שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  איך הצליח מייקל פלפס להתגבר על הפרעות הקשב שלו

  ריטלין, קונצרטה ואטנט הביאו למהפכה בטיפול בילדי ה-ADHD, אבל תרופות אינן מספיקות, ויחד עם הדרכה הורית ופסיכותרפיה, כדאי להכיר לילד את המים

  הן התרופות שנחקרו יותר מכל תרופה: ריטלין, קונצרטה, אטנט ואדראל הביאו למהפכה אדירה בטיפול בסובלים מהפרעות קשב וריכוז. אבל הן אינן תרופות פלא, ולא מספיקות. היום כבר יודעים כי הטיפול בהפרעות קשב וריכוז חייב להיות משולב בהדרכת הורים, ליווי פסיכולוגי, ופעילות ספורטיבית.

   

   

  מחקרים רבים הראו כי שילוב שחייה בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, ממתן את התסמינים, משפר את ההישגיות ואת היענות הילד לטיפול המשולב. אבל השחייה עושה הרבה יותר: היא גם תעניק לילד כלי חשוב שעשוי להציל את חייו במקרים של כמעט טביעה.

   

  קראו עוד

  מחקר: זינוק במס' הילדים המאובחנים כסובלים מבעיות קשב וריכוז

  לא רק בילדים: איך לזהות הפרעות קשב וריכוז בגיל מבוגר?

  מדריך: כל סוגי הטיפולים להפרעות קשב וריכוז

   

  אז איך מתחילים?

  לרוב מומלץ לצרף את הילד לכמה שיעורי שחייה פרטיים ולאחר שילמד להתיידד עם המים ויכיר מיומנויות שחיה ולפחות סגנון שחייה אחד, לרוב חזה, יוכל להצטרף לקבוצת שחייה עם ילדים בני גילו.

   

  אז אם הילד שלכם אובחן כסובל מ-ADHD, ונשללו בעיות רפואיות או פסיכולוגיות אחרות, אל תוותרו על חוג שחייה. אתם תופתעו מההבדל הדרמטי בחייו ובחייכם.


  ADHD היא תסמונת המאופינת באימפולסיביות, תזזיתיות, הפרעות בריכוז וחוסר מנוחה. למרות הטיפולים היעילים, הורים רבים עדיין נמנעים מלטפל בילדיהם בתרופות מחשש להתמכרות. התוצאה מכך הרסנית: הידרדרות בלימודים, נסיגה חברתית ושיעור גבוה של תאונות דרכים, פשיעה והתמכרויות.

   

  הנחיות לאבחון נכון

  באחרונה הפיץ משרד הבריאות לרופאים הנחיות לאבחון נכון של הפרעות קשב וריכוז. על פי ההנחיות על האבחון להימשך פרק זמן סביר, של 45 עד 60 דקות.

   

  אבחון ילדים מתבצע על פי קריטריונים המבוססים על ספר האבחנות הפסיכיאטרי האמריקני הקרוי (DSM-4) והוא כולל הערכה קלינית בה נלקחת בחשבון ההיסטוריה המפורטת של הילד ומשפחתו, הערכה מלאה של הפרעת הקשב, הערכה של הפרעות אחרות העלולות להתבטא כהפרעת קשב ובדיקה מפורטת, הכוללת בדיקה קלינית, רגשית, התנהגותית ונוירולוגית.

   

  לפני האבחון יינתנו שאלונים להורים ולמורים. שאלונים אלו צריכים להיות שאלוני אבחון (אחד מהם קרוי שאלון קונרס). הרופא המאבחן רשאי להמליץ על השלמות האבחון בכלים אובייקטיביים הכוללים הערכה קוגניטיבית, הערכה פסיכיאטרית והערכה תפקודית.

   

  בתוך כך מקובל לבצע בדיקות קשב ממוחשבת, כגון TOVA, או בדיקת קשב מתמשך (CPT). בדיקות אלה מבוצעות תחילה ללא ריטלין, התרופה הנפוצה לטיפול בהפרעת קשב, ואחר כך עם ריטלין.

   

  במהלך הבדיקה נמדדים דיוק, מהירות תגובה והשתנותה, השמטות או תוספות פרטים. תוצאות הבדיקה מושוות לביצוע נבדקים בני גילו של המטופל באוכלוסייה הכללית ובאוכלוסייה עם הפרעות הקשב.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מייקל פלפס. הקשר בין שחייה להפרעות קשב וריכוז
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים