שתף קטע נבחר

אחרי הלילה: מצבו של פרס קשה אך יציב

מנהל בית החולים עדכן כי פרס, שסבל מדימום מוחי, עבר את הלילה בשלום והוא מורדם ומונשם. רופאו האישי של הנשיא לשעבר בן ה-93: "כשהייתה הפסקה קלה של תרופות ההרדמה נוכחנו שהוא מגיב, שהוא כנראה קשוב למה שאומרים, הוא לחץ לנו את היד". עדכון נוסף ב-16:00

 

 

מצבו של הנשיא וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס  מוסיף להיות קשה, אך יציב. כך עדכן הבוקר (יום ד') מנהל בית החולים שיבא תל השומר, פרופ' יצחק קרייס בעקבות ההידרדרות במצבו של פרס אתמול בערב. פרופ' רפי ולדן, רופא האישי וחתנו של פרס הוסיף כי "כאשר הייתה הפסקה קלה של תרופות ההרדמה נוכחנו שהוא מגיב, שהוא כנראה קשוב למה שאנחנו אומרים לו. הוא לחץ לנו את היד". משפחתו של פרס ממשיכה להיות לצדו בבית החולים, ובשעות הצהריים צפוי להימסר עדכון נוסף על מצבו. ynet העביר את העדכון בשידור חי.

 

"מר פרס עבר את הלילה בשלום. מצבו יציב. עדיין קשה, אבל יציב", מסר הבוקר פרופ' קרייס. "אנחנו מעבירים אותו עכשיו למחלקה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי להמשך טיפול ומעקב. הוא עדיין תחת השגחה של הצוות הרב-תחומי של מומחי שיבא ונעשה הערכת מצב נוספת לקראת הצהריים. אנחנו נמצאים בקשר הדוק כל הזמן עם המשפחה, שמלווה אותו ולא משה ממיטתו. אנחנו משתפים את המשפחה בקבלת החלטות".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

רופאו האישי של פרס פרופ' ולדן מסר: "אני רוצה קודם כל להביע הערכה עמוקה לצוות הנפלא של שיבא, צוות רב-תחומי שבדק את הבעיה מכל האספקטים האפשריים וקיבל את ההחלטות שהתקבלו וממשיכות להתקבל. המשפחה כמובן בתמונה ואנחנו נמצאים לידו. אנחנו שמחים להיווכח כי כאשר הייתה הפסקה קלה של תרופות ההרדמה נוכחנו שהוא מגיב, שהוא כנראה קשוב למה שאנחנו אומרים לו, לחץ לנו את היד ועכשיו כדי לאפשר את המשך המצב היציב שלו, הוא מורדם מחדש כדי שלא יצטרך להתאמץ - לכן כרגע אנחנו לא יכולים לתקשר איתו. אבל בפעם הבאה שייעשה ניסיון להעיר אותו אני מקווה שנוכל לתקשר איתו. כרגע הוא במצב יציב ונמשיך להיות לידו ואנו קוראים לכל עם ישראל לחבור אלינו בתקווה ובתפילה להחלמתו".

 

שמעון פרס, 93, פונה אתמול בצהריים לבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שחש ברע, ובשעות הערב לקה באירוע מוחי ואושפז במחלקת טיפול נמרץ. בבדיקת ה-CT שבוצעה בזמן שפרס היה בהכרה אובחן כי הוא סובל מדימום מוחי משמעותי. לאחר שהוא הורדם והונשם נערכה בדיקת CT נוספת, שבה עלה כי לא חל שיפור במצבו. בלילה פסק הדימום, אבל מצבו עדיין קשה מאוד.

 

 

 

מימין: פרופ' רפי ולדן ופרופ' יצחק קרייס (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מימין: פרופ' רפי ולדן ופרופ' יצחק קרייס(צילום: אבי מועלם)
 

בית החולים שיבא בתל השומר, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
בית החולים שיבא בתל השומר, הבוקר(צילום: אבי מועלם)
 

מנהל היחידה לטיפול נמרץ בשיבא, פרופ' שלומי מטצקי, הסביר הלילה על מצבו של פרס: "הוא הגיע לבית החולים בגלל חולשה. בשלב מסוים היה דיון אם יש צורך בניתוח וכפי שהדברים נראים כרגע, אנחנו לא חושבים שניתוח ייטיב את מצבו. הוא מבצע פעולות פשוטות, כך שהוא לא מחוסר הכרה". בשעה 1:00 בלילה עדכנו בשיבא כי לאחר התייעצות רופאים נוספת הוחלט כי אין אינדיקציה המצדיקה ניתוח בשלב זה. מצבו של פרס מוגדר קשה אך יציב, והוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ.

 

חמי פרס, בנו של הנשיא לשעבר, מסר כי "אלה שעות לא קלות שעוברות עליי ועל בני משפחתי. אבא שלי עבר היום כמו ששמעתם אירוע לא פשוט, ואני רוצה להודות לצוות הרופאים של תל השומר שבודק אותו ומתייעץ בעומק רב, יחד עם בני המשפחה, נידרש לקבל החלטות בהמשך, הכול תלוי כמובן לאן הדברים יתפתחו".

 

הבן הוסיף: "אנחנו מקבלים הרבה הודעות מהארץ ומחו"ל מכל האנשים שמכירים ויודעים על האיש והם רבים ועוטפים אותנו בדאגה ואני רוצה למסור לכל מי ששולח לנו הודעות, לא היה דבר יותר יקר לאבא שלי מעם ישראל, מהאנשים, אני מאמין. אבא שלי הוא איש מיוחד במינו, אני שומר על אופטימיות. השעות האלה לא פשוטות, שכל מי שמתפלל שימשיך להתפלל איתנו, אנחנו מודים לכולם על האהבה".

 

מיד לאחר שחזר בשבוע שעבר מכנס מדיני באיטליה, עבר הנשיא התשיעי הליך התקנת קוצב לב שתוכננה מראש בבית החולים שיבא. ההליך נערך בהרדמה חלקית בלבד, ויום לאחר מכן שוחרר פרס לביתו. הרופאים המליצו על התקנת קוצב הלב כדי למנוע הפרעה בקצב הלב.

 

לפני כחצי שנה אושפז פרס בתל השומר למשך יומיים, בעקבות הפרעת קצב לב קלה. גם שבועיים לפני כן פונה פרס לבית החולים אחרי שלקה בהתקף לב קל. הוא עבר צנתור בהצלחה, ולאחר חמישה ימי אשפוז שוחרר לביתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס
צילום: רויטרס
מומלצים