שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלוף במיל' ביטון: "אזריה ירה לפי ההוראות". סגן הרמטכ"ל לשעבר דיין: מחבלים יש להרוג
  אלוף (מיל') עוזי דיין, שזומן למשפט מטעם ההגנה, טען שלמצ"ח לא היו הכלים לחקור את הפרשה: "אזריה נשפט בכיכר הפייסבוק. גם אם ארלוזורוב היה מחבל הייתי מצדיק ירי". אביו של אזריה הגיע לראשונה אחרי האירוע המוחי: "מצדיע לאלופים שבאו, לא נישבר". האלוף ביטון העיד: "אלופים ברחו מאחריות"

   

  בית הדין הצבאי ביפו, הבוקר    (צילום אבי חי)

  בית הדין הצבאי ביפו, הבוקר    (צילום אבי חי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בבית הדין הצבאי ביפו התחדש הבוקר (ב') משפטו של סמל אלאור אזריה, הנאשם בהריגה אחרי שתועד במרס האחרון יורה למוות במחבל המנוטרל עבד אל-פתאח א-שריף בחברון. שני אלופי צה"ל במילואים - סגן הרמטכ"ל לשעבר עוזי דיין וראש אט"ל דני ביטון - העידו מטעם ההגנה והצדיקו את הירי שביצע אזריה. ראשון עלה דיין, ותוך זמן קצר התפתח על רקע עדותו עימות בין התובע נדב וייסמן לסנגור אילן כץ.

   

  דיין, הקצין הבכיר ביותר שמעיד לטובת אזריה במשפט, אמר על הדוכן כי "למצ"ח אין לדעתי את הניסיון והסמכות לחקור אירוע מבצעי". עו"ד וייסמן החל לעמת את הטענה הזאת עם עברו הצבאי של דיין, והזכיר מקרים שבהם חקרה מצ"ח אירועים תחת פיקודו, בהם תקרית תרקומיא במרס 1998. בתגובה דפק הסנגור כץ על השולחן ואמר: "דיין הוא לא עבריין". דיין עצמו אמר לתובע: "יש לי ניסיון לא פחות ממך באירועים מבצעיים".

   

  התובע וייסמן עקץ גם את עו"ד כץ, והזכיר כי בהיותו בכיר פצ"ר הוא הורה בעבר לפתוח בחקירת מצ"ח של תקרית שבה נורה ונפצע פלסטיני על ידי חיילים במחסום. כץ אמר בתגובה שהדוגמה מוכיחה בדיוק את הטענה שלו: "מרגע שנודע לי שהחייל שם נשפט בדין משמעתי, הוריתי על הפסקת החקירה".

   

  על האישום של אזריה בהריגה אמר דיין על הדוכן: "הריגה זה כשיש פרובוקציה שבה אתה מגיב בצורה לא פרופורציונלית כי הדם עולה לראש. אני מספיק בקי בסעיף העבירה כדי לתמוה על מה האשימו. אם מדובר פה בזדון אז צריך להיות פה אישום ברצח. הריגה נתפסת כפשרה לא ברורה. לא יודע אם אזריה חטא או לא. זכות החפות שלו נדרסה. הוא נשפט בכיכר הפייסבוק. הגשתי את חוות דעתי מתוך דאגה להשפעה של זה על חיילים בשטח. כל יום כזה במשפט מזיק לצה"ל ומשפיע על חיילים".

  בית הדין, הבוקר. מימין: האלוף (מיל') עוזי דיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  בית הדין, הבוקר. מימין: האלוף (מיל') עוזי דיין(צילום: מוטי קמחי)

  בשלב מסוים החל דיין לאבד את סבלנותו מול שאלות התובע ואמר לו: "גם אם ארלוזורוב היה מחבל חמאס הייתי מצדיק את הירי. נתתי הוראות להרוג מחבלים בלי קשר לשאלה אם באותו רגע הייתה סכנה. מחבלים צריך להרוג. דינם של מחבלים הוא למות. גם אם אתה לא יודע אם האדם מחבל או לא - עליך להגן על חייך או על אחרים".

   

  דיין: מחבלים דמם בראשם

  בתום החקירה הציגו גם הדיינים כמה שאלות בפני דיין, והוא ענה: "הוראות הפתיחה באש לא גוברות על המשימה ולא על פקודות שניתנות בשטח. אם המשימה היא להרוג מחבל שנמצא במונית בעזה אז אני לא צריך לפעול לפי הוראות פתיחה באש. אם אתה הולך בלילה בחברון ומזהה אדם כמחבל נושא נשק - האם הולך רגיל או מדלג? באיזו גזרה זה קורה? - בעיקרון צריך להרוג אותם. אם תלך לדווח בסוף הוא יעשה את הפיגוע. יש סיכוי שיש לו גיטרה ולא קלצ'ניקוב, וכאן לניסיון של היורה יש חשיבות עצומה. מחבלים דמם בראשם. תוצאה טובה אם הם מתים".

   

  דיין סיים בפנייה חריגה לשלושת השופטים: "הרבה מאוד עיניים נבוכות ומודאגות נשואות אליכם. הנושא במחלוקת ציבורית. למה שתחליטו יש חשיבות גדולה".

  אדם בקהל קרא בתגובה: "נדמה לי שהם החליטו".

  ראש ההרכב אל"מ מאיה הלר השיבה: "הערה מיותרת ולא נכונה".

  האב צ'רלי אזריה מגיע לבית הדין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  האב צ'רלי אזריה מגיע לבית הדין(צילום: מוטי קמחי)

   

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לאחר שנעדר מהדיונים בשבועות האחרונים בשל אירוע מוחי שעבר, הבוקר הגיע לאולם אביו של החייל, צ'רלי אזריה, נתמך על ידי קרוביו. הוא חיבק את בנו ובכה במהלך הדיון. בהמשך חיבק את האלוף ביטון ואמר: "אני קם ומצדיע לאלופים שבאו. אנחנו משפחה חזקה ולא נישבר".

