שתף קטע נבחר

ברכבת אישרו: לפני שנה נתניהו אישר לנו לעבוד בשבת

בתגובתה לעתירה לבג"ץ ציינה הרכבת כי כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", בעת שהיה נתניהו שר הכלכלה הוא אישר לפעול בהתאם לנהוג עד כה, בכל הנוגע למתן היתרים לעבודה בשבת. שר העבודה כץ: עד להודעה חדשה - כל שבוע יינתנו היתרי עבודה נקודתיים לפי הצורך

המולה בתחנות האוטובוסים בעקבות השבתת הרכבת, אתמול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המולה בתחנות האוטובוסים בעקבות השבתת הרכבת, אתמול(צילום: מוטי קמחי)

רכבת ישראל הגישה את תגובתה לעתירה לבג"ץ שהוגשה נגד אי ביצוע עבודות הרכבת בשבתות. בתגובתה טענה הרכבת כי קיבלה את כל ההיתרים לביצוע העבודות. במקביל זימן אליו שר העבודה והרווחה חיים כץ, ששב היום (ב') מחוץ לארץ, גורמים מקצועיים ומשפטיים לדיון בנושא משבר העבודות ברכבת, והחליט כי עד להודעה חדשה לא יינתנו היתרים חודשיים ושנתיים לביצוע העבודות, והנושא ייבחן לגופו בכל שבוע.

 

"במהלך השבוע שקדם לסוף השבוע האמור, נעשו פניות לרכבת ישראל על ידי ראש הסגל במשרד ראש הממשלה וכן התקיימו פגישות בהשתתפות מנכ"ל רכבת ישראל, שבמסגרתן הובהר כי יש לעבודות היתרי העסקה חיוניים לביצוע בסוף השבוע וכי בכוונת רכבת ישראל לבצען כמתוכנן", נכתב בתגובת הרכבת. "דא עקא, ביום שישי האחרון, לאחר שצוותי הרכבת החלו לפעול לביצוען של העבודות החיוניות ובסמוך לכניסת השבת, נמסרה למנכ"ל הרכבת הודעה טלפונית ולפיה הגורמים המוסמכים השעו את תוקפם של היתרי ההעסקה למשך 72 שעות ועל כן, על רכבת ישראל להפסיק באופן מיידי את ביצוע העבודות החיוניות".

המסילות הוסרו - והעבודות הופסקו רגע לפני כניסת שבת (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
המסילות הוסרו - והעבודות הופסקו רגע לפני כניסת שבת(צילום: רכבת ישראל)
 

 (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
(צילום: רכבת ישראל)

 

 

בתגובה נאמר כי "לאור הודעה זו, נאלץ מנכ"ל הרכבת לתת הוראה להפסקת העבודות החיוניות באופן מיידי, תוך שנגרמו, אגב כך, לרכבת ישראל נזקים כבדים, שלא ניתן בעת הזו לאומדם במלואם".

 

ברכבת טענו כי ההודעה על השעיית תוקף היתרי העבודה נמסרה סמוך לכניסת השבת וזה מה שהוביל לכך שברכבת לא יכלו להרכיב בחזרה חלקי מסילה שפורקו. "כאמור, לעמדתה של רכבת ישראל, העבודות נשוא היתרי ההעסקה הינן חיוניות ואישורן מהווה איזון ראוי ושמירה על הסטטוס קוו שהיה נהוג מקדמת דנא", נכתב. "בנסיבות אלה, פעלה רכבת ישראל כדין בעת ביצוע העבודות".

 

עומסים אתמול בתחנות ברחבי הארץ (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עומסים אתמול בתחנות ברחבי הארץ(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

בתגובתה, שהוגשה על ידי עורכי הדין יוסי בנקל וניר שמרי ממשרד ראב"ד, מגריזו, בנקל ושות', מציינת הרכבת כי כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", בשנה שעברה הגישה רכבת ישראל עתירה לבג"ץ נגד המינהלת ושר הכלכלה, שהיה אז ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוגע לשינויים שביקש להנהיג שר הכלכלה שקדם לו, אריה דרעי, בסטטוס קוו - שלפיו ניתנו לרכבת היתרים לעבודה בימי המנוחה השבועית.

 

השינוי כלל החלטה לבטל את ההיתר המיוחד שניתן לרכבת לעבוד בשבת. המדינה, כך מזכירה הרכבת, מסרה את תגובתה לעתירה ואמרה כי "מנכ"ל משרד הכלכלה הודיע, בהנחיית ממלא מקום שר הכלכלה, לגורמים הרלוונטיים במשרדו, לחזור ולפעול בהתאם לנהוג עד כה, בכל הנוגע למתן היתרים לעבודה במנוחה השבועית". הבוקר המדינה ביקשה להאריך ב-24 שעות את מתן התגובה שלה לאחר שזו הייתה אמורה להימסר היום.

 

"ברגע שהאמון יחזור, נחזור לסטטוס קוו"

בינתיים זימן אליו שר העבודה כץ גורמים מקצועיים ומשפטיים לדיון במשבר החריף סביב העבודות בתשתית הרכבת בשבת. בין היתר הוחלט כי עד להודעה חדשה לא יינתנו היתרים חודשיים ושנתיים ובכל שבוע ייבחן הנושא לגופו. כמו כן הוחלט כי לא תהיה כל מעורבות של גורמים פוליטיים בנושא, והצוותים המקצועיים בלבד הם שיכריעו אם העבודות יתקיימו או לא.

 

"מכיוון שנוצר משבר אמון גדול מול החרדים בכל הקשור למתן ההיתרים, החלטתי, במטרה להרגיע את הרוחות, להחזיר דברים לקדמותם ולבחון אחת לשבוע את ההיתרים לקראת בשבת הקרובה באופן שבועי", הסביר השר כץ. "ברגע שהאמון יחזור, נחזור לסטטוס קוו".

 

משרדו של כץ הובהר כי לא בוטלו שום היתרים, וכי המדיניות של שר העבודה והרווחה חיים כץ היא שמירה על הסטטוס קוו. "בכל הקשור להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועי בכוונת השר כץ להמשיך ולהפעיל סמכויותיו בהתאם לעילות שבחוק שעות עבודה ומנוחה כפי שהיה עד כה", נמסר. "זאת תוך שמירה על איזון ברור בין צורך חיוני לציבור בביצוע העבודות בשבת לבין שמירה על רגשות הציבור הדתי בישראל. בכוונתו להוביל תהליך הדברות בדגש על החזרת הסמכויות לדרג המקצועי כפי שהיה נהוג עד כה, בדמות דיונים שבועיים בהתאם לצורך. עד להודעה לחדשה ההיתרים לא יהיו חודשיים ושנתיים ויבחנו כל שבוע לגופו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נאבקים על מקום באוטובוס, אתמול
צילום: ירון ברנר
מומלצים