שתף קטע נבחר

קלינטון: דונלד מעליב מוסלמים. טראמפ: בגללך המזה"ת בבלגן

עימות כזה מעולם לא נראה: שני המועמדים לנשיאות החליפו השמצות במשך שעה וחצי. "את אומרת לאויב כל מה שאת רוצה לעשות", אמר טראמפ - וקלינטון ענתה: "לפחות יש לי תוכנית מול דאעש". לדברי קלינטון, טראמפ כינה נשים "חזירות וכלבות. הוא קרא למועמדת מיס פיגי". טראמפ: "הכפשות"

  

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ סיפקו עימות בלתי נשכח: שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית עלו לפנות בוקר (יום ג') על במה אחת למשך 90 דקות לעימות טלוויזיוני ראשון ביניהם באוניברסיטת הופסטרה בניו יורק לעיני כמאה מיליון צופים, וסיפקו עימות שלא נראה זמן רב באמריקה, עימות שהתחיל בלחיצות ידיים מנומסות ובחיוכים ועלה לטונים גבוהים מצד שני המועמדים, לחילופי התקפות ולהשמצות אישיות. לפי סקר CNN, קלינטון ניצחה בעימות בפער גדול - 62% מהצופים סברו כי היא ניצחה, לעומת 27% שסברו שטראמפ הוא המנצח. ynet העביר את העימות הנשיאותי הראשון בשידור חי.

 

אמריקה בוחרת 2016 - עמוד הבחירות המיוחד של ynet

 

קלינטון פתחה את העימות בבקשה מאזרחי ארה"ב לבחון את המועמדים לפי הכישורים והיכולות שלהם כדי להחליט מי המתאים ביותר לכהן בתפקיד נשיא ארה"ב. לאורך כל העימות היא הקפידה במכוון לקרוא ליריבה "דונלד" ואילו הוא קרא לה "מזכירת המדינה קלינטון" ו"הילרי". "השאלה המרכזית בבחירות הללו היא באמת איזו מדינה אנחנו רוצים להיות ואיזה עתיד נבנה. אנחנו צריכים לפתח כלכלה שטובה לכולם ושתהיה הוגנת יותר", אמרה המועמדת הדמוקרטית בפתח דבריה. קלינטון ניסתה להקניט את טראמפ כשהזכירה שהוא התחיל את הקריירה שלו עם מיליון דולר מאביו העשיר, ואילו היא נולדה למשפחה ממעמד הביניים. "תוכניתו של טראמפ תהיה לקצץ מסים לעשירים", היא אמרה.

 

 

   

טראמפ החל את דבריו במתקפה על סין ומכסיקו וטען שהן גונבות מארה"ב מקומות עבודה רבים. "אנחנו צריכים לדאוג שלא גונבים לנו את מקומות העבודה", אמר איל הנדל"ן הרפובליקני. בתגובה לדבריה של קלינטון, הוא אמר כי "האמיפריה שלי התחילה מהלוואה קטנה של אבי" וטען שמצב הכלכלה האמריקנית החריף בתקופת ממשלו של ברק אובמה. "המדיניות של הילרי קלינטון וברק אובמה הגדילה את החוב הלאומי ב-9 טריליון דולר בשמונה השנים האחרונות". קלינטון השיבה לו: "מצב הכלכלה האמריקנית טוב משהיה לפני 8 שנים. כשהייתי מזכירת המדינה הזנקנו את הייצוא האמריקני".

לחיצת ידיים ראשונה בין שני המועמדים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לחיצת ידיים ראשונה בין שני המועמדים(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בזמן ששני המועמדים דיברו על הכלכלה האמריקנית, סטה טראמפ מהנושא ואמר: "קלינטון מספרת באתר האינטרנט שלה איך תנצח את דאעש. את אומרת לאויב את כל מה שאת רוצה לעשות. לא פלא שנלחמת בדאעש כל ימי חייך". היא השיבה לו "תבדוק את העובדות" וגם אמרה לו "אתה חי במציאות משלך". 

 

 

מגיש העימות הולט שאל את טראמפ מדוע הוא לא מפרסם את הצהרות החזרי המס שלו. טראמפ הבטיח לפרסם את החזרי המס שלו ברגע שקלינטון תפרסם את תוכן המיילים הרבים שהיא מחקה מתקופת כהונתה כמזכירת המדינה. פרשת המיילים הפרטיים של קלינטון רודפת אחריה לאורך כל הקמפיין, והרפובליקנים מאשימים אותה שחשפה מידע מסווג במיילים אלה. המועמדת הדמוקרטית לנשיאות התייחסה לנושא ואמרה: "זו הייתה טעות, הייתי עושה את זה אחרת עם המיילים הפרטיים, אבל לא אתן לכם תירוצים, זו הייתה טעות ואני לוקחת עליה אחריות". טראמפ תקף אותה: "זו הייתה יותר מטעות". 

 

טראמפ: "אנחנו מדינה בחוב", קלינטון: "אולי זה בגלל שלא שילמת מסים"

כשטראמפ שב ותקף את המצב הכלכלי בארה"ב ואמר "אנחנו מדינה בחוב ואין לנו את הכסף לתשתיות חדשות", קלינטון תקפה בחזרה ואמרה: "אולי זה בגלל שלא שילמת מסים. אתה בנית עסקים על גבם של אנשים קטנים. פגשתי אנשים שהם שוטפי כלים, אדריכלים, אנשים שמתקינים חלונות, וילונות, אנשים שסירבת לשלם להם כשהם סיימו את עבודתם". טראמפ השיב לה שאולי הוא לא שילם לאותם אנשים "כי לא הייתי מרוצה מהעבודה שלהם".

 

"רימית אלפי אנשים. האם לא מגיעה להם התנצלות? אנשים שגזלת מהם את עבודתם ואת התוצרת שלהם?", האשימה המועמדת הדמוקרטית. "אני שמחה שאבי המנוח לא עבד עבורך. דונלד, פשטת רגל 6 פעמים. אתה מלך החובות. לפעמים מה שטוב לעסקים לא טוב למדינה דונלד, זה הכול".

 

שישה שבועות להצבעה בקלפיות ושני המועמדים - איל הנדל"ן הרפובליקני מניו יורק ומזכירת המדינה לשעבר הדמוקרטית - מנהלים קרב צמוד ביותר בסקרים הארציים וכן בסקרים במדינות המתנדנדות. אלפי סטודנטים צפו בעימות בין השניים באוניברסיטת הופסטרה שבלונג איילנד, ניו יורק, וקיבלו הזדמנות מצוינת לתהות על קנקנם בשעה שהם מדברים על סוגיות כמו שגשוג, כלכלה וביטחון. 

 

  

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

 

מנחה העימות שאל את שני המועמדים כיצד יתגברו על השסע שנוצר במדינה בסוגיית הגזענות. "לצערנו הגזע עדיין קובע יותר מדי, קובע איפה אנשים יגורו, איזה חינוך הם יקבלו וגם קובע מה יהיה היחס כלפיהם במערכת החוק", השיבה קלינטון. "אנחנו חייבים להחזיר את האמון בין הקהילות לבין המשטרה. עלינו לעבוד על מנת להבטיח שהמשטרה שלנו משתמשת בהכשרה הכי טובה ובטכניקה הכי טובה". טראמפ הסכים עם קלינטון בצורך לשיתוף פעולה בין המשטרה לבין הקהילות השחורות, והוסיף: "כולם חייבים לכבד את החוק, כרגע זה לא המקרה בהרבה אזורים בארה"ב".

