שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרופ' היס במשפט אזריה: "הרופאה שניתחה דמיינה דימומים"
  המכון לרפואה משפטית באבו כביר קבע בחוות דעת שהמחבל מת כתוצאה מהירי של החייל הנאשם. המנהל לשעבר של המכון העיד מטעם ההגנה ומתח ביקורת נגד הנתיחה: "היא בוצעה לא נכון. המחבל מת כתוצאה מתסחיף אוויר, אני הייתי מתעד את זה כמו שצריך". הפסיכיאטר שבדק את אזריה: "הוא סובל מפוסט טראומה"

   

  פרופ' יהודה היס, היום בבית הדין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  פרופ' יהודה היס, היום בבית הדין(צילום: מוטי קמחי)

  הבוקר (יום ה') התחדש בבית הדין הצבאי ביפו משפטו של סמל אלאור אזריה, הנאשם בהריגה אחרי שתועד במרס האחרון יורה למוות במחבל המנוטרל עבד אל-פתאח א-שריף בחברון. מטעם ההגנה מעיד הפתולוג פרופ' יהודה היס, לשעבר מנהל המכון הפתולוגי. במהלך חקירתו על ידי התובע נדב וייסמן הוא טען שהנתיחה שבוצעה על ידי המכון לרפואה משפטית, שעליה הוא התבקש להתבסס, לא נעשתה בצורה נכונה: לדבריו חסר מידע שיכול היה להשפיע על המסקנות.

   

  דיונים אחרונים במשפט אלאור אזריה :

   

  המכון לרפואה משפטית קבע בחוות הדעת כי הירי של אזריה היה זה שגרם למות המחבל. בחוות הדעת שהגיש פרופ' היס שמעיד מטעם ההגנה כמומחה פרטי נטען שלא ניתן לקבוע שהכדור שירה אזריה הרג את המחבל. לדבריו, המחבל מת כתוצאה מהירי המרכזי לנטרולו, שכלל שישה כדורים שהובילו לקריסת ריאה ולפגיעה מוחית. עם זאת, כאמור, פרופ' היס לא ניתח את הגופה, מאחר שלטענת ההגנה היא הוחזרה לפני שניתנה לנציג מטעם ההגנה אפשרות לנתח את הגופה. את חוות הדעת הוא ביסס על הנתיחה שביצעו במכון לרפואה משפטית.

   

  היס נשאל אם הוא הסיק שהמחבל מת כתוצאה מתסחיף אוויר וענה בחיוב. "לא היו נזקים בראש שיכלו להצביע על מוות", אמר היס שהתייחס לאפשרות שקליע פגע בו בראשו וגרם למותו. היס טען גם כי לא בוצעו בדיקות מעבדה שהיו, לטענתו, יכולות לסייע.

   

  היס מתח ביקורת נגד חוות הדעת של ד"ר גיבס מהמכון לרפואה משפטית. "היא עצמה מבינה שמה שכתבה במסקנתה אינו נכון. יכול להיות שד"ר גיבס ראתה בדמיונה דימומים. אני הייתי מתעד את זה כמו שצריך", אמר.

  אלאור אזריה בבית הדין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אלאור אזריה בבית הדין(צילום: מוטי קמחי)

   

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  במהלך הדיון שאל התובע ויסמן את הפסיכיאטר יששכר הרמן, שהגיע להעיד מטעם ההגנה: "אלאור אמר בעדותו שהוא קרא את כל עדויותיו במצ"ח לפני שהעיד, זה סותר את מה שהוא אמר לך בפגישה?". הפסיכיאטר הרמן: "כן. השאלה שנשאלת היא האם הוא אמר שהוא קרא כי התבייש להודות שלא יכול היה לקרוא, או שאמר לי דברים לא נכונים. אפשרות נוספת שהוא התייחס לחקירה שלו ביום האירוע שנמשכה אחרי לילה בלי שינה, עד 22:00-23:00. בשעה הזו הוא כבר היה עייף ולא מסוגל לקרוא. לאלאור יש קשיי למידה שהוכחו והוראו גם בבדיקות קודמות. אנשים כאלה נוטים להיות יותר רגישים מאחרים למחסור בשינה".

   

  הפסיכיאטר הרמן עם הסנגור אילן כץ. "באופי שלו אלאור אינו נקמן" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הפסיכיאטר הרמן עם הסנגור אילן כץ. "באופי שלו אלאור אינו נקמן"(צילום: מוטי קמחי)
   

  לאחר מכן שאל השופט סיטבון את הרמן: "למה אתה פוסל במסגרת הבדיקה שלך שהירי לא בוצע מנקמנות?". הרמן: "כי ההתרשמות שלי מהחייל הזה שבאופי שלו הוא לא נקמן. יש לזה כמה נקודות. שאלתי אותו האם לעגו לו בבי"ס והוא אמר שכן, אבל לא ראיתי כעס או רצון לנקום בהם. כך גם היחס שלו למ"פ, שהוא כועס עליו. הוא מדבר על זה שהוא מנתק מגע – לא מעבר לזה. אתה יכול לראות כאלה שיגידו 'אני אעשה, אני שם', אתה רואה את הדחף, הרצון". הפסיכיאטר אמר על אזריה: "הבנאדם סובל מהפרעה פוסט טראומטית, ככל שהמשפט יימשך המצב שלו יילך ויורע. יש עניין לסיים את זה מהר ככל הניתן".

   

  עו"ד אייל בסרגליק, אחד מסניגוריו של אזריה: "פרופסור היס קבע היום שהירי המשני (הירי של אלאור) אינו הירי שהרג את המחבל. הוא קבע שחוות הדעת של הפתולוגית מטעם התביעה היא חובבנית ושהמחבל מת מתסחיף ריאות מירי קודם שבוצע על ידי חיילים אחרים. המשמעות היא שלא מתמלא היסוד העובדתי של העבירה ואלאור הלכה למעשה לא ביצע עבירה".

   

  בדיון האחרון ביום ראשון העיד סמ"ר במיל' צ', לשעבר הסמל של אזריה, וסיפר: "אלאור מקצועי ואכפתי. הוא אף פעם לא התבטא בצורה תקיפה נגד פלסטינים. אף פעם הוא לא השתמש בכוחו כנושא נשק,

  לכן העדתי במצ"ח שאזריה לא התנהג כערס".

   

  התקרית אירעה ב-24 במרס. לאחר ששני מחבלים ביצעו פיגוע בתל רומיידה בחברון, אחד מהם חוסל ואילו השני נוטרל ונותר שרוע על הארץ. סרטון של "בצלם" תיעד את אזריה, לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר, יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששכב על הקרקע.

   

  תחקיר ראשוני העלה כי הוא עשה זאת שש דקות לאחר הפיגוע, ולאחר שחיילים מיחידה אחרת כבר נטרלו את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט לפתוח באש על דעת עצמו.


  פורסם לראשונה 15/09/2016 15:43

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  פרופ' היס, הבוקר בבית הדין הצבאי
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים