שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עפולה: נחתם הסכם גג ל-11 אלף דירות
  העיר הצפונית מכפילה את עצמה: שרי האוצר והבינוי חתמו על הסכם גג לבניית 10,496 דירות עם רשות מקרקעי ישראל וראש העיר. מדובר בתוכנית חומש במסגרתה ישווקו כ-2,000 יחידות דיור בשנה ב-7 שכונות חדשות. שר הבינוי: "בעוד שנה-שנתיים כל משק הדיור בישראל ישתנה"

  עפולה מכפילה את עצמה: כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, עיריית עפולה חתמה הערב (ה') על הסכם גג להקמת כ-11 אלף יחידות דיור בשבע שכונות חדשות ברחבי העיר. מדובר בתוכנית חומש במסגרתה ישווקו כ-2,000 דירות מדי שנה. התוכנית הראשונה "מול העמק" תשווק כבר בראשית שנת 2017 ושאר התוכניות במסגרת ההסכם ישווקו במהלך השנים 2017-2020. ynet העביר את טקס החתימה בשידור חי.

   

  צפו בטקס החתימה על הסכם הגג בעפולה:

  צפו ברגע החתימה    (צילום: עידו ארז)

  צפו ברגע החתימה    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שר האוצר, משה כחלון, אמר במעמד החתימה: "אני שמח להיות כאן אחרי שנה ולראות שהדברים קורים. אחד היזמים אמר שבעוד שנה נבנה ובעוד שנתיים נמסור מפתחות. ובאמת בדרך לכאן ראיתי שהוא צדק ויש בניינים. כשאמרתי את זה לפני שנה עשו ממני בדיחה. לכל קטני האמונה אני מודיע: בראש השנה הבא מאות צעירים יקבלו את המפתחות ויחגגו את החג בבית משלהם".

   

  הוא הוסיף: "זהו הסכם גג דרמטי. בהסכמי הגג המדינה נותנת לערים את כל המעטפת, גנים, בתי ספר, בתי כנסת לאנשים דתיים. זה לא חוכמה גדולה להגיע לעיר ולהגיד לראשי הרשויות תבנו - בלי לעזור להם. היום עיר בלי מחיר למשתכן היא עיר שתזדקן".

   

  חתימה על הסכם גג בעפולה (צילום:עידו ארז) (צילום:עידו ארז)
  חתימה על הסכם גג בעפולה(צילום:עידו ארז)

  השר כחלון התייחס להצעה להטיל מס על כל בעלי דירה שלישית ומעלה: "מטרתה לא לגבות מס, אלא כדי לפנות דירות ואני אומר את זה בצורה גלויה בלי חשש ובלי מורא. אנחנו צריכים לדאוג לזוגות הצעירים. מישהו יכול להסביר לי איך זוג צעיר, שיצא עכשיו מהצבא, יכול להתמודד עם משקיע? אותו זוג צעיר המסכן הזה שסוף סוף התארגן והתחתן. הוא מתמודד עם איזה איש עסקים עם 4-5-10 דירות. מה יעשו הזוג? איך תהיה להם דירה?".

   

  שר השיכון והבינוי, יואב גלנט, הוסיף כי "עפולה היא עיר אסטרטגית, כאן נגמר המרכז ומתחיל הצפון. יושב על הקרקע הפורייה ביותר במדינת ישראל. לפני 100 שנה הבין את זה חנקין. הקימו בעפולה מרכז שווה ערך למרכז הארץ. הוא לא התפתח כמו שצריך וכעת יש הזדמנות להחזיר עטרה ליושנה. הפעלת רכבת העמק והחיבור העתידי שלה גם לדרום, לתל אביב, יהפוך אותה יחד עם הערים השכנות לעוגן ומרכז. קיבלנו מצב לא פשוט עם מחסור של 100 אלף דירות וצריך עוד מיליון ב-20 שנה הקרובות. אני חושב שמה שהשגנו בשנה האחרונה בהחלט מספק. היו הרבה תוכניות בעשור האחרון ולא קרה כלום. תוכנית מע"מ 0 הביאה כמעט 0 תוצאות".

   

  משה כחלון (צילום:עידו ארז) (צילום:עידו ארז)
  משה כחלון(צילום:עידו ארז)

  יואב גלנט (צילום:עידו ארז) (צילום:עידו ארז)
  יואב גלנט(צילום:עידו ארז)
   

  עוד הוא ציין: "אנחנו מטפלים בסגירת פערים של עשר שנים ואנחנו עושים את זה בקצב מואץ. במקומות שבהם יהיו דירות ב-700 אלף שקל, המחירים של שאר הדירות יירדו גם. לא יוכלו להמשיך למכור במיליון. אני מאמין שבעוד שנה-שנתיים כל משק הדיור בישראל ישתנה. מי שמסתובב בארץ רואה ויודע שמה שקרה בעשור האחרון - כבר לא קורה יותר".

   

  ראש עיריית עפולה, יצחק מירון, אמר כי "הסכם הגג הוא אחד מציוני הדרך המשמעותיים לעיר, ובאמצעותו עפולה מבססת את מעמדה כמטרופולין הבא, וכאחת הערים החשובות בצפון. הסכם הגג לא רק שיביא לפיתוח משמעותי של השכונות החדשות, אלא גם יביא להתחדשות של ממש בתוך העיר, עם פיתוח וחידוש תשתיות, והאצה של יצירת מקורות תעסוקה איכותיים לתושבי העיר והסביבה".

  רגע החתימה (צילום:עידו ארז) (צילום:עידו ארז)
  רגע החתימה(צילום:עידו ארז)

   

  השקעה בהיקף של 850 מיליון שקל

  בעפולה מתגוררים כיום כ-50 אלף תושבים בכ-12 אלף בתי אב. הסכם הגג ההיסטורי, הכולל בניית 10,496 יחידות דיור, צפוי להביא להכפלת האוכלוסייה בעיר במטרה לתת מענה למצוקת הדיור. על ההסכם חתמו שר האוצר, משה כחלון; שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט; ראש העיר עפולה, יצחק מירון; ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי; ומנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון.

   

  מודל הסכמי הגג בא לענות באופן מהיר יחסית על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין. הסכמי הגג רותמים מראש את כל משרדי הממשלה הרלבנטיים לשיווק זמין וממוקד בשיתוף הרשויות המקומיות. העיקרון המנחה של ההסכמים הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט.

   

  בכך מבטיחים הסכמי הגג ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום, בשאיפה לקצר את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים מדויק לביצוע וקידום כל שלב בפרויקט. כמו כן, הסכמי הגג אמורים להבטיח לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.

   

  עד כה נחתמו הסכמי גג בעשר ערים בהיקף כולל של 143,862 יחידות דיור. בין היתר נחתמו הסכמי גג בהרצליה (7,443 יחידות דיור בינואר השנה); מודיעין (11,804 יחידות דיור בינואר 2014), ראשון לציון (16,393 יחידות דיור בנובמבר 2014); ראש העין (13,636 יחידות דיור בפברואר 2014), באר שבע (20,230 יחידות דיור באוקטובר 2015) אשקלון (28,191 יחידות דיור באוקטובר 2015), קריית ביאליק (7,253 יחידות דיור בינואר 2014), רמלה (7,483 יחידות דיור ביולי 2015), נתניה (12,288 יחידות דיור באפריל 2016), קריית גת (6,442 יחידות דיור בנובמבר 2013) ויבנה (12,699 יחידות דיור באוגוסט 2016).

  ההשקעה הכוללת של המדינה במסגרת ההסכם עומדת על 850 מיליון שקל. נזכיר כי במקביל, בעפולה מוקמים בימים אלה פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן לזכאים חסרי דיור. כך למשל, תקבל עפולה סיוע בהקמת מוסדות אקדמיים, ובהם מכללה להנדסאים, בית ספר לרפואה וכן מרכז למחקר ופיתוח טכנולוגיות חקלאות ומזון.

   

  בין היתר, המדינה תסייע בפיתוח תשתיות התחבורה בעיר ואליה. כך למשל, כביש עוקף עפולה (המשך של כביש 65) יסלל בהשקעה של 300 מיליון שקל, לאורך של 10 ק"מ. כמו כן, יסלל כביש חוצה עפולה ממזרח למערב, אשר יחבר בין חיפה עפולה ובית שאן (כביש 71), בהשקעה של 70 מיליון שקל.

   

  נזכיר כי באחרונה נודע ל-ynet כי עיריית עפולה, באמצעות החברה הכלכלית לפיתוח העיר, יוצאת בפרויקט להקמת "מתחם התחנה" בהשקעה של כ-30 מיליון שקל. מדובר במתחם הדומה באופיו לאלה הקיימים בתל-אביב ובירושלים, במסגרתו תשומר ותחודש תחנת הרכבת הטורקית הישנה שהוקמה לפני 110 שנים בשנת 1905, כחלק מרכבת העמק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Google street view
  עפולה. תוספת של 10,496 דירות לעיר
  צילום: Google street view
  מומלצים