שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היומן שחילקו בתי ספר ממלכתיים-דתיים: "שטוח, סטריאוטיפי"
  אם לילדים שקיבלו את היומן אומרת שהיא מאוכזבת ומודאגת מהתכנים: "זו לא בדיוק התמונה של יומן ערכי". חברת הכנסת שפיר דורשת משר החינוך להפסיק את חלוקת היומנים

     

  היומן מעורר המחלוקת שקיבלו התלמידים

  היומן מעורר המחלוקת שקיבלו התלמידים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "כשפותחים את היומן החדש זו לא בדיוק התמונה של יומן ערכי שהייתי מתארת לעצמי. עלו כמה שאלות לא רק אצלי, אלא גם אצל הרבה הורים. אני מאוכזבת ומודאגת". בנותיה של מיקול ניצא קיבלו אף הן את היומן שחולק עם פתיחת שנת הלימודים בבתי ספר ממלכתים-דתיים. היומן עורר סערה בשל תכנים על עליונות היהודים על פני הגויים, השאיפות לחזור לעזה וטקסטים מתנשאים על חילונים. רצח רבין? לא ביומן.

   

  "מדובר ביומן שממותג לקהל של בתי ספר דתיים-לאומיים", אומרת ניצא. "הניסיון בעצם הוא לייצר תמונה שטוחה מאוד של הערכים הנכונים והמקובלים לחינוך מהזרם הדתי-לאומי. הייתי רוצה לראות יומן שמתנער מהתפיסות השטוחות והסטריאוטיפיות מאוד של מה זה היהודי והישראלי הטוב של היום. יש תמונה אחת שהסתובבה ברשתות על שיח בין יהודי ללא יהודי. קודם כול הלא יהודי עדיין נקרא גוי, וזו תדמית סטריאוטיפית שלילית לאדם הלא היהודי ומין הנחלה של ערכים של עליונות של היהודים. עוד דבר שהציק לי זה להראות את עולי אתיופיה משוטטים במדבר ומגיעים לארץ ישראל. הם כבר אמורים להיות חלק מהחברה, לא האחים הצעירים שלנו שבאו".

   

  מוסטפה האזין לחיילים והזהיר את המחבלים. אחד העמודים ביומן ()
  מוסטפה האזין לחיילים והזהיר את המחבלים. אחד העמודים ביומן


  "אנחנו נראים אותו הדבר אבל אתה גוי" ()
  "אנחנו נראים אותו הדבר אבל אתה גוי"
   

  נושא נוסף שהפריע לניצא הוא  הסוגיה המגדרית. "לגמרי בולט לעין שרוב הדמויות הן גבריות. זו לא אופציה בכלל שבנות יכולות גם הן ללמוד תורה. אני מודאגת מכך שהיום המיתוג של דתי, דתי-לאומי או ערכים דתיים הוא עדיין חד-ממדי ולא מאפשר תפיסה מעמיקה יותר של הערכים היהודיים שהם אוניברסליים, וגם של כבוד האדם והאחר".

   

  האם תיתני לילדים להשתמש ביומנים האלה?

  "אני חושבת שכן, בסך הכול יומן זה כלי שפותחים אותו ואני לא מאמינה שילדים יתחילו לקרוא כל עמוד ועמוד. לבנות שלי יש ראייה ביקורתית משל עצמן, אבל אני מבינה לחלוטין את הקריאות להחליף את היומן".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "אין למשרד קשר ליומנים. אם אכן בוצעה רכישה הרי שזה במסגרת שירותים מרצון. בעקבות הפניה המשרד יערוך בדיקה בנושא, לרבות תוכן היומנים".

   

  סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) פנה היום ליו"ר ועדת החינוך בבקשה לכנס דיון דחוף בנושא היומנים. ח"כ חסון אמר ל-ynet:

  "היומנים שחולקו לתלמידי החינוך הממלכתי-דתי מחנכים לבורות במקרה הטוב, ולשנאה וקיטוב במקרה הרע. אני מזועזע מהמחשבה על הגזענות המרושעת שתלמידים עלולים לספוג דרך היומנים האלה, וועדת החינוך של הכנסת חייבת להפעיל את סמכותה ולדרוש ממשרד החינוך לאסוף את היומנים ולחקור כיצד הם יצאו לאור".

   

  בעקבות הפרסום ב-ynet שלחה חברת הכנסת סתיו שפיר מכתב בנושא לשר החינוך נפתלי בנט. "מטריד מאוד לראות כיצד תכנים ראויים של אהבת הארץ והמסורת היהודית מוכתמים בסיפורים המתארים את האוכלוסייה החילונית כנחותה ובורה, ואת הציבור הערבי, אזרחי ישראל, כאויבים. היומנים הללו משמשים מכשיר להפצת שנאה וניכור, וקביעת תפיסות מעוותות לגבי האזרחות במדינת ישראל בקרב ילדים צעירים". שפיר ביקשה מבנט שיורה בדחיפות על הפסקת חלוקת היומנים ואיסור רכישתם על ידי בתי הספר.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים