שתף קטע נבחר

כלבי עוקץ ואיכון ניידים. כך מאתרים לכודים

כוחות החילוץ בתל אביב מנצלים לראשונה את מערכת "אלומה" של התעשייה האווירית, שמאפשרת לאתר נפגעים ולכודים בעזרת טלפונים ניידים. "שלפנו את המערכת היישר מהמעבדה", הסבירו בפיקוד העורף. גם כלבי עוקץ משתתפים בפעולות החילוץ

 

 

 

כלבי יחידת עוקץ בשטח ()
כלבי יחידת עוקץ בשטח

 

ניסיונות חילוץ הלכודים שנותרו כלואים מתחת להריסות בזירת קריסת החניון התת-קרקעי בשכונת רמת החייל בתל אביב, שבו נהרגו שני בני אדם, ממשיכים הערב (יום ב'), בין היתר בעזרת כלבי האיתור המיומנים של יחידת עוקץ הצה"לית וחידושים טכנולוגיים שבהם משתמשים לראשונה בפיקוד העורף. לפחות שניים מהלכודים אותרו על ידי שני הכלבים שפועלים בזירה תחת כוחות פיקוד העורף, אך לאחר מכן אבד הקשר עמם. 

 

 

ידיהם של ניצולים שמחולצים מההריסות ()
ידיהם של ניצולים שמחולצים מההריסות

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

הכוחות מנסים בשעה זו להגיע לאחד הלכודים שעליו הצביע כלב של יחידת הכלבנים. חושיו של הכלב השתלבו עם מודיעין שהשיגו בפיקוד העורף על המיקום האפשרי של הלכוד בתוך ההריסות. בזירה ישנם שלושה כלבים שייעודם הוא איתור נעדרים, והם בעלי יכולת להשתחל מבעד לרווחים צרים ולמצוא לכודים בעומק רב. הכלבים מופעלים על ידי שני לוחמים ולוחמת של יחידת עוקץ, והם הצטרפו למפקד הפלגה וקצין המבצעים של היחידה.

 

לצד אלה הפעילו לראשונה בפיקוד העורף כמה אמצעים בזירת הרס, ובהם רחפן משודרג של הגדודים הסדירים שמאפשר לקבל תמונה מעודכנת וחיה של הזירה, דגשים בטיחותיים לפעילות יעילה ופחות מסוכנת עבור הכוחות, וכן ויזואליה של מקומות שאותם לא ניתן לראות בעין. מלבד הרחפן מופעלת החל משעות הצהריים מערכת "אלומה" שייעודה איתור נפגעים ולכודים בין ההריסות באמצעות קליטת אותות הטלפונים הניידים שעליהם. האותות מהניידים מספקים למערכת הטכנולוגית, תוצרת התעשייה האווירית, את מיקום הלכודים, גם אם הם נמצאים תחת כמה שכבות של הרס.

 

 

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)
 

"שלפנו את 'אלומה' היישר מהמעבדה שכן מדובר בכלי שהוא עדיין לא מבצעי ועדיין בפיתוח, אך ננסה אותו לראשונה באתר הזה", הסביר ל-ynet קצין בכיר מפיקוד העורף. "המערכת יודעת לתת את הגובה של האותות, ואנו מקווים שהיא תיתן תוצאות".

 

לאתר הוקפצו לראשונה על ידי כוחות פיקוד העורף גם משאבות חול שמסוגלות לשאוב טונות רבות של חול תוך זמן קצר, וכעת בוחנים בזירה אם המערכת אכן תופעל לראשונה. לפי הקצין, "יש שכבה גדולה של עפר שנפלה למטה וכיסתה את אתר ההרס. משאבת החול היא אמצעי אזרחי שאנו יכולים להפעיל במקביל לעבודת הידיים של פינוי חול ואדמה באתים לתוך שקים, זאת בנוסף לאמצעים נוספים שבהם השמשנו בעבר כמו פטישונים, מפצחי בטון מתקדמים וקוברות. באתר הזה יש תשפוכת רבה שנפלה מטה וכוללת חול שמעורבב עם ברזל וחלקי בטון".

 

מהתעשייה האווירית נמסר בשעות הצהריים כי מערכת אלומה מאפשרת זיהוי מהיר ומדויק של הטלפונים הניידים בתוך אזור אסון מוגדר מראש, ויודעת אף להבחין בין טלפונים של לכודים לבין טלפונים של כאלה שאינם לכודים. המערכת מופעלת באמצעות תוכנה שנשלטת ממחשב נייד והיא יעילה גם במקרה של קריסת הרשתות הסלולריות. אלומה ניתנת להתקנה על מגוון של פלטפורמות ובהן כלי רכב משוריינים, כלי רכב מסחריים, כלי טיס קלים ומסוקים.

 

אל"מ איציק גיא, ראש מחלקת תכנון בפיקוד העורף, הסביר על פעולות החילוץ במקום ואמר כי ככל הנראה הפעולות יימשכו עודזמן רב: "אנחנו שמים תאורה כי אנחנו מבינים שזה יימשך עוד כמה שעות ונמשיך את פעולות החילוץ גם לתוך הלילה. עדיין לא הצלחנו להגיע לכמה לכודים פיזית ואנחנו מקווים שהם בחיים. זה אירוע מורכב והשטח מאוד דינמי ויכול לקחת זמן ארוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיבורים בשטח. כלבי האיתור של יחידת עוקץ
מומלצים