנימינה בלבד. השבתת הקו בין חיפה לתל-אביב צפויה לחולל כאוס תחבורתי, דווקא כשהמוני חיילים אמורים לעשות את הדרך חזרה לבסיסים. מהרכבת נמסר כי התנועה בין תחנת חוף הכרמל לתחנת אלוזורוב, בשני הכיוונים, תתחדש ביום ראשון בשעה 19:00. כך יפעלו הקווים השונים שלהם נוגעים השינויים:

 

קו נהריה (דרך חוף כרמל) לארלוזרוב: מ-5:00 בבוקר מחר עד השעה 19:00 יופעל מצפון עד בנימינה בלבד, וחזרה לכיוון צפון (כאמור, לא תהיה תנועה מארלוזרוב לבנימינה בשני הכיוונים עד יום א' בערב).

קו מודיעין יופעל עד ארלוזרוב ויחל לפעול ביום א' ב-5 בבוקר.

קו ב"ש-הוד השרון יופעל כרגיל (במוצאי שבת מבאר שבע-צפון). גם קו דימונה-ב"ש יפעל כמתוכנן.

שאר הקווים יופעלו החל ממוצאי שבת עד ארלוזורוב בלבד: ירושלים/בית שמש-ארלוזורוב, באר-שבע-ארלוזורוב וראשונים-ארלוזורוב. התנועה המלאה תתחדש מחר ב-19:00 בערב.

ההודעה לנוסעים באתר הרכבת ()
ההודעה לנוסעים באתר הרכבת

לו"ז הרכבות עודכן: התוצאה בחיפוש רכבת מחיפה לתל אביב ()
לו"ז הרכבות עודכן: התוצאה בחיפוש רכבת מחיפה לתל אביב
 

גורמים בענף התחבורה מזהירים מאז אמש מהכאוס הצפוי. "בימי ראשון כל אמצעי התחבורה הציבורית ממילא מתוחים עד הקצה", אמר גורם תחבורתי בשיחה עם ynet. "אין סיכוי שנצליח לגייס מספיק אוטובוסים כדי להחליף את הרכבות המושבתות, וממילא הכבישים אז פקוקים, ולכן נוסעים מעדיפים את הרכבת. יהיו כאלה שיישארו לצערנו בתחנות, וגם אלה שיצליחו לעלות לאוטובוסים שנשיג יאחרו למחוז חפצם".

 

יום ראשון בבוקר מסתמן כמשבר התחבורה האמיתי בפרשה. קו חיפה-תל אביב הוא אחד משני הקווים העמוסים ביותר של הרכבת, ואחראי לכ-20% ממספר הנוסעים שלה. בימי ראשון הוא משרת יותר מ-50 אלף איש, בהם חיילים שחוזרים לבסיסיהם מחופשת השבת, סטודנטים שנוסעים ללימודים ורבים שמשתמשים ברכבת כדי להגיע לעבודה. יש לזכור כי השבתת הרכבת תמנע גם מתושבים באזור חדרה, ונתניה להגיע למרכז ברכבת, לא רק מתושבי מפרץ חיפה.

 

הקרב הפוליטי מסלים

קרב השבת על העבודות ברכבת ישראל חולל דרמה פוליטית וציבורית. החרדים טענו שערכו בדיקה עם מומחים ונמסר להם כי לא מדובר בפיקוח נפש, ועל כן יש לדחות את העבודות. נתניהו נכנע לדרישה ומלשכתו נמסר כי "ראש הממשלה קיבל החלטה זו לאחר שהתקבלו דיווחים סותרים ממשרד התחבורה על נחיצות העבודות בשבת, סתירות שיצרו משבר אמון חריף עם השר כץ" וכי "ראש הממשלה נדהם לגלות כי השר כץ הורה לבצע את העבודות דווקא בשבת". עוד האשימו כי "השר כץ מעצים את המשבר שהוא יצר במו ידיו".

 

נתניהו וכץ בימים יפים יותר (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
נתניהו וכץ בימים יפים יותר(צילום: חיים צח)

הרב הראשי: "אין חשש לפיקוח נפש הדוחה שבת" ()
הרב הראשי: "אין חשש לפיקוח נפש הדוחה שבת"

 

סיעות האופוזיציה בכנסת פרסמו בצהריים הודעה משותפת ובה הודיעו כי הן דורשות לקטוע את פגרת הכנסת ולקיים בה דיון מיוחד בנושא משבר השבת. בהודעתן מסרו סיעות האופוזיציה כי הן כבר אספו את 25 החתימות הדרושות לקיום דיון מיוחד כזה. בהודעת סיעות האופוזיציה נאמר כי הן דורשות לקיים דיון בנושא "ביזוי השבת והפגיעה בחיילים ובאזרחים סביב משבר הרכבת".

 

יו"ר סיעת "יש עתיד", ח"כ עפר שלח, הוסיף: "אי אפשר לעבור לסדר היום על כניעתו המבישה של נתניהו להפגנת הכח של החרדים על חשבון חיילי צה"ל והציבור בכלל. הציבור מאס בתרגילים הנכלוליים של ראש הממשלה".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה: "משחקי האגו במזכירות הליכוד עולים לנו במחיר כבד מדי שיביא לבזבוז משווע של כספי ציבור שבהם ניתן היה להשתמש להגדלת קצבאות הזקנה והנכות של עשרות אלפי אזרחיות ואזרחים. יש לנו כבוד גדול לשבת וכבוד גדול לציבור שומרות ושומרי השבת. חבל שנתניהו מבזה את השבת, פוגע בחיילי צה"ל ובאזרחים ובאופן אבסורדי לחלוטין גם גורם למאות עובדי משרד הביטחון ונהגי אוטובוסים לחלל שבת רק כדי לנסות להראות לשר כץ בתוך הליכוד מי בעל הבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים