שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בנח"ל מסכמים תקופה בשטחים: "לא מצפה מחייל לרוקן מחסנית על דוקר"

  אחרי חצי שנה של התמודדות עם גל הטרור, חטיבת הנח"ל מסכמת תקופה ביהודה ושומרון. קצין בכיר אומר כי החיילים לא הושפעו מתקרית אלאור אזריה: "עדיף לסיים אירוע בבעיטה או בכדור לרגל". המשימה הבאה: אימון חטיבתי לתרחיש של "מלחמת לבנון שלישית"

   

  הנח"ל בפעילות לילית באיו"ש    (באדיבות דובר צה"ל)

  הנח"ל בפעילות לילית באיו"ש    (באדיבות דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נפרדים מאוגדת יהודה ושומרון - ומסתכלים על לבנון: בצה"ל מודאגים מחידוש גל הפיגועים בסוף השבוע שעבר, שנמשך שלשום (ו') בצהריים עם ניסיון פיגוע הדריסה בצומת אליאס, שנמצא על ציר 60, בין העיירה מנפקת המחבלים בני נעים, לקריית ארבע ולחברון. אלא שלפי ההערכות בצבא, ההסלמה יכולה הייתה להיות אלימה בהרבה לו מרבית הפיגועים היו מסתיימים בהרוגים או בפצועים ישראלים קשה, מה שהיה מגדיל דרמטית את המוטיבציה של המפגעים הבודדים הבאים.

   

  מי שאחראים על התוצאות עד כה הם בעיקר לוחמי גדוד 50 של הנח"ל, האחראי על גזרת העיר חברון זה קרוב לחצי שנה. הלוחמים יישארו בעיר מחוללת הטרור המרכזית גם בחגים, ואז יצטרפו לחבריהם מהחטיבה הירוקה לאימון של כשלושה חודשים שהחל ביום חמישי בבקעת הירדן עם חיילי גדוד הסיור. מדובר באימון שיהיה בו הכול מלבד הפעילות באיו"ש: 80% ממנו יוקדשו לתרחיש של מלחמת לבנון שלישית, והיתר – לתמרון ברצועת עזה. לגדוד הסיור יצטרפו גם הגדודים 932 ו-931, שקיבל לאחרונה הצטיינות על פעילותו בגזרת רמאללה.

   

  "האירועים באיו"ש בימים האחרונים הוכיחו שאנו כחיילים בקצה לא מושפעים ממודיעין או מנתונים שמצביעים על ירידה בפעילות טרור", הסביר ל-ynet קצין בכיר בחטיבה. "רכב שדוהר לכיוון תחנת אוטובוס, כפי שהיה ביום שישי בצומת אליאס, במהירות של 120 קמ"ש, והלוחם שם לב לזה מרחוק, מזנק מעמדתו ומנטרל את האיום לפני שהוא פוגע באנשים, הוא לוחם חד שיודע לסיים מהר ניסיון פיגוע. אותו דבר לוחם שנדקר בצווארו על-ידי מחבל שמגיש לו חתיכת נייר, ואז הלוחם מסתער עליו ומתגלגל איתו על הקרקע עד שהוא וחבריו הורגים אותו, למרות שהסכין נעוצה בצווארו ובס"מ אחד מלהרוג אותו. היינו כפסע מלסיים את הפיגועים האחרונים עם הרוגים ישראלים. הלוחמים הוכיחו תבונה מבצעית".

   

  אימון חטיבת הנח"ל    (באדיבות דובר צה"ל)

  אימון חטיבת הנח"ל    (באדיבות דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הקצין הבכיר מזכיר אמירה שלא נוחה למשמע באוזני רבים, אך ניתן לשמוע אותה גם בקרב קצינים בכירים במטכ"ל ובפיקוד המרכז בנוגע לאפקט העדר. "אני מבין את המעגל שמחבל הרוג מביא איתו את המפגע הבא שרוצה לנקום על הריגתו. אני לא מצפה מחייל שירוקן מחסנית על דוקר ואני לא מצפה שחייל שמזהה את האיום מטווח של 7-5 מטר שיהרוג אם הוא יכול לעשות זאת בפעולה אחרת כמו בעיטה או כדור ליד או כדור ברגל".

   

  הקצין הבכיר הסביר גם כי "אנו מבינים את מחזוריות המפגע והנוקם וההשראה. אנו רוצים לסיים את האירועים האלה במינימום הרוגים משני הצדדים. מצד שני, כשיש סכנת חיים אין שאלה. אם צריך להרוג את המחבל אז הלוחם יהרוג אותו. אני לא כותב לו מרשם אלא נותן לו כללים ועקרונות, שבמסגרתם הוא צריך להפעיל שיקול דעת והוא עשוי להיבחן על כך בדיעבד. שלא נתבלבל – אנו עוסקים בפעילות של סכנת חיים". על השאלה אם החיילים הושפעו מפרשת אלאור אזריה השיב הקצין בשלילה.

  חיילי הנח"ל באימון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  חיילי הנח"ל באימון(צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מח"ט הנח"ל אלוף משנה עמוס הכהן (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  מח"ט הנח"ל אלוף משנה עמוס הכהן(צילום: דובר צה"ל)

   

  דימוי אויב בלי ירי

  מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף משנה עמוס הכהן, הגיע בסוף השבוע שעבר לשחזר עם הלוחמים את הפיגועים שעברו בחברון והתרשם כי פעלו "בגבורה, בקרבות מטווח אפס". בסך הכול הרגו לוחמי הנח"ל כ-20 מחבלים בחודשי התעסוקה שלהם באיו"ש, ומאז יום שישי שעבר, בארבעה פיגועים בחברון, נרשמו שלושה מחבלים הרוגים ושניים פצועים לצד שני לוחמים מהגדוד שנפצעו באורח קל.

   

  הלוחמים מהחטיבה יצטרכו לשנות כיוון, ובזמן אפסי, לאימון שכותרתו מבחינת המח"ט הכהן "מלחמת לבנון השלישית". באופן יוצא דופן, החליט המח"ט לחשוף את הפיקוד הזוטר בחטיבה לתרחיש הייחוס הצה"לי למלחמה הבאה מול חיזבאללה, מאלפי הרקטות שייפלו על העורף האזרחי והצבאי מדי יום, דרך פלוגות "רדואן" של חיזבאללה שינסו לחדור ליישובים הישראליים ועד להצגה אילוסטרטיבית של התוכנית האופרטיבית – קודש הקודשים מבחינת מידע מסווג.

   

  האימון החל בשבוע של הכנת מפקדי החטיבה שנחשפו לתרחיש המוערך בצה"ל למלחמה הבאה, ויימשך בשורת תרגילים, שידמו מלחמה מול חיזבאללה. כחלק ממגמה בזרוע היבשה בשנים האחרונות, במחצית מהאימון הלוחמים כלל לא יירו אש חיה. הסיבה: תרגילים עם דימוי אויב מתקדם, בתוך כפרים אמיתיים בגליל, כדי לקרב את החוויה ככל הניתן ללוחם.

   

  "עזה יחסית פשוטה לתמרון, ובחרנו תוך ניהול סיכונים להתמקד יותר במתאר הצפוני", הסביר הקצין הבכיר. "יש משמעות לכך שהלוחמים והמפקדים יידעו כבר היום שגם הגיוס במפקדה שלנו בבית ליד יהיה תחת אש. החוסן הקוגניטיבי והמנטלי ללוחם יהיה אתגר גדול יותר מהחוסן הפיזי".

   


  פורסם לראשונה 24/09/2016 23:11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים