שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קבלנים: בנייה ירוקה על חשבון מחיר למשתכן

  בכנס השנתי של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה אמר מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון, כי יש לפעול עם ראשי הרשויות ולהטיל את מלוא כובד המשקל לקידום הנושא. מנכ"לית המועצה לבנייה ירוקה, הילה ביניש: "בעשורים הקרובים יוכפלו מספר יחידות הדיור ביחס לנעשה כיום. מגמה זו מחייבת אותנו להעמיק בהבנה כיצד בונים נכון, איכותי, בטיחותי ומתקדם"

  הקבלנים מכריזים כי הם רוצים לבנות ירוק במקום "מחיר למשתכן": במושב המרכזי של הכנס השנתי של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, אמר אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ כי חלק משיווק קרקעות המדינה יהיה מחויב בבנייה ירוקה ולא על פי שיטת "מחיר למשתכן". "עלינו לפעול יחד עם ראשי הרשויות להטיל את מלוא כובד משקלנו לקידום נושא זה, כמו גם לתמיכה בהגדלת הצפיפות ובעידוד פרויקטי התחדשות עירונית מתוך מטרה לשמירת קרקע פנויה ומרחבים ירוקים לדורות הבאים. אילו גופי המדינה והרשויות המקומיות היו פועלים לבנייה ירוקה, אני בטוח כי הסקטור הפרטי היה הולך בעקבותיהם כפי שקרה וקורה בעולם".

   

  חיפה: בנייה ירוקה - מדיניות עירונית מחייבת

  ירוק וחסכוני: שיטת הבנייה שכובשת את ארה"ב

  מי העיר עם הכי הרבה מבנים ירוקים בישראל?

   

  בכנס שהתקיים זו השנה החמישית ברציפות הבהירה מנכ"לית המועצה, הילה ביניש, כי הכנס מתקיים על רקע זמנים קריטים לענף הבנייה בישראל: "בעשורים הקרובים יוכפל מספר יחידות הדיור ביחס לנעשה כיום. מגמה זו מחייבת אותנו להעמיק בהבנה כיצד בונים נכון, איכותי, בטיחותי ומתקדם כדי לספק את צרכי הדור הנוכחי ואלה שעתידים לבוא".

   

  מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני אמר כי "סביבת מגורים שעשויה נכון וחכם, מגדילה את הסיכוי שהדייר יהיה מאושר ובריא יותר. חייבים לחתור לקיימות אפקטיבית, להתנסות בדברים חדשים, אך לא להיתלות בסיסמאות ולבדוק מה עובד נכון. אנו, בשיתוף המועצה לבנייה ירוקה, בנינו כלי מדידה, 'שכונה 360', לתכנון נכון ומקיים של שכונות, שצפוי להתגבש לכדי סיום בשנה הקרובה, בשיתוף מעגל נרחב של בעלי עניין".

   

  "שכונה 360" זוהי מתודולוגיה חדשה של בנייה ירוקה שתציב יעדים ותעודד תחרות כי ניתן יהיה להשוות פרויקטים באמצעות מדידה. כלי המדידה הזה נוגע גם באיכות התהליך התכנוני, גם בחיסכון במשאבים, ומתמקד גם בתחבורה.

   

  מנכ"ל תרמוקיר, אלי כהן, גם כן התארח במושב המרכזי שפתח את היום השני לכנס. הוא אמר כי "המהלך החשוב ביותר כדי לקדם את הבנייה הירוקה הוא יצירת ערך אמיתי לצרכן, גם בקרב רוכשי הדירות וגם בקרב הקבלנים. יש לקחת את תנופת הדיור ולשלב בה את עקרונות הבנייה הירוקה, כדי שנתקדם לעבר מרחב חיים איכותי יותר".

  אלי כהן, מנכ"ל תרמוקיר; הילה ביניש, מנכ"לית המועצה לבנייה ירוקה; ואורלי אינדיצקי, סמנכ"לית בחברת שיכון ובינוי (צילום: ליאור אביטן ) (צילום: ליאור אביטן )
  אלי כהן, מנכ"ל תרמוקיר; הילה ביניש, מנכ"לית המועצה לבנייה ירוקה; ואורלי אינדיצקי, סמנכ"לית בחברת שיכון ובינוי(צילום: ליאור אביטן )

   

  בראשון לציון צפויים להקים מערכת קרוניות מתקדמת

  במושב שעסק בתכנון שכונות ואזורים ירוקים התייחס האדריכל רן קליק מארגון "יוזמות" למתחם האלף שיוקם בראשון לציון על שטח של 1.8 מיליון מ"ר: "אין סיכוי שזה יעבוד אם אנשים יגיעו למתחם עם רכב פרטי ולכן תהיה שם רק תחבורה ציבורית. תוקם מערכת שמסיעה אנשים לפי קרוניות על בסיס צורך. נסעו לקוריאה כדי לבחון את המערכת שלא תופסת שטח גדול. מדובר במערכת מהפכנית שאין לה נתיב קבוע, אלא הקרוניות מתוזמנות ונוסעות לפי העומס והביקוש".

   

  בכנס עסקו גם בשאלת מחזור המים האפורים, שניתן לעשות בהם שימוש חוזר להשקיית גינות פרטיות וגינון ציבורי וכן להדחת אסלות. ליאור שמואלי מחברת eco finance חקר את הנושא ואמר כי כל משק בית יכול לחסוך אלפי שקלים בשנה, אם תותקן אצלו מערכת כזו. "מדובר בחיסכון ציבורי גם לכלל המשק וזהו שימוש יעיל במשאב המים. יש כדאיות כלכלית מובהקת בבתי סוהר, בתי מלון, בסיסי צהל. ואפילו בקאנטרי ומכוני כושר. בקאנטרי חולון כבר יש מערכת כזו. אך, הרגולציה מקשה מאוד, רוצים בדיקות תקופתיות פעמיים בחודש וכך הכדאיות הכלכלית יורדת בצורה משמעותית". הוא ציין כי בגני תקווה יש שכונה עם 500 יח"ד שמחוברת כבר שנה למערכת מים אפורים. לדבריו, החיסכון של השכונה הוא 100 אלף שקל לשנה. 

   

  במושב שעסק במבנים מאופסי אנרגיה, כלומר מבנים שצורכים פחות אנרגיה מהמקובל ומייצרים לעצמם את האנרגיה הדרושה לקיומם, צוין גן ילדים מאופס אנרגיה שהוקם לאחרונה בחדרה תוך 9 חודשים. בגן יש אלמנטים ייחודיים של צמצום מקסימלי של חלונות לשאר הצדדים עם חישוב מדויק של גדלים וזוויות. זאת באמצעות הצבת מערכת הצללה שחותכת את הבניין מדרום ומגנה על החלונות שמחדירים תאורה טבעית לבניין. בגן קיימת גם מערכת מיוחדת של החדרת אוויר צח. מנכ"ל החברה הכלכלית חדרה הבהיר כי המבנה לא עלה הרבה כסף וכי בסופו של דבר ההשקעה חוזרת ויש לה אפקט חינוכי גדול.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  נרשמים למחיר למשתכן. תהיה בנייה ירוקה במקום?
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים