שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האדמות שמשה דיין נתן לפלסטינים

  ראש מועצת בקעת הירדן האשים: "פלסטינים פלשו לאדמות שלנו". אלא שאז באה התגובה המפתיעה: "שר הביטחון אישר לנו לעבד את השטח כבר בשנות ה־70". במנהל האזרחי מאשרים: "ברשותנו מסמכים המעידים כי ניתנה להם הבטחה של השר"

   

  משה דיין נתן קרקעות (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  משה דיין נתן קרקעות (צילום: Gettyimages)

   

  מסמך פנימי של המנהל האזרחי מאשר כי שר הביטחון לשעבר משה דיין אישר לשני פלסטינים בשנות ה־70 להשתלט על שטחים בבקעת הירדן - אף שאינם מחזיקים בבעלות חוקית על האדמות.

    

  הסיפור נחשף לפני כשנה, אז התריע ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייני בפני המנהל האזרחי על כך שפלסטינים פלשו לאדמות מדינה שנמצאות בשטח המוניציפלי של המועצה שבראשותו מתוך כוונה לשתול שם מטע תמרים. מדובר בשטח בגודל של 150 דונם מצפון ליישוב ארגמן, סמוך לכביש 90. הפלסטינים החלו לעבד את השטח האמור רק לפני כשנה וחצי.

   

  בעקבות זאת פנתה תנועת “רגבים”, בשיתוף מועצת בקעת הירדן, למנהל האזרחי בבקשה לבירור העניין. בתגובה נמסר מהמנהל כי לא מדובר בפלישה וכי אומנם הפלסטינים קיבלו "הרשאה" לעבד את הקרקע. בהמשך הגיע למקום נציג המנהל והסביר כי דיין אישר לפלסטינים בעל פה לעבד את השטח וכי הדבר מופיע במסמך רשמי של המנהל.

    

  "מחד עולה כי שני המחזיקים בקרקע אינם מחזיקים כל מסמך קנייה או החכרה או אחר המעיד על חזקתם בקרקע, מאידך ברשותנו מסמכים המעידים כי בפועל ניתנה להם הבטחה שלטונית מהשלטון הירדני, שבהמשך גובתה בהבטחה שלטונית של שר הביטחון דאז משה דיין", נכתב במסמך. "לאור זאת המנהל האזרחי בוחן את המשמעויות המשפטיות על מנת לקבל החלטה בנושא".

    

  מהמנהל האזרחי נמסר כי "הנושא נמצא בבחינה על ידי הממונה על הרכוש הממשלתי". עובד ארד מתנועת “רגבים” טען בתגובה כי מדובר בהשתלטות בלתי חוקית. "האבסורד הוא שהמנהל האזרחי מאפשר את העניין בטענה המגוחכת שמשה דיין נתן אישור לדבר. טענה זו לא מגובה באף מסמך, וגם אילו הייתה נכונה הרי שהדבר נעשה ללא כל סמכות ובאופן שלא יעמוד באף תבחין משפטי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים