שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  נקודת אור: האבוקדו הישראלי מככב באירופה
  תופס 30% מהשוק ביבשת בחורף. המרוויחים הגדולים: הקיבוצים, שמחזיקים בכ־80% מנתח השוק בענף בארץ

  יש גם חקלאים שנהנים, בעיקר בקיבוצים: 2016 היא שנת שיא לאבוקדו הישראלי, שמחירו השנה הגיע באירופה לשיא של כ־2,500־2,600 יורו לטון. מחיר אבוקדו אחד לצרכן הוא יורו אחד.

   

  בשנים האחרונות, כחלק מטרנד הבריאות העולמי, נהנה הפרי ממעמד של סופר־פוד. המעמד הזה הביא לידי גידול שנתי של 20% בביקושים לפרי, עד כדי כך שכל המגדלים בעולם – כולל מכסיקו, שהיא אחד משוקי הגידול הגדולים ביותר – אינם מצליחים לספק את כל הסחורה הנדרשת. לכן האבוקדו נמכר כעת בארץ ב־20־30 שקל לק"ג. המגדלים מעדיפים לשלוח את רוב התוצרת לחו"ל.

   

  האבוקדו הישראלי, בעיקר מסוג האס בעל הקליפה המחוספסת, תופס כיום 30% משוק האבוקדו באירופה בחורף. המרוויחים הגדולים מהשגשוג הם הקיבוצים, שמחזיקים בכ־80% מנתח השוק. מדובר בעיקר בקיבוצים המשתייכים לשני ארגונים קיבוציים גדולים: גרנות, המרכז את יצוא הפרי של הקיבוצים במרכז הארץ, ומילואות של קיבוצי הצפון. שניהם מחזיקים בבתי אריזה, ולמילואות יש גם חברת יצוא, מילופרי.

   

  בארץ יש 70 אלף דונם של מטעי אבוקדו, שמניבים פרי רק שלוש שנים אחרי הנטיעה. רק התמרים הישראליים, שהיו ללהיט בחו"ל, משיגים מחיר גבוה יותר

   

  מהאבוקדו. ישראל ייצאה השנה כ־100 אלף טון אבוקדו בעודה מנצלת את העובדה שהיא כמעט היחידה שמייצאת לאירופה בחורף. שאר המדינות המגדלות, מדרום אמריקה, מייצאות לשוק האירופי בעיקר בקיץ.

   

  הביקושים לפרי בעולם זירזו את הנטיעות החדשות של מטעים. גרנות שתל השנה עוד 5,000 דונם. הארגון אף שוכנע לראשונה לצאת לשותפות במטע האבוקדו לא עם קיבוץ, אלא עם מושב, שדה ורבורג, שהביא לשותפות את הקרקע.

   

  גיורא מרום, מנהל תחום האבוקדו בגרנות, אמר ל"ממון": "רק בגרמניה יש 80 מיליון תושבים ועלייה של 20% בצריכה בכל שנה. הייתה שנה מוצלחת מבחינת היבולים ומבחינת המחיר. סיבה נוספת שבזכותה האבוקדו הישראלי מקבל מחיר מצוין בחו"ל היא שאנחנו מרכזים את היצוא דרך שתי חברות בלבד - מילופרי של מילואות ומהדרין שמייצאת עבור גרנות - בעוד שבפלפלים ובשאר הירקות פועלים המגדלים דרך עשרות חברות יצוא שנלחמות מול הקניינים בחו"ל ושוחטות במחיר".

   

  הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נקודת אור: האבוקדו הישראלי מככב באירופה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים