שתף קטע נבחר

לפני שמפטרים: פתרונות חלופיים לחסכון בהוצאות החברה

בשנים האחרונות גוברת מגמת פיטורי עובדים בתקופת החגים, במטרה לצמצם את העלויות. עם קצת מחשבה, ניתן ליישם דרכים אחרות ויעילות יותר מבלי לבצע צעד שיפגע ביחסי האמון בין העובדים למנהלים. דעה

סיכומי השנה מתקרבים ואיתם גם פיטורי העובדים. למרות הדעה הרווחת, פיטורים הם לא הדרך היעילה ביותר לצמצם את הוצאות החברה, וישנם פתרונות אחרים המחזקים את תחושת השייכות של העובדים.

 

כתבות נוספות בערוץ הקריירה

 

בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה במגמת פיטורי העובדים לפני החגים. בניגוד לעבר, בו התקיים במשק חוק לא כתוב לפיו לא מפטרים לפני תקופת חגי תשרי. כיום, גם אם החברות דוחות את הפיטורים לימי שיגרה, חרושת השמועות במסדרונות המשרד מתחילה עוד קודם, וגורמת לעובדים לחיות בפחד וחוסר ביטחון תעסוקתי, תוך חשש תמידי ששמם יופיע ברשימת המפוטרים.

    (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

עזיבת עובדים ופיטוריהם עלולה להביא להיעלמות מידע ונטישת לקוחות אסטרטגיים. בנוסף, הן הפיטורים לפני החג והן הפצת שמועות על מי שעתיד להיות מפוטר מביאים לחוסר אמון בין העובדים להנהלת החברה. העובדים שנשארים סופגים את האווירה השלילית, וככל שהתהליך אכזרי יותר - כך תפחת תחושת השייכות שלהם לחברה.

 

פתרונות חלופיים לפני שמטילים את גרזן הפיטורים

ישנם מספר פתרונות חלופיים כשמתעורר הצורך בקיצוצים. במקום פיטורי עובדים, ניתן להפחית שכר לכלל עובדי החברה ולתת דוגמא נכונה בהפחתה ראשונית בקרב שכבת המנהלים.

 

פתרון נוסף, הוא הפחתת השעות הנוספות ושעות הייעוץ שמקבלת החברה ממקורות חיצוניים. גם ההוצאות הקשורות באירועים פנימיים, תקציבי רווחה ונסיעות אפשר לצמצם לפני שמטילים את גרזן הפיטורים.

 

רצוי גם להפעיל צוותי חשיבה שיורכבו מעובדים בכל שכבות ההיררכיה, במטרה לחשוב על רעיונות יצירתיים להפחתה משמעותית בעלויות החברה. את כל אלה ניתן ליישם לפני החגים, ולבחון את השפעתם בתום התקופה.

 

לעיתים, אין מנוס מפיטורי עובדים, אך במקרים בהם נעשה מאמץ אמיתי למנוע את הצעד הקשה, ההתייחסות מצד העובדים, המפוטרים ואלה שנשארים, הינה אחרת לגמרי.

 

הכותבת היא יועצת ומלווה במציאת עבודה, מחברת הספר "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה" ומנהלת פורום תעסוקה בארגון SUPERSONAS להגברת נוכחות נשית שוויונית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים