שתף קטע נבחר

בשירה ובתפילה: סיורי סליחות מיוחדים בירושלים

חודש אלול, הוא חודש הסליחות, בעיצומו ובימים אלה מתקיימים מדי ערב סיורי סליחות בירושלים. בחרנו עבורכם כמה מהטובים והמעניינים לחוות סליחה והתחדשות לקראת השנה החדשה

מתחילת חודש אלול (4 בספטמבר) ועד יום הכיפורים (11 באוקטובר), חלים ימי הסליחות. ירושלים עוטה אווירת קדושה, הסמטאות הציוריות מתמלאות צלילי פיוטים. רחובות העיר העתיקה עמוסים בישראלים שבאים לטעום את קדושת העיר במלוא הדרה, ובאלפי מתפללים המגיעים מהארץ ומהעולם לשאת תפילותיהם.

סיורי סליחות ליליים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
סיורי סליחות ליליים(צילום: אלי מנדלבאום)

במוזיאון המוזיקה בעיר אווירה מיוחדת וקסומה. המוזיאון מזמין אתכם לקחת חלק פעיל בחוויה מוזיקלית-ייחודית בהשראת תצוגת כלי הנגינה שבמוזיאון, הכוללת סיור סליחות דרך הגלויות השונות ומופע שירת סליחות מסורתית בניחוח ירושלמי, ניגונים שנשכחו ופיוטים אותם אוהבים לשיר בתקופה זו. מסע הסליחות המוזיקלי מלווה בכלי נגינה עתיקים, פיוטים, שירים וסיפורים שובי לב. 

סליחות מוזיקליות (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
סליחות מוזיקליות(צילום: אלי מנדלבאום)

מוזיאון המוזיקה העברי הראשון שנפתח בפסח האחרון במטרה לתת במה לתרבות העשירה של המוזיקה העברית על כל השפעותיה וגווניה משלב חידושים טכנולוגיים ומציג מגוון כלי נגינה עתיקים המאפשרים לילדים ולמבוגרים ליהנות מחוויה מעשירה ומרגשת.

 

סליחות ועתיקות

מדריכי הרובע היהודי, המכירים את הרובע על פינותיו החבויות והסודיות, מלווים את המבקרים במסע מרתק אל אבני הדרך העתיקות והמרגשות של העם היהודי בעיר העתיקה בירושלים בסיור שמתחיל בשער יפו, וממשיך אל בית כנסת החורבה המרשים והיפה, שם מוסבר מהי עוצמת התפילה ערב השנה החדשה. בהמשך עולים המבקרים אל כיפת בית הכנסת, לתצפית עוצרת נשימה של 360 מעלות על ירושלים.

מזמורים לחודש אלול (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מזמורים לחודש אלול(צילום: אלי מנדלבאום)

הסיור ממשיך לעבר הרובע ההרודיאני, שם המטיילים צופים בתגליות מדהימות, בהן בתי הכהנים העשירים, פסיפסים מיוחדים, כלי בית יוקרתיים, תחריט המנורה וגם המקוואות והמרחצאות בהם היו מטהרים את הגוף ואת הנפש.

 

הסיור ממשיך בפגישה עם פייטן ירושלמי, שמספר על חוויותיו מבתי הכנסת הגדולים של העיר ומלווה את משתתפי הסיור לחוויה לילית מרגשת יחד עם פיוטי סליחות מרגשים של העדות השונות, בנעימות מלאות געגוע והתחדשות.

 

לקראת סיום, עוברים המבקרים בגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון ממנו היו עולים המתפללים אל הר הבית. את הסיור מסיימים באמירת סליחות בכותל המערבי עם המוני בית ישראל, בתפילה לימים טובים ולהתחדשות.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
סיורי סליחות בירושלים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים