שתף קטע נבחר

הרבנות הראשית: "הרפו ידיכם משבת קודש"

כמה ימים אחרי שהמדינה סערה בעקבות השבתת קו הרכבת בשבת, פרסמה הרבנות הודעה שבה מתחה ביקורת מרומזת על הפוליטיקאים החרדים: "יש מי שהחליטו לסחור בקדושת השבת, זו אינה סיבה לתת לגיטימיות לחילול שבת". ראשי הסיעות החרדיות: "פועלים לשמור על קדושת השבת"

ברקע משבר הרכבת שהגיע לשיאו בסוף השבוע שעבר עם השבתת הקו בין תל אביב לחיפה, פרסמה אחר הצהריים (יום ה') הרבנות הראשית הודעה בנושא. תחת הכותרת "החלטה בעניין השבת במדינת ישראל" קראו ברבנות: "הרפו ידיכם משבת קודש!".

הרבנים הראשיים יוסף ולאו (צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט ) (צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט )
הרבנים הראשיים יוסף ולאו(צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט )

בהודעה נאמר עוד כי "בעת האחרונה ישנם שהחליטו שיש מקום לסחור בקדושת השבת. על כן הם מציעים כל מיני אפשרויות לשנות את פני המדינה בשבת. גם אם לצערנו המציאות שונה בעת האחרונה, זו אינה סיבה לתת לגיטימיות לחילול שבת".

 

הרבנות הוסיפה כי "ישנם כאלו המנסים להטמיע בלב העם מושגים שהם במהותם נוגדים את דת ישראל, ולצערנו לא רק בתחום קדושת השבת אלא גם בנושאי קדושת הבית היהודי ובנושאים אחרים. השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה".

דרעי, ליצמן וגפני. "פועלים בשיתוף פעולה מלא"  (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
דרעי, ליצמן וגפני. "פועלים בשיתוף פעולה מלא" (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)

בעקבות כך מסרו ראשי הסיעות החרדיות: שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני כי "אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא והדוק על מנת לדאוג לשמירה על כבוד וקדושת השבת כפי שהיה מאז קום המדינה, ונקווה שבעזרת השם כך אכן יהיה".

 

השר חיים כץ: "יהיו עבודות בשבת הקרובה" 

בראיון ליובל קרני שיתפרסם מחר ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" הצהיר השר חיים כץ כי "בשבת הקרובה יהיו עבודות בשבת, כל מקרה ייבחן לגופו של עניין". לדבריו, "כל עבודה בטיחותית שתצטרך להתבצע בשבת – תיעשה. כל עבודה שאין ברירה לבצע אותה בשבת – תיעשה. וגם קדושת השבת תישמר. אבל אצלי זה יתבצע בשקט ולא בצעקות. ואיפה שלא צריך לעבוד - לא יעבדו. במשך שנים מתבצעות עבודות בשבת ויתבצעו גם בעתיד. היה סתם רעש יותר מדי גדול".

 

דברי כץ, המשבר האחרון היה מיותר והוא צופה כי החלטתו לחדש את העבודות בשבת דווקא תעבור בשקט. בתשובה לשאלה לגבי ציפיות אפשריות מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיהן הפתרון שיימצא לא יכעיס את הציבור החרדי אמר כץ: "בשיחה איתי נתן לי ראש הממשלה את כל האפשרויות להחליט. אני לא מתכוון לדווח לו. אני לא מתכוון לעדכן אותו או לשתף אותו גם אם ההחלטות יהיו בניגוד לדעתו. אני השר הממונה, ואני מודיע לך שההחלטות יתקבלו באופן מקצועי ועל פי חוק".

 

השר כץ הוסיף בראיון כי יש לו כוונה להגיע להבנות והידברות עם הציבור החרדי: "אין לי שום עניין להתריס, להרגיז או לעשות דווקא. יש לי עניין שהמדינה תמשיך להתנהל כמו שהיא צריכה להתנהל. אמצא את הדרך שבה כולם יהיו מרוצים".

 

מאוחר יותר היום אמר כץ: "בשבת זו יערכו עבודות אחזקה הכרחיות על מנת שתנועת הרכבות תפעל כסדרה בצורה המיטבית והבטיחותית ביותר למען כל נוסעיה. ברצוני לציין כי הנחיתי את הנהלת הרכבת לאפשר לכל עובד חרדי או חילוני שלא לעבוד בשבת במידה ואינו רוצה בכך".

 

כץ ציין כי גם בתקופת כהונתו של אריה דרעי כשר הכלכלה אושרו לרכבת עבודות בשבת. השר דרעי אמר הבוקר ל-ynet בהתייחס לפרשת הרכבת ולאפשרות של עימותים בנוגע לסגירת מרכולים בתל אביב בשבת כי "בסופו של דבר החילונים הם אלה שיחליטו איזו שבת הם רוצים. אנחנו לא נאכוף על אף אחד מה לעשות. אנחנו חיים בתוך מדינה חילונית, יהודית אמנם, אבל חילונית".

 

לדברי דרעי, "אין לנו עניין לחולל משברים. אנו מבינים שאנו לא חיים במדינת הלכה, טרם הגענו לימות המשיח וטרם הגענו למצב האידיאלי שבו כל עם ישראל מבין מהי מהות השבת. לא פניתי ולא לחצתי על השר חיים כץ בעניין העבודות בשבת. צריך לעשות מה שחייבים ובאמצעות עובדים לא יהודים, ואני סומך שזה ייעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
עומס ברכבת בסוף השבוע
צילום: גיל נחושתן
מומלצים