   

  על התקופה שעבר בשיקום הנירולוגי בתל השומר הוסיף: "אני מציע לתקשורת לגשת לשיקום נירולוגי או פיזיותרפיה ותראו את הילדים שלנו. בני 18 ו-19, בלי ידיים, בלי רגליים, עם צלקות שאלוהים ישמור. איפה זכויות האזרח? איפה כל הצלמים של זכויות האזרח? תבואו וצלמו את הילדים שלנו". 

   

  האלוף ביטון: "אזריה ירה על-פי ההוראות"

  בהמשך עלה להעיד ראש האגף הטכנולוגי-לוגיסטי בצה"ל, אלוף (מיל') דני ביטון, שהגיש חוות דעת מטעם ההגנה. התובע וייסמן עימת אותו עם העובדה שהעמוד הראשון בחוות הדעת זהה לחלוטין לזה בחוות דעת שהגיש קצין בכיר אחר, תא"ל במיל' שמואל זכאי. ביטון ענה: "זה סביר בעיניי. זה בסדר גמור שעו"ד שערך את חוות הדעת שלנו עשה העתק הדבק. לא תיאמתי את העדות עם תא"ל זכאי, זה אומר שאנו רואים את אותו הדבר".

   

  לעצם הירי של אזריה במחבל אמר ביטון: "הוא לא ידע אם יש מטען על המחבל או לא. מספיקה תזוזה של המחבל כדי שיהיה ירי גם אם אף מפקד או חייל אחר לא חש סכנה. כך קובעות הוראות אגף המבצעים. אתם בית דין של צבא ועליכם להיצמד לפקודות הצבא. זה לא שחור או לבן. אתה התובע מוביל לכך שכל פעולה מבצעית - גם במלחמה - תובא לבית דין, ולא כך הוא.

   

  "מפקדים ברחו מאחריות. אזריה לא השתתף בתחקיר המבצעי. המפקדים ישר רצו לבית המשפט. אי-אפשר להיתפס לדברי חייל על מה שאמר דקה או שעתיים אחרי הירי. לא חשוב מה אמר חייל בן 19 כשהוא נסער. התחושה הזו שאתה בזירה בסכנת חיים, והלחץ מוביל אותך לפעולה - הייתי במצבים האלה. אם חייל הרג סתם - עליו לשבת בכלא. במקרה הזה אני חולק עליך התובע, אתה מכוון לכך שכל חייל ייצא לקרב עם עו"ד. אתה מסרס את הצבא".

   

  התובע וייסמן: "תפקיד בית הדין הוא לקבוע מי דובר אמת ומי שקר. אתה לא יכול לקבוע מי דובר אמת ומי שקר, עם כל הכבוד לדרגתך".

  ביטון: "מי שצריך לקבוע מי דובר אמת או שקר אלה המפקדים".

   

  ביטון המשיך: "בעדות המ"פ תום נעמן יש אינסוף סתירות. המ"פ לא תידרך בזירת הלחימה. כשחייל משקר זה דבר אחד, כשמ"פ משקר זה דבר שני. במשפט הזה אין אחד שלא משקר. אני לא סומך על שיקול דעתו של המ"פ בשל כמות הכשלים הפיקודיים שעולים מניהול זירת האירוע. הגעה מאוחרת, לא בדק אם המחבל הרוג או חי, לא בדק אם המחבל זוכה ממטען, סיכן את חייליו ואת עצמו, לא טיפל בגגות מסביב שהתמלאו בפלסטינים". 

   

  הסנגור עו"ד אייל בסרגליק אמר לאחר מכן: "האלופים ביטון ודיין העידו בהמשך ישיר לעדותו של פרופ' יהודה היס שהירי של אלאור לא הרג את המחבל, אבל מזווית אחרת. הם אומרים בצורה מפורשת שהירי היה מוצדק, שלא ניתן להחליף את תחושת הסכנה הסובייקטיבית שחש אלאור, ושהתיק לא היה צריך להגיע לבית הדין אם המפקדים היו פועלים כמו שצריך".

   

  בהמשך המשפט, ככל הנראה בימים הקרובים, יעידו מטעם ההגנה מנכ"ל מד"א אלי בין ושני קציני צה"ל, אחד מהם יהיה כנראה אל"מ ישראל שומר, מח"ט בנימין הקודם, שנחקר באזהרה לאחר שירה למוות במחבל פלסטיני שזרק סלע על מכוניתו. התיק נגדו נסגר בהחלטת הפרקליט הצבאי הראשי.

   

  בדיון הקודם ביום חמישי שעבר העיד הפתולוג פרופ' יהודה היס, לשעבר מנהל המכון הפתולוגי. הוא טען שנתיחת הגופה של המחבל, שבוצעה על ידי המכון לרפואה משפטית ועליה הוא התבקש להתבסס,

  לא נעשתה בצורה נכונה: לדבריו חסר מידע שיכול היה להשפיע על המסקנות.

   

  התקרית אירעה ב-24 במרס. לאחר ששני מחבלים ביצעו פיגוע בתל רומיידה בחברון, אחד מהם חוסל ואילו השני נוטרל ונותר שרוע על הארץ. סרטון של "בצלם" תיעד את אזריה, לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר, יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששכב על הקרקע.

   

  תחקיר ראשוני העלה כי הוא עשה זאת שש דקות לאחר הפיגוע, ולאחר שחיילים מיחידה אחרת כבר נטרלו את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט לפתוח באש על דעת עצמו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  אלוף (מיל') עוזי דיין בבית המשפט
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים