שתף קטע נבחר

השר חיים כץ: "בשבת יהיו עבודות ברכבת"; דרעי: "זו מדינה חילונית. אין לנו עניין במשברים"

שר הפנים מגיב לדברי חיים כץ ב"ידיעות אחרונות" לפיהם ימשיכו להיות עבודות חיוניות בשבת - ואומר ל-ynet כי "החילונים הם שיחליטו איזו שבת הם רוצים. צריך לעשות מה שחייבים ובאמצעות עובדים לא יהודים, ואני סומך שכך ייעשה"

השרים אריה דרעי וחיים כץ (צילום: גיל יוחנן, עמית שעל) (צילום: גיל יוחנן, עמית שעל)
השרים אריה דרעי וחיים כץ(צילום: גיל יוחנן, עמית שעל)

יו"ר ש"ס רומז כי החרדים לא מתכוונים להתעקש על אי-ביצוע עבודות חיוניות בשבת, אחרי סערת הרכבת - ולאחר דבריו של שר העבודה חיים כץ הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כי "בשבת הקרובה יהיו עבודות ברכבת". שר הפנים אריה דרעי אמר הבוקר ל-ynet בהתייחס לפרשת הרכבת ולאפשרות של עימותים בנוגע לסגירת מרכולים בתל אביב בשבת כי "בסופו של דבר החילונים הם אלה שיחליטו איזו שבת הם רוצים. אנחנו לא נאכוף על אף אחד מה לעשות. אנחנו חיים בתוך מדינה חילונית, יהודית אמנם, אבל חילונית".

 

לדברי דרעי, "אין לנו עניין לחולל משברים. אנו מבינים שאנו לא חיים במדינת הלכה, טרם הגענו לימות המשיח וטרם הגענו למצב האידיאלי שבו כל עם ישראל מבין מהי מהות השבת. לא פניתי ולא לחצתי על השר חיים כץ בעניין העבודות בשבת. צריך לעשות מה שחייבים ובאמצעות עובדים לא יהודים, ואני סומך שזה ייעשה".

 

בראיון ליובל קרני שיתפרסם מחר ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" הצהיר השר חיים כץ כי "כל מקרה ייבחן לגופו של עניין". לדבריו, "כל עבודה בטיחותית שתצטרך להתבצע בשבת – תיעשה. כל עבודה שאין ברירה לבצע אותה בשבת – תיעשה. וגם קדושת השבת תישמר. אבל אצלי זה יתבצע בשקט ולא בצעקות. ואיפה שלא צריך לעבוד – לא יעבדו. במשך שנים מתבצעות עבודות בשבת ויתבצעו גם בעתיד. היה סתם רעש יותר מדי גדול". כץ ציין כי גם בתקופת כהונתו של דרעי כשר הכלכלה אושרו לרכבת עבודות בשבת.

 

 

הפגנה על השיבושים ברכבת ישראל (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הפגנה על השיבושים ברכבת ישראל(צילום: אביהו שפירא)
 

 

לדברי כץ, המשבר האחרון היה מיותר והוא צופה כי החלטתו לחדש את העבודות בשבת דווקא תעבור בשקט. בתשובה לשאלה לגבי ציפיות אפשריות מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיהן הפתרון שיימצא לא יכעיס את הציבור החרדי אמר כץ: "בשיחה איתי נתן לי ראש הממשלה את כל האפשרויות להחליט. אני לא

מתכוון לדווח לו. אני לא מתכוון לעדכן אותו או לשתף אותו גם אם ההחלטות יהיו בניגוד לדעתו. אני השר הממונה, ואני מודיע לך שההחלטות יתקבלו באופן מקצועי ועל פי חוק".

 

השר כץ הוסיף בראיון כי יש לו כוונה להגיע להבנות והידברות עם הציבור החרדי: "אין לי שום עניין להתריס, להרגיז או לעשות דווקא. יש לי עניין שהמדינה תמשיך להתנהל כמו שהיא צריכה להתנהל. אמצא את הדרך שבה כולם יהיו מרוצים".

 

מאוחר יותר היום אמר כץ: "בשבת זו יערכו עבודות אחזקה הכרחיות על מנת שתנועת הרכבות תפעל כסדרה בצורה המיטבית והבטיחותית ביותר למען כל נוסעיה. ברצוני לציין כי הנחתי את הנהלת הרכבת לאפשר לכל עובד חרדי או חילוני שלא לעבוד בשבת במידה ואינו רוצה בכך".

 

הראיון המלא עם השר חיים כץ - מחר ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
"החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים"
צילום: עמית שאבי
מומלצים