 

טראמפ: "אני גרמתי לאובמה להציג את תעודת הלידה שלו"

קלינטון טענה במהלך העימות ש"יש אנשים שלא צריכים להחזיק בנשק. זו מגפה" בהתייחסה למספר הגבוה של תקריות אלימות בארה"ב שקשורות לנשק. המועמד הרפובליקני, שתומך מסורתית בהחזקת נשק ובאי פיקוח על נשק, השיב לה: "קלינטון לא רוצה להשתמש בשתי מילים - חוק וסדר. יש בפנינו מצב שבו בערים שלנו, האפרו-אמריקנים וההיספנים חיים ממש בגיהנום כי זה כל כך מסוכן. אלפי אנשים נהרגו, כמו למשל בשיקגו, מאז שאובמה הפך לנשיא". המועמדת הדמוקרטית השיבה לו: "זה מצער שטראמפ מצייר תמונה עגומה של מצב השחורים בארצנו. יותר מדי לטינים ואפרו-אמריקנים חפים מפשע מצאו את עצמם בכלא".

 

"הקהילה האפרו-אמריקנית הלכה שולל בידי אובמה", המשיך טראמפ לתקוף את הנשיא הדמוקרטי המכהן. לאחר מכן הוא הזכיר שהוא זה שגרם לאובמה להציג את תעודת הלידה שלו. טראמפ, כזכור, טען במשך שנים שאובמה לא נולד בארה"ב ואז אובמה הציג את תעודת הלידה שלו שמוכיחה שהוא נולד בהוואי. רק בשבוע שעבר הודה המועמד הרפובליקני לראשונה שאובמה אכן נולד בארה"ב.

 


כאשר עברו שני המועמדים לדבר על ביטחון, טען טראמפ ש"דאעש מנצח אותנו במגרש שלנו, ברשת. הנושא של ביטחון הסייבר הוא קשה ביותר, אבל אני חייב לומר שאנחנו לא עושים את מה שאנחנו צריכים לעשות. וזה נכון לכל התחומים". קלינטון השיבה לו: "יש לי תוכנית להילחם בדאעש, חלק ממנה היא לוחמה באינטרנט, עם החברות הטכנולוגיות שלנו, כדי למנוע מדאעש יכולת שימוש באינטרנט למטרות קיצוניות ולפקד על אנשים במדינתנו, באירופה ובשאר העולם".

 

"הסכם הגרעין עם איראן - דיל גרוע שקלינטון הייתה חלק ממנו"

טראמפ שב ותקף את ממשל אובמה שבו כיהנה קלינטון בתפקיד מזכירת המדינה ואמר: "אתם יצרתם בלגן שלם במזרח התיכון. דאעש היה קטן ובמהלך שלטונכם הוא התפשט ל-30 מדינות. חייבים לחסל את דאעש ולעשות את זה בהקדם האפשרי. אובמה וקלינטון יצרו ואקום באזור בגלל הדרך שבה יצאו מעיראק". טראמפ עבר גם לסוגיית הגרעין האיראני ואמר: "חתמתם על הסכם עם איראן, מדינה שעמדה לקרוס, הם כמעט נחנקו מהסנקציות, ועכשיו המדינה הזו יכולה להפוך למעצמה". המועמדת הדמוקרטית לא נותרה חייבת והשיבה: "איראן הייתה שבועות מפצצה. הקמתי קואליציה שכפתה עליה סנקציות קשות".

 

במהלך הדיון בנושא הביטחון שב טראמפ על טענתו שהוא לא תמך מעולם במלחמה בעיראק שאליה יצא ג'ורג' בוש הבן הרפובליקני ב-2003. "אני לא תמכתי במלחמה בעיראק, זו שטות של התקשורת שהילרי מפיצה. הילרי קלינטון היא המועמדת היחידה על הבמה הזו שהצביעה בעד מלחמת עיראק". המנחה הולט התערב והעיר: "העובדות מראות אחרת".

 

טראמפ טען שארה"ב איבדה את כוחה בעולם ואפשרה למדינות כמו רוסיה, צפון קוריאה ואיראן להתחזק על חשבונה. "ההסכם עם איראן הוא אחד העסקאות הגרועות ביותר שאת היית חלק מהן. היו צריכים לכלול בהסכם שיפעלו נגד צפון קוריאה ותימן. השאלה שאני שואל את עצמי היא למה לא עשינו את העסקה הנכונה, זו העסקה הגרועה ביותר בהיסטוריה שתוביל לבעיות גרעיניות". טראמפ גם התייחס בקצרה מאוד לישראל, בעלת בריתה הגדולה של ארה"ב, ואמר ש"נפגשתי עם בנימין נתניהו והוא לא תומך נלהב (בהסכם הגרעין עם איראן)".

 

ביל וצ'לסי קלינטון צופים בעימות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ביל וצ'לסי קלינטון צופים בעימות(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בני הזוג של המועמדים בלחיצת יד לפני העימות. ביל קלינטון ומלניה טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
בני הזוג של המועמדים בלחיצת יד לפני העימות. ביל קלינטון ומלניה טראמפ(צילום: AP)

מלניה ואיוונקה טראמפ לצד המועמד הרפובליקני לסגן הנשיא מייק פנס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מלניה ואיוונקה טראמפ לצד המועמד הרפובליקני לסגן הנשיא מייק פנס(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המגיש הולט שאל את טראמפ אם הוא חושב שלקלינטון יש מראה נשיאותי. טראמפ השיב שלקלינטון "אין את כושר העמידה לכהן בתפקיד מנהיגת המעצמה הגדולה ביותר בעולם". קלינטון השיבה לו: "כשהוא ייסע ל-112 מדינות ויישא וייתן על הסכמים של הפסקות אש, פתיחת הזדמנויות חדשות או אפילו יעיד 11 שעות בפני הקונגרס, שידבר איתי אז על כושר עמידה. זה אדם שקרא לנשים חזירות וכלבות. זה אדם שאמר שהריון אינו נוח למעסיקים, שאמר שלנשים לא מגיע שכר שוויוני, שאמר שהן לא יכולות לבצע עבודה טובה כמו גברים".

 

"אחד הדברים הגרועים ביותר שדונלד אמר היה על אישה שהשתתפה בתחרויות יופי", אמרה קלינטון. "הוא אוהב תחרויות יופי, הוא תומך בהן, הוא קרא לאישה הזו מיס פיגי ואז כינה אותה עקרת בית ממוצא לטיני. השם שלה הוא אלישיה מצ'אדו ותהיה בטוח שהיא הולכת להצביע בנובמבר הקרוב".

טראמפ השיב למתקפה נגדו: "הילרי יוצאת באמירות קשות נגדי. האמת היא שאני עמדתי לומר משהו קשה מאוד לקלינטון, ואמרתי לעצמי שאני לא יכול לעשות את זה, זה לא יפה, זה לא מקובל, היא הוציאה מאות מיליוני דולרים על מודעות שליליות נגדי, זה לא יפה וזה לא מגיע לי".

 

בתום העימות החליף טראמפ חיבוקים ונשיקות עם בני משפחתו שישבו בקהל, בהם רעייתו מלניה ובתו איוונקה. קלינטון מצדה ירדה מהבמה ושוחחה עם בעלה ביל ובתה צ'לסי, ונופפה בידיה לקהל לאות ניצחון.

 

טראמפ העניק בתום העימות ראיון לרשת "פוקס" ואמר: "אני עמדתי לומר דברים מאוד קשים על הילרי, על המשפחה שלה, אבל אמרתי לעצמי שאני לא יכול לעשות את זה". לדבריו, הוא התכוון לדבר על הבגידות של ביל קלינטון, אך לא עשה זאת מתוך התחשבות בבתו צ'לסי ורמז שידבר על כך בעימות הבא. כשנשאל אם יקבל את תוצאות הבחירות, הוא השיב: "כן, בהחלט אקבל אותן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רגע האמת שלהם. טראמפ וקלינטון
צילום: AP
מומלצים