שתף קטע נבחר

משעל הודיע: לא אתמודד על הנהגת חמאס

לראשונה באופן פומבי הודיע ראש הלשכה המדינית של חמאס כי אין בכוונתו להתמודד שוב על ההנהגה בבחירות הפנימיות שייערכו בשנה הבאה: "כמו שהנייה הוא ראש ממשלה לשעבר, כך אני אהיה ראש הלשכה לשעבר בשנה הבאה", אמר בנאום בקטאר

 

חאלד משעל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חאלד משעל(צילום: AFP)

חמאס בדרך לשינוי משמעותי בהנהגה: מנהיג הארגון חאלד משעל הודיע אמש (שבת) כי אין בכוונתו להתמודד שוב על הנהגת התנועה. בעבר כבר דובר על האפשרות שמשעל לא יתמודד, אבל כעת הוא הודיע על כך לראשונה פומבית.

 

"כמו שאיסמעיל הנייה הוא ראש ממשלה לשעבר, כך חאלד משעל יהיה בשנה הבאה ראש הלשכה המדינית של חמאס לשעבר", אמר משעל בנאום שנשא אמש בקטאר. הבחירות הפנימיות בחמאס צפויות להתקיים בשנה הבאה.

 

לפני כמה חודשים חשפו גורמים בסביבתו לכלי תקשורת ערבי כי הוא אינו מתכוון להתמודד שוב על הנהגת הארגון, אולם משעל שמר על שתיקה בנושא עד כה. הבחירות הפנימיות בחמאס ובכללן ללשכה המדינית של הארגון, צפויות להתקיים בחצי הראשון של 2017. המועמד המוביל לרשת את משעל בבורסת השמות הנוכחית הוא סגנו, איסמעיל הנייה. מועמד ריאלי נוסף הוא בכיר הארגון מוסא אבו מרזוק שעמד בראש הלשכה המדינית לתקופה קצרה יחסית בשנות ה-90.

איסמעיל הנייה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איסמעיל הנייה(צילום: AFP)
ואולם, גם טרם הבחירות הקודמות בהנהגת חמאס, הודיע משעל כי לא יתמודד על קדנציה נוספת, אך לאחר מכן נמלך בדעתו בישורת האחרונה לקראת הבחירות, "בעקבות לחצים שהופעלו עליו", וזכה בכהונה נוספת כמנהיג הארגון. למרות זאת נראה כי החלטתו של משעל הפעם היא אמיתית ולא נועדה כדי לייצר מנופי לחץ פנימיים בתוך הארגון.

 

איך תשפיע בחירת המנהיג על הארגון?

ניצחון של הנייה בבחירות הפנימיות של חמאס יטה את כובד המשקל של חמאס מהנהגת החוץ של הארגון להנהגת הפנים ברצועת עזה. כלומר, כוחה של הנהגת החוץ בארגון יירד על חשבון ההנהגה בעזה. שינוי זה צפוי לא רק לחזק את הזרוע המדינית של חמאס בעזה, אלא גם את מידת השפעתה של הזרוע הצבאית של הארגון.

 

בניגוד להערכות מוקדמות, אם יזכה - הנייה צפוי להישאר במקום משכנו ברצועת עזה ולא לעזוב אותה כדי להנהיג את הארגון מבחוץ. 

מוסא אבו מרזוק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוסא אבו מרזוק(צילום: רויטרס)
 

כיצד מתייחסים בחמאס למועמדים לתפקיד, אבו מרזוק והנייה? אבו מרזוק היה הראשון שנשא בתפקיד ראש הלשכה המדינית של חמאס בתחילת שנות ה-90. בחמאס רואים בו בעל כושר חשיבה אסטרטגי ורשת קשרים ענפה בקרב מנהיגים איסלאמיים בעולם הערבי והמוסלמי. נקודת החוזק שלו טמונה ביכולותיו הדיפלומטיות ובעיקר בקשריו הטובים (בהשוואה לשאר מנהיגי חמאס) עם ראשי ההנהגה המדינית והביטחונית במצרים, שמעדיפים באופן מסורתי להידבר באמצעותו מול הארגון.

 

בשנים האחרונות הפך אבו מרזוק דה פקטו לגורם שמקשר בין חמאס לבין מצרים, והוא נע בין קהיר שבה התגורר בשנים האחרונות לבין רצועת עזה. במקביל לקשרים העדינים שטווה במצרים, יש לאבו מרזוק גם קשר ישיר עם ההנהגה באיראן ובחיזבאללה, אולם קשרים אלה ספגו מכה קשה השנה אחרי שמקור עלום, ככל הנראה גוף מודיעיני ערבי, הדליף לתקשורת הקלטה של שיחת טלפון שבה תוקף אבו מרזוק את איראן ומאשים אותה בשקרים ובחוסר סיוע לחמאס.

  

לאבו מרזוק יש גם קשרים טובים עם הזרוע הצבאית של חמאס, שאינה רואה עין בעין עם ההנהגה המדינית. הוא נושא תפקיד חשוב נוסף כמחזיק תיק הפיוס עם פתח, ולפיכך טווה קשר טוב יחסית גם עם חלק מההנהגה ברמאללה.

  

הנייה: בעל סיכויים גבוהים

איסמעיל הנייה הוא כיום מספר 2 בהנהגה המדינית של חמאס והדמות החזקה והדומיננטית ביותר של חמאס ברצועה. בחמאס נחשב הנייה לדמות כריזמטית מאוד, מנהיג בעל יכולת לסחוף אחריו קהל בנאומים חוצבי לבבות, איש שיודע להבליט ולשווק את אורח חייו הצנוע.

 

הנייה יצר לעצמו מערכת קשרים ואמון עם שאר הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה ובראשם הג'יהאד האיסלאמי. בסקרי דעת קהל עולה כי הוא בעל הסיכויים הגבוהים ביותר בחמאס לנצח בבחירות לנשיאות הפלסטינית. הוא דמות מקובלת בקטאר (התורמת העיקרית לשיקום רצועת עזה), בטורקיה (הפטרון האיסלאמי העיקרי של חמאס כיום) ואפילו באיראן.

 

בחמאס העריכו בעבר כי למשעל תהיה השפעה גדולה מאוד על זהות מחליפו בשל קשריו העמוקים עם מועצת השורא שבוחרת את המנהיג הבא. חלק מהזרמים בחמאס מדגישים דווקא את החשיבות של חיזוק קשריו של חמאס בזירה האזורית, האיסלאמית והבינלאומית – תפקיד שמנהיג הארגון יכול לבצע רק כשהוא נמצא ''בחוץ'' ולא ברצועת עזה. כמו כן, מנהיג שנמצא ''בחוץ'' יהיה חשוף הרבה פחות לסכנת התנקשות ישראלית מאשר ברצועת עזה, בעיקר אחרי ניסיון החיסול הכושל של המוסד במשעל בירדן שפגע בקשריה של ישראל עם הממלכה ההאשמית.  


פורסם לראשונה 24/09/2016 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים