שתף קטע נבחר

בנט על עמונה: "פתאום הליכודניקים התעוררו"

על רקע הביקורת שספג מתושבי המאחז שמיועד לפינוי, הפנה שר החינוך את האש לראש הממשלה נתניהו במכתב ששלח לפעילי הבית היהודי: "נתניהו, שריו דאז וממשלתו החליטו להרוס בנייה יהודית. כשארגוני השמאל עתרו לבג"צ, הם זרמו איתם"

כשברקע זעמם של תושבי היישוב עמונה על השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, שיגר הבוקר (ו') שר החינוך הודעה חריגה לפעילים במטרה להרגיע את הרוחות, ובאותה הזדמנות מגלגל את האחריות לכתובת אחרת - ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי הליכוד. ההודעה יוצאת ימים ספורים לאחר שביקשו תושבי עמונה מבנט ושקד שלא להגיע ליישוב והשמיעו נגדם טענות קשות.

 

"בפברואר 2011, ממשלת נתניהו (וברק) הובילה החלטת ממשלה שקבעה שבנייה יהודית שנעשתה בתום לב על אדמות פרטיות תוסר, אפילו אם המדינה יזמה את אותה בנייה ויש אפשרות להסדיר", כתב בנט בהודעתו לפעילי הבית היהודי. "צריך להבין: משפטית ישנם פתרונות למצבים מעיין אלו. כך למשל, בתוך הקו הירוק אם אדם בנה בקרקע של אדם אחר בתום לב, לא הורסים את ביתו אלא מפצים כספית את בעל הקרקע (סעיף 23 לחוק המקרקעין). יודגש: ברוב המוחץ של המקרים ביו"ש אין בכלל מישהו שטוען שהקרקע שלו".

 

המאחז עמונה. צפוי להתפנות בדצמבר (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
המאחז עמונה. צפוי להתפנות בדצמבר(צילום: תומריקו)

בנט המשיך את דבריו וכיוון את האש לנתניהו ולליכוד: "נתניהו, שריו דאז וממשלתו החליטו כאמור להרוס בנייה יהודית כזו (למשל, כמו בגוש עציון/נתיב האבות). ארגוני השמאל עלו על פטנט חדש. הם הובסו בשדה הציבורי. העם מאס בדרך השמאל ואינו מעוניין להקים את פלסטין, אז הם החליטו לעקור את ההתיישבות היהודית ביו"ש דרך הפטנט של מבול בג"צים".

 

שר החינוך האשים את מדיניותה של ממשלת נתניהו-ברק, שקיבלה את העיקרון להרוס בנייה יהודית ואמר: "כשארגוני השמאל עתרו לבג"צ על מנת להרוס בנייה יהודית כזו, ממשלת נתניהו-ברק השיבה: 'כן, נהרוס. רק תנו לנו קצת זמן'. כן, במקום להשיב: 'מה פתאום, אסור להרוס. אנחנו נסדיר אותה', הם זרמו עם העותרים. מדהים, לא פחות".

 

 

הוא התייחס גם למקרה הנוכחי ולפינוי הישוב עמונה, שמתוכנן לחודש דצמבר. "ולכאן הגענו", כתב בנט. "עכשיו, בדקה ה-90, הליכודניקים אשר חתומים על ההחלטה להרוס, פתאום התעוררו. אחרי שיש כבר פסק דין חלוט וסופי של בג"צ להרוס. אז מה אותם ליכודניקים עושים? חותמים על עצומות. צועקים 'בג"צ נורא'. יוצאים מאד 'ימניים' (למרות שלא מעט מהם, כולל ראש הממשלה הצביעו בעד ההתנקות מגוש קטיף)".

 

בנט פירט כי יחד עם שקד מתבצעת עבודה למציאת מתווה וסיכם: "חייבים לומר שאין פה נוסחת קסם כפי שאנשי הליכוד מנסים למכור. זו האמת". הוא תקף את מדיניות נתניהו וכתב: "לאור החלטת ממשלת נתניהו מ-2011 ישנו איום על אלפי יחידות דיור ותיקות ביהודה ושומרון, כמו למשל ביישוב עפרה, באלון מורה, בנווה דניאל ועוד.על כן החלטנו להביא ל'רפורמת הסדרה כוללת' ביהודה ושומרון. לא עוד תפירת פתרונות טקטיים נקודתיים, אלא רפורמה כוללת שתכשיר באבחה אחת את כל הבנייה ביהודה ושומרון, ותמנע פינויים נוספים".  

 

המתקפה החריפה של בנט על נתניהו והליכוד מגיעה לאחר מספר ימים שבהם הפנו מטה מאבק עמונה וציבור המתנחלים את האש כלפי הבית היהודי בכלל, והשרים בנט ושקד בפרט. בין היתר טוענים נציגי עמונה כי בנט לא עושה מספיק כדי לקדם פתרונות משפטיים שהונחו על השולחן. בכנס חירום מיוחד שהתקיים השבוע בעמונה, בו נכחו חברי הכנסת בצאלאל סמוטריץ', שולי מועלם, מוטי יוגב ואלי בן דהן, תקפו הפעילים את חברי הכנסת ודרשו מהם תשובות. בין היתר קראו לחברי הכנסת לאיים באי הצבעה על התקציב או אפילו לפרוש מהממשלה במידה שעמונה תפונה ללא פתרון.

 

במקביל עדיין נמשכים המאמצים למציאת פתרון למאחז, כאשר הפתרון האחרון שנבדק הוא נכסי הנפקדים עליו פורסם לראשונה ynet. לפי גורמים שמעורים בפרטים הסיכוי שהמתווה יצליח הוא לא גדול, בגלל שלל בעיות משפטיות שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מפנה את הביקורת לנתניהו. בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים