שתף קטע נבחר

קרב גירושים: ויתר על הרכוש כי פחד מאשתו

רב חתם על תצהיר שמעניק לאשתו את דירתם. בית הדין קבע שהמסמך לא כשר: הגבר חתם כי אשתו איימה לפרסם בקהילה את העובדה שבגד בה

בית הדין הרבני בירושלים פסל לאחרונה תצהיר שבמסגרתו ויתר גבר גרוש על חלקו ברכוש המשותף: הדיינים השתכנעו שהוא חתם על המסמך מחשש שאשתו תפרסם את העובדה שבגד בה עם אישה אחרת – ובכך תבזה את מעמדו בקהילה, שבה הוא נחשב רב מכובד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בני הזוג התגרשו באוקטובר בשנה שעברה, ובית הדין החליט שהדיון על הכתובה וחלוקת הרכוש יתקיים לאחר הגט. שתי סוגיות מרכזיות עמדו בפני הדיינים: תביעות האישה לכתובתה על סך 100 אלף שקל ותביעות הדדיות בעניין הרכוש. את תיק הגירושים פתח הבעל. הוא נימק את תביעתו בכך שרוצה לפתוח "פרק ב", וסיפר בגילוי לב שפגע באמון בחיי הנישואים והכיר אישה אחרת. מאז, לדבריו, הוא סובל מצער, בושה ואיומים.

 

האישה, אשר תחילה ביקשה שלום בית, הסכימה לאחר מכן להתגרש בכפוף לתנאים מסוימים. היא טענה שלמרות הבטחות חוזרות ונשנות של בעלה לחדול מדרכו הרעה, הוא לא עמד בכך וכיום אף מתגורר עם האישה שהכיר.

 

בנושא הרכוש תבע הבעל חלוקה שווה בדירת המגורים כולל החפצים המשותפים הנמצאים בה, ואחוזים מסוימים בדירה נוספת. האישה התנגדה לחלוקת הרכוש והציגה תצהיר שעליו חתם בעלה לשעבר בפני עורך דין, ובו העביר לה במתנה את חלקו בדירה ואת תכולתה.

 

הדיינים – הרבנים הרב יוסף גולדברג, דוד בירדוגו ומרדכי רלב"ג - הבהירו לאישה כי מאחר שהתצהיר לא אושר על ידי ערכאה משפטית, הרי שאין לו תוקף. הם הוסיפו שמדובר בתצהיר מוזר: "כל המתבונן בתצהיר, עומד ותמה על כך: הייתכן שאדם שעומד על סף גירושים יעביר לאשתו את כל רכושו בהווה ובעתיד ללא תמורה?".

 

את הפתרון לתעלומה סיפקו הצדדים עצמם בבית הדין. האישה סיפרה שהבעל – "רב גדול", כלשונה – הסכים לחתום משום שהוא פחד שהיא תפרסם את מעלליו. "אנשים היו מתקשרים אליי ואומרים לי על מקומות מפוקפקים שהוא נמצא שם. אני הגעתי לבית הדין ודרשתי להתגרש, הוא בא אלי וביקש ממני לחדול מהגירושים ולבוא לעורך דין ויחתום לי שהוא מעביר לי את כל הרכוש", הוסיפה בדיון.

 

הבעל התעקש שאשתו הכריחה אותו לחתום על התצהיר, ובנסיבות אלה הכריעו הדיינים: "ברור הדבר שהתצהיר נחתם באונס ולא ניתן בלב שלם ואין לו כל תוקף הלכתי. על כן הבעל זכאי למחצית חלקו בדירה וכן למחצית חלקו בתכולת הדירה".

 

בסיכומו של דבר הוחלט שהדירה תימכר והתמורה תתחלק שווה בשווה. מחלקו של הבעל יקוזז סכום הכתובה (100 אלף שקל), וכן סכום מזונות עבר ועתיד.

 

פסק הדין הסתיים בקביעה נוספת, בעקבות טענות הבעל שלפיהן האישה מסיתה את ילדיהם ומשכנעת אותם לא להיפגש עמו. הדיינים קבעו כי אם אכן יתברר שהילדים מסרבים להיפגש עם אביהם במשך יותר משנה עקב הסתה מצד האם – בית הדין ישקול את ביטול חוב המזונות. פסיקה זו מנוגדת לפסיקות בית המשפט לענייני משפחה, שלרוב לא מבטל הסכמים למראית עין.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד גד אדרי
  • ב"כ הנתבע: עו"ד חיים מכלוף
  • עו"ד נורית פיש עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בית הדין הרבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים