שתף קטע נבחר

כיכר הסובלנות: המהפך של כיכר ציון

בקרוב, בעקבות תוכנית חדשה, תעוצב כיכר ציון בירושלים מחדש ברוח של סובלנות, עם עצים ופינות ישיבה בתקווה שתשמש למפגש ולשיח

מהפך בכיכר ציון ההיסטורית בירושלים שהוקמה כבר בימי המנדט: כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בקרוב תעבור הכיכר המרכזית מתיחת פנים ותעוצב מחדש. המטרה: להפוך אותה למוקד של סובלנות והבנה הדדית בין כל המגזרים.

 

ירושלים: תחרות לעיצוב כיכר ציון ההיסטורית

 

ההחלטה לשנות את פני הכיכר התקבלה על ידי עיריית ירושלים, ובעקבותיה נפתחה תחרות שבמסגרתה הוגשו רעיונות שונים. מתוך חמש ההצעות שעלו לגמר בחרה אתמול ועדת השיפוט את הצעתם של מיה עתידיה, מעיין טוקי כרמל ותמיר מנצור כרמל, אדריכלים ואדריכל תושבי העיר. 
כך תראה כיכר ציון החדשה (הדמייה) (צילום: מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל) (צילום: מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל)
כך תראה כיכר ציון החדשה (הדמייה)(צילום: מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל)
 

 

 (צילום: יגאל טרטקובסקי) (צילום: יגאל טרטקובסקי)
(צילום: יגאל טרטקובסקי)
השם שהעניקו השניים לתוכניתם הוא "קרחת יער אורבנית". לפי התוכנית, בכיכר יינטעו עצים כדי ליצור נקודות צל, ולצידם יוקמו פינות ישיבה. "אנחנו מכירים את מרכז העיר בכל מצב: ביום ובלילה, בחום, בקור ובשלג", אמרו אתמול השניים. "הכיכר תהפוך למקום שנעים להיות בו ביומיום ושאפשר יהיה לקיים בו הרבה אירועים שונים".

 

בתחרות, שנערכה בשיתוף עדן, החברה לפיתוח מרכז העיר, ועמותת אדריכלים מאוחדים הוגשו מספר הצעות, מתוכן חמש עלו לגמר. הזוכים במקום הראשון קיבלו פרס בגובה של 35 אלף שקל.

 (צילום: יגאל טרטקובסקי) (צילום: יגאל טרטקובסקי)
(צילום: יגאל טרטקובסקי)
 

בוועדת השיפוט הייתה חברה, בין היתר, מיקה בנקי, אמה של שירה בנקי ז"ל, הנערה שנרצחה במצעד הגאווה לפני שנה לאחר שהגיעה אליו כדי להביע הזדהות. מאז הרצח אירחה הכיכר אירועים שונים לזכר שירה, שבהם שמו המארגנים דגש על רוח הסובלנות. "הכיכר החדשה", אומרים האדריכלים, "תעוצב ברוח ערכי הסובלנות של שירה".

 

ראש העיר ניר ברקת אמר כי "העיצוב המחודש, שעליו החלטנו עם משפחת בנקי, יהפוך את הכיכר למקום שמקדם חיבורים, סובלנות וכבוד הדדי". סגן ראש העיר ומחזיק תיק מרכז העיר, עופר ברקוביץ, הוסיף כי "הכיכר ההיסטורית והמרכזית תהפוך למקום נעים יותר, סובלני יותר ירוק יותר ומוצל יותר. מקום מפגש, סמל להתחדשות האורבנית בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל
הדמיית כיכר ציון בירושלים
צילום: מיה עתידיה, תמיר מנצור כרמל
מומלצים