שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סמל ר' ממחלקתו של אלאור אזריה: "עברנו שטיפת מוח"
  נמשך משפטו של החייל שירה למוות במחבל פצוע בחברון. הערב מעיד לוחם כפיר שהשתתף באירוע. הוא סיפר שלאחר האירוע שוחחו המפקדים עם החיילים: "הם פחדו שהפלוגה תעשה מרד ואמרו שאלאור שקרן"

  סמל ר', לוחם כפיר ממחלקתו של אלאור אזריה, החייל שירה למוות במחבל פצוע בחברון, העיד הערב (יום ד') בבית הדין ביפו מטעם ההגנה, וסיפר: "אני מרגיש שהמפקדים שטפו לי את המוח וגרמו לי לחשוב משהו שאני יודע שהוא לא נכון. המח"ט שלי עם שלושה פלאפלים ואני חייל פשוט. זה גורם לי לרצות להאמין לו כי הוא המח"ט שלי. התחושה שלי קשה".

   

  הדיונים הקודמים במשפט החייל היורה:

   

  עוד אמר כי "לאחר האירוע היו שיחות עם המ"פ, המג"ד והמח"ט. הם פחדו שהפלוגה תעשה מרד ואמרו שאלאור שקרן. הם הציגו את האירוע כשלילי".

   

  הוא דיבר בזכותו של אזריה: "אנחנו חברים ולפני שהוא נכנס לתפקידו הנוכחי הוא היה איתי בחדר. הוא חייל מצטיין שקיבל תעודת הצטיינות באימון הקודם. אלאור עזר תמיד לכולם ובכל זמן".

   

  על יום האירוע הוסיף: "הייתי בעמדה מ-4:00 לפנות בוקר עד 8:00. הייתי אמור להיות איפה שהחייל שנדקר עמד, אבל התחלפנו כדי שייצאו לנו זמני שמירה דומים. לפני שהלכתי לישון שמעתי יריות. לקחתי את הנשק ונפגשתי עם הסמל שלי בש"ג. משם רצנו לכיוון ג'ילבר. הגענו וראינו מחבל אחד על הרצפה והשני שניסה לברוח היה על הרצפה. בשלב הזה דיברתי עם החייל שנפצע והוא אמר שהוא בסדר. הייתי בשוק כי הוא נדקר ולא אני".

  סמל ר', היום בבית הדין ביפו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  סמל ר', היום בבית הדין ביפו(צילום: מוטי קמחי)

  אלאור אזריה, היום בבית הדין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אלאור אזריה, היום בבית הדין(צילום: מוטי קמחי)

   

  בהמשך הוסיף ר': "בזמן האירוע הייתי בלחץ כי חשבתי שאני הייתי צריך להיות בזירה. שמעתי צעקות 'יש פה מטען', 'לא לגעת במחבל עד שבא חבלן', וזה גרם לי לחשוב שיש מטען. היה מחבל עם מעיל שחור שהיה חי והוא זז. מבחינתי הוא היווה סכנה. עמדתי רחוק ממנו מאחורי מחסה עד שהגיעו מפקדים לפתור את זה".

   

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מוקדם יותר העיד קצין ההנדסה של חטיבת חברון, סרן לירון פסח, שאחראי גם על תחום החבלה. "הייתי שותף לעשרות זירות בשנה האחרונה בגזרה", אמר. "אני מוציא עדכונים לכוחות כיצד להתמודד עם מטענים, עם דגשים ולקחים. זה בוצע גם לפני האירוע עם אלאור. המידע מופץ לגורמי הפיקוד בחטיבה, כולל למג"דים, לסמג"דים ולקציני האג"ם. בעדכון האחרון שהפצתי אחרי האירוע של אלאור היו הנחיה וחידוד כיצד לטפל בזיכוי מחבלים. לאחר התקרית תרגלנו בגזרה תרחיש שבו מחבל מגיע לפגע בזמן טיפול במחבל הראשון בזירה".

   

  עד סוף החודש צפויות להסתיים העדויות מטעם ההגנה, והן יכללו גם את עדויותיהם של סמל א', הלוחם שנפצע בפיגוע שקדם לירי השינוי במחלוקת, ושל מנכ"ל מד"א אלי בין שיישאל על דו"ח האירוע מטעם מד"א. הדו"ח כביכול תומך בקו ההגנה. לאחר החגים ישמיעו הסנגורים והתובע סא"ל במיל' נדב וייסמן את סיכומיהם במשפט. לאחר מכן, ככל הנראה בחודש נובמבר,

  תמסור ראש הרכב השופטים אל"מ מאיה הלר את פסק הדין.

   

  התקרית אירעה ב-24 במרס. לאחר ששני מחבלים ביצעו פיגוע בתל רומיידה בחברון, אחד מהם חוסל ואילו השני נוטרל ונותר שרוע על הארץ. סרטון של "בצלם" תיעד את אזריה, לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר, יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששכב על הקרקע.

   

  תחקיר ראשוני העלה כי הוא עשה זאת שש דקות לאחר הפיגוע, ולאחר שחיילים מיחידה אחרת כבר נטרלו את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט לפתוח באש על דעת עצמו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים