שתף קטע נבחר

שיטת בל"ד: המשטרה חושדת שמיליונים הגיעו במזוודות מזומנים

חוקרי יחידת להב 433 במשטרה חושדים שבכירי בל"ד קיבלו מיליונים, בין היתר במזוודות מזומנים, באופן בלתי חוקי. חלק מהכסף זרם מארגונים שונים במדינות ערביות, בהן קטאר. כדי להסוות פעילות זו, דיווחה המפלגה על יותר מאלף תורמים ישראלים. כך עבדה השיטה

 

 

חלק מהכסף מחו"ל הגיע במזוודות מזומנים. חוקרי להב 433 חושדים שכך זרם הכסף לבכירי מפלגת בל"ד הנמצאים בחקירה. על-פי ההערכות, בימים הקרובים צפויים להגיע גם חברי כנסת למסור עדות במשרדי המשטרה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר זאת. בית משפט השלום בחיפה האריך אחר הצהריים (יום א') את מעצרם של בכירי המפלגה עז אלדין בדראן ומראד חדאד בחמישה ימים. בית המשפט האריך גם את מעצרו של יו"ר בלד, עורך הדין עבד אלפתאח, עד ליום רביעי.

 

החקירה החלה בעקבות מידע שהגיע ממבקר המדינה, והבשילה היום לחקירה שבמסגרתה נעצרו כ-20 פעילי בל"ד בהם שישה עורכי דין. על-פי החשד, כספים שהגיעו ממדינות ערב בהן קטאר שימשו את המפלגה לצורך פעילותה הפוליטית.

מסיבת עיתונאים של חברי הכנסת מבל"ד בעקבות המעצרים (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
מסיבת עיתונאים של חברי הכנסת מבל"ד בעקבות המעצרים(צילום: זהר שחר)

 

על פי המידע שבידי חוקרי להב, במשך תקופה ארוכה זרמו למפלגה מיליוני שקלים מארגונים שונים בעולם הערבי בהם מקטאר. חלק מהכסף הוברח לישראל בדרכים שונות, גם במזוודות מזומנים. בסך הכול זרמו למפלגה מיליוני שקלים. 

 

 

 

במפלגה יצרו מצג שווא ולפיו למפלגה יש תורמים רבים. ממיפוי שערכו ביחידה הארצית לחקירות הונאה עלה כי יותר מאלף משפחות שנתנו כביכול "תרומה" כלל לא עשו כן, ומדובר בכיסוי לכספים לא-חוקיים שהגיעו לישראל ושאותם בכירים ניסו לשוות להם מראה של תרומה רגילה. חלק מהמשפחות שמסרו עדות במשטרה טענו כי מעולם לא תרמו שקל למפלגה וכי אין להן מושג כיצד נרשמה התרומה על שמם. 

 

עשרות נחקרים ועצורים

במהלך הבוקר הודיעה המשטרה כי בכירים ופעילים במפלגת בל"ד עוכבו לחקירה בגין חשד למעורבותם בשורת עבירות מרמה בנוגע לכספים שהתקבלו במפלגה ושימשו למימון פעילותה. החשדות בפרשה 274 נחשפו בעקבות דו"ח מבקר המדינה.

 

מהמשטרה נמסר כי כוחותיה ערכו "חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, בהם משרדים שונים של המפלגה, ותפסו מסמכים וחומרים וכן נכסים וחשבונות בנק הקשורים למעורבים, לצורך בקשות חילוט בהמשך.

 

"על פי החשד, המעורבים חברו לגיוס כספים ולהסתרת מקורם ומסלולם, תוך ביצוע שורת עבירות שבמרכזן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון, עבירות על חוק מימון מפלגות ועל חוק הרשויות המקומיות ועוד".

 

ממפלגת בל"ד נמסר מוקדם יותר בתגובה כי "זו הסלמה מסוכנת, עוד נדבך במסע הרדיפה הפוליטית נגד המיעוט הערבי בכלל ונגד התנועות הפוליטיות בפרט", מסרו בהודעת המפלגה. בל"ד דוחה בתוקף את ההאשמות לכאורה נגדה ונגד חברים בשורותיה, ומדגישה שהיא מנהלת את ענייניה המפלגתיים והכספיים במסגרת החוק. הפרסומים כאילו מדובר בעבירות של ניהול כספי של בל"ד הם מצג שווא שנועד לכסות על הכוונה האמיתית, שהיא להשתיק את בל"ד ולפגוע בתפקודה ובתפקידה הפוליטי כחוד החנית במאבק נגד דיכוי, אפליה ושלילת זכויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים