שתף קטע נבחר

רשלנות במעקב היריון: הורים יקבלו 8 מיליון ש'

רופאה של הכללית לא הפנתה הורים לייעוץ גנטי חרף ההיסטוריה המשפחתית, ובנם נולד עם מחלת עור קשה. שופט קבע: ההורים היו בוחרים לבצע הפלה

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע לאחרונה שהורים לילד שנולד עם מחלת עור קשה יפוצו בכ-8 מיליון שקל בעקבות רשלנות של שירותי בריאות כללית במעקב ההיריון. השופט גד גדעון קבע שהרופאה לא הפנתה אותם כנדרש לייעוץ גנטי – מהלך שהיה מוביל להפסקת ההיריון.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ב-2006 נכנסה האישה להיריון וביצעה את המעקב בסניף הכללית בבאר שבע. בביקור הראשון היא יידעה את הרופאה כי בנם הבכור, שנולד באוקראינה בשנת 2000, מת בגיל שמונה ימים כתוצאה ממחלת עור תורשתית. לאחר אותו אירוע התברר להם כי הם נשאים של גן הגורם למחלה. הרופאה הפנתה את האישה לבדיקת סקר גנטי שגרתית שאינה מכוונת לגילוי המחלה הספציפית.

 

בהמשך נבדקה האישה שוב על ידי הרופאה, אך זאת לא ביררה עמה את ממצאי הבדיקה הגנטית, מה שהיה יכול לגלות את הטעות. בתביעה שהגישו ההורים באמצעות עורכי הדין ד"ר שי פויירינג ונמרוד הלוי, הם טענו שאילו נערך ייעוץ גנטי - ניתן היה לזהות את המחלה ברחם ולאפשר להם לקבל את ההחלטה המתבקשת לסיים את ההיריון.

 

רק בסמוך ללידה אובחן בנם כחולה במחלת העור בצורתה הקשה ביותר, שגורמת להופעה חוזרת ונשנית של שלפוחיות ופצעים על כל חלקי גופו. לדברי ההורים, בנם סובל מכאבים בלתי פוסקים, נדרש לחבישה מתמדת, לאמבטיות תכופות, הוא לא יכול להימצא בשמש, איבד כמה מאצבעותיו ואת רוב שיניו, מתקשה ללכת ונמצא בבידוד חברתי.

 

הכללית, שיוצגה על ידי עורכי הדין שמואל אהרונסון וסברינה דדון-בוטבול, טענה מנגד שהרופאה שביצעה את מעקב ההיריון הפנתה את האם גם לייעוץ גנטי וגם לבדיקת סקר גנטי, אך האם הסתפקה בבדיקת הסקר. היא הוסיפה כי בביקור חוזר הופנתה התובעת שוב לייעוץ גנטי, והדבר הוסבר לה בשפתה, אך היא לא ביצעה אותו ולכן "אין לה אלא להלין על עצמה".

 

סבל אינסופי

אבל השופט גד גדעון קיבל את טענת ההורים שלפיה הרופאה לא הנפיקה להם הפניה כתובה לייעוץ גנטי בביקור הראשון, וציין שאפילו הרופאה עצמה הסכימה בעדותה כי "זו הייתה טעות גדולה מאוד". לדבריו, שרשרת התקלות המשיכה כשהרופאה לא ביררה כמתבקש את תוצאות הייעוץ הגנטי, ובכך החמיצה הזדמנות לתקן את מחדלה הראשון.

 

נקבע שרק לאחר כמעט חודשיים מהביקור הראשון הוציאה הרופאה הפניה לייעוץ גנטי, אך לא הוכח שהתובעת אכן קיבלה לידיה את ההפניה. השופט גדעון התרשם שאם היה נערך ייעוץ גנטי בזמן, התובעים היו מבצעים הפלה, "בוודאי על רקע היכרותם המצערת עם המחלה הנוראה בנסיבות פטירתו של בנם הבכור".

 

השופט גדעון כתב כי "סבלם של ההורים עצום, אינסופי ונראה כי אינו פוסק לרגע", וקבע פיצוי של מיליון שקל רק עבור כאב וסבל. עוד נפסקו לטובתם פיצויים על פגיעה באוטונומיה, ציוד וטיפול רפואי, הוצאות ביגוד, התאמת דיור, סיוע והוצאות חינוך מיוחדות, בסך כולל של 9,151,970 שקל.

 

לאחר ניכוי אשם תורם של 10% ותקבולי הביטוח הלאומי, הכללית תפצה את ההורים ב-5,912,061 בתוספת שכר טרחת עו"ד של 20%.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים