שתף קטע נבחר

הבעיה ההודית: קשמיר המוסלמית שוב בוערת

מאז חיסולו של מפקד מורדים פופולרי ב-7 ביולי, התחדשה ההתקוממות האלימה נגד כוחות הביטחון ההודיים בחבל שרוב אוכלוסייתו מוסלמית. הבוקר נהרגו 17 חיילים הודים בתקיפה של מורדים על בסיס צבאי באזור

 

 

17 חיילים נהרגו היום (יום א') במתקפת פתע של מורדים על בסיס של צבא הודו בחבל קשמיר ההודי. הצבא מסר כי ארבעה מורדים נהרגו בחילופי האש בבסיס שנמצא בסמוך לקו הגבול שמחלק את קשמיר בין הודו לבין פקיסטן. בכירי השלטון בניו דלהי הפנו אצבע מאשימה לעבר פקיסטן והאשימו אותה באחריות ישירה למתקפה הקטלנית ובסיוע למורדים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

במהלך מתקפת הפתע על הבסיס הצבאי לפני עלות השחר, נשמעו פיצוצים עזים וכמה צריפים עלו באש. מסוקי קרב הוזנקו לאוויר והצבא מסר שהוא פתח ב"פעולות טיהור".

 

הלוויה של איש כוחות הביטחון ההודיים שנהרג בעימותים עם מורדים. סרינגאר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלוויה של איש כוחות הביטחון ההודיים שנהרג בעימותים עם מורדים. סרינגאר(צילום: רויטרס)

חיילים מול צעירים מיידי אבנים בסרינגאר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילים מול צעירים מיידי אבנים בסרינגאר(צילום: רויטרס)

הרשויות ההודיות הכריזו על עוצר בחבל השנוי במחלוקת (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הרשויות ההודיות הכריזו על עוצר בחבל השנוי במחלוקת(צילום: MCT)
מספר ההרוגים היה גבוה משום שבעת התקיפה בוצעה בדיוק העברת שליטה וסמכויות בין יחידה צבאית שניהלה את המקום לבין יחידה צבאית שעמדה להחליפה.

 

שר הפנים ההודי: פקיסטן - מדינת טרור

הבסיס הצבאי שהותקף נמצא בעיר אורי, מערבית לעיר המרכזית בקשמיר, סרינגאר, ובו שכנה מפקדת חטיבת הצבא ההודי שכוחותיה מוצבים באזור לאורך הגבול.

חיילים שנפצעו במתקפת המורדים פונו בטיסה לבית חולים צבאי בסרינגאר.

 

שר הפנים של הודו, רנג'את סינג', יקיים בהמשך היום ישיבת חירום עם בכירי מערכת הביטחון בעקבות המתקפה על הבסיס הצבאי בקשמיר. סינג' תקף את המדינה השכנה ואמר ש"פקיסטן היא מדינת טרור". ראש ממשלת הודו נרדרה מודי גינה את "התקיפה הפחדנית" וכתב בטוויטר שלו: "אני מבטיח לאומה שאלה שעומדים מאחורי המתקפה הנתעבת הזו לא ייצאו ללא עונש".

 

מתקפת המורדים אירעה בשעה שקשמיר נמצאת בעיצומן של הפגנות מחאה גדולות נגד השלטונות ההודיים, ככל הנראה הגדולות ביותר בשנים האחרונות, שפרצו בעקבות ההרג ב-8 ביולי של מפקד מורדים פופולרי על ידי כוחות הביטחון ההודיים. בתגובה הכריזו השלטונות ההודיים על עוצר באזור ופתחו במבצע לדיכוי המחאה.

 

הלווייתו של נאסיר שאפי, ילד בן 11 שנהרג מירי כדור אוויר בסרינגאר, קשמיר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הלווייתו של נאסיר שאפי, ילד בן 11 שנהרג מירי כדור אוויר בסרינגאר, קשמיר(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
מאז חודש יולי התעמתו מפגינים מיידי אבנים עם כוחות ביטחון שירו לעברם באש חיה וברובי אוויר. יותר מ-80 בני אדם נהרגו בעימותים.

 

הודו מנסה מאז 2010 לשלוט במצב המתוח בחבל קשמיר, שרוב אוכלוסייתו מוסלמית. החבל נחשב טריטוריה שנויה במחלוקת בין הודו, פקיסטן וסין במשך כ-70 שנה. הודו טוענת לבעלות על כל האזור, ואילו פקיסטן אינה מכירה בטענה זו. מאז 1989 נהרגו בחבל קשמיר יותר מ-68 אלף בני אדם מהתקוממות המורדים הבדלנים ומפעולות הצבא ההודי.

 

הודו מאשימה את פקיסטן שהיא מאמנת ומכשירה בשטחה את המורדים הבדלנים ואז מסייעת להם לחדור לתוך הצד ההודי. באיסלאמבאד מכחישים את הטענה ההודית וטוענים שהם מעניקים רק סיוע פוליטי ודיפלומטי למורדים.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

במהלך פרץ האלימות האחרון בקשמיר נאלצו כוחות הביטחון ההודיים להשהות חלק מהמבצעים שלהם נגד המורדים בכמה ערים וכפרים משום שהתושבים המקומיים הפריעו להם לבצע את עבודתם, השליכו לעברם אבנים וניסו למנוע מהם לתפוס את המורדים שמסתתרים בשכונות המגורים שלהם. למרות זאת, כוחות הביטחון ההודיים הצליחו לחסל כמה מהמורדים הבדלנים באזור הגבול דה פקטו.

 

בשבוע שעבר נהרגו ארבעה מורדים בדלנים בלחימה עם שוטרים וחיילים שעצרו אותם רגע לפני שביצעו מתקפה על בסיס צבאי בעיר פונץ', הסמוכה לקו הפסקת האש. גם שוטר נהרג במהלך הקרבות שנמשכו יומיים.

 

המתקפה הגדולה האחרונה על מתקן צבאי הודי אירעה בחודש ינואר כששישה חמושים נכנסו לבסיס חיל אוויר בעיר פתאנקוט במדינת המחוז פאנג'ב שבצפון-מערב הודו. המורדים הצליחו לשתק את פעולת הבסיס למשך ארבעה ימים והרגו שבעה חיילים. הבסיס שהותקף נמצא בסמוך לגבול עם פקיסטן.

 

בדצמבר 2014 נהרגו שמונה חיילים ושלושה שוטרים הודים במתקפה של מורדים על בסיס ארטילריה באזור אורי שבקשמיר. בלחימה שפרצה במקום נהרגו גם שישה מורדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הלוויית איש כוחות הביטחון ההודיים שנהרג בעימותים עם מורדים
צילום: רויטרס
מומלצים