שתף קטע נבחר

ירה אל מונית פלסטינית ולא יואשם בסעיף לאומני

צעיר שרכב על טרקטורון סמוך להר ברכה רדף אחרי מכונית שגרמה לו לסטות לשוליים. בעקבות הירי הוא שהה במעצר של שב"כ במשך שבוע ונאשם בירי לעבר כלי תחבורה. סנגורו: "הוא ירה ברובה צעצוע ונחקר כאילו מדובר בפרשה ביטחונית חמורה"

 

רובה האוויר שנמצא ברשות הצעיר (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
רובה האוויר שנמצא ברשות הצעיר(צילום: משטרת ישראל)

 

ירי אל מונית פלסטינית הוביל לכתב אישום: המשטרה ושב"כ עצרו פעיל ימין קיצוני, משה ינון אורן בן 18 מגבעת ערוסי, לאחר שירה באקדח אוויר בחודש שעבר לעבר מונית פלסטינית. מהירי נופצה השמשה האחורית אך איש לא נפגע. הפרשה הובילה לכתב אישום קל יחסית נגד אורן בסעיף של ירי לעבר כלי תחבורה, ואין אזכור למניע לאומני.   

 

בחיפוש בביתו נמצאו אקדח אוויר ששימש לירי, טרקטורון שבו נהג במהלך הירי, מחסנית עם כדורי פלסטיק, מחסנית 5.56 ללא כדורים, בלוני גז, קלע דוד, וארגז מתכת שבו 37 "נינג'ות" (דוקרנים נגד מכוניות). בחקירתו הודה משה ינון אורן במיוחס לו ושחזר את המעשה. הוא הגיע על טרקטורון לכביש 60 סמוך לצומת יצהר הגדולה, ושם ירה מאקדח האוויר לעבר הרכב הפלסטיני ונמלט מהמקום.

השמשה נופצה  (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
השמשה נופצה (צילום: משטרת ישראל)

סימני הירי (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
סימני הירי(צילום: משטרת ישראל)
 

עו"ד רוזין: "פגיעה קשה ומתמשכת בזכויות" ()
עו"ד רוזין: "פגיעה קשה ומתמשכת בזכויות"
 

 

על פי כתב האישום שהוגש הבוקר, האירוע התרחש ב-24 באוגוסט. הצעיר נסע על טרקטורון בכביש המוביל להר ברכה, ובנתיב הנגדי נסעה מונית שירדה מהיישוב ובה חמישה פועלים פלסטינים. באחד העיקולים בכביש סטתה המונית באופן שאילץ את הצעיר לסטות לשוליים. לאחר מכן, נטען, הצעיר ביצע פניית פרסה, נסע בעקבות המונית, ובסמוך לכיכר הראשונה בכפר חווארה שלף את אקדח האוויר שהיה ברשותו, ירה - וניפץ את שמשת הרכב.

 

הצעיר נעצר במוצאי שבת שעברה ושהה במתקן שב"כ, ונאסר עליו להיפגש עם עורך דין - הגבלה שמקובלת בחקירות של עבירות על רקע לאומני. עם זאת, בכתב האישום אין כל אזכור לכך שמדובר באירוע על רקע לאומני או מסוג "תג מחיר".

 

בפרקליטות מחוז מרכז שהגישו את האישום לא סברו לפי הראיות בתיק שהמניע בהכרח לאומני, ולכן לא יוחס לו אישום חמור יותר. יתרה מזו, התקבלה חוות דעת על סוג כלי הנשק שלא מחשיבה אותו נשק קטלני שפוגע ישירות והורג.

 

סנגורו של הנאשם, עו"ד איתי רוזין, מסר בתגובה כי "מדובר בבחור צעיר העומד לפני גיוס לצה"ל שחש סכנה כתוצאה מנסיעה פרועה של המתלוננים ועשה שימוש ברובה אוויר, שהוא רובה צעצוע. לא מדובר בפעולת תג מחיר,

מרשי אינו קשור לקבוצה כזו או אחרת וגם כתב האישום לא מייחס לו פעולה ממניע גזעני או עבירה בנשק".

 

רוזין הוסיף כי "לא ייתכן שמקום מגוריו של מרשי יוביל להחלטה לחקור את התיק בשב"כ ולאסור עליו לפגוש עורך דין תוך פגיעה קשה ומתמשכת בזכויותיו הבסיסיות, והכול תחת צו איסור פרסום כאילו מדובר בפרשה ביטחונית חמורה. אם היה מדובר בנער מתל אביב או הרצליה ודאי שלא היה נחקר בידי שב"כ ולא היו מונעים ממנו מפגש עם עורך דין. אני בטוח שהדברים יקבלו את משקלם הראוי במהלך המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משטרת ישראל
השמשה נופצה
צילום: משטרת ישראל
מומלצים