שתף קטע נבחר

התכשיטים של ענבל אור: חצי מהמכירה בוטלה

התכשיטים שענבל אור מכרה ליהלומן דן לוי לא נמכרו בסכום הגבוה מ-64.5 אלף דולר, אלא נמוך משמעותית ממנו - ולכן הקונים שהשתתפו במכירה הפומבית יחזרו הביתה בידיים ריקות. קונה: "זו הייתה השחתת זמן". תכשיטים אחרים שנקנו מהחנות "יאנוש תכשיטים" בר"ג נמכרו כולם, אחרי שהצ'קים של אור חזרו. הכונס: "התמורה הייתה נמוכה באופן משמעותי"

המכירה הפומבית של התכשיטים של ענבל אור, המוחזקים בידי צדדים שלישיים, הסתיימה בהצלחה חלקית בלבד - כך נודע ל-ynet. הקונים, שהציעו הצעות על שישה מהפריטים, יחזרו הביתה בידיים ריקות, זאת לאחר שסכום המכירה שלהם לא הגיע ל-64.5 אלף דולר, כפי שסוכם מראש עם המחזיק באותם תכשיטים, היהלומן דן לוי.

 

למכירה מהכונס של ענבל אור: רולקס ושאנל

 

נזכיר כי לפני כשבועיים הודיע עו"ד איתן ארז, כונס הנכסים של אור, כי הוא מוציא למכירה פומבית את התכשיטים והיהלומים של יזמית הנדל"ן, אשר היו אמורים להכניס לקופת הכינוס כחצי מיליון שקל על פי הערכתו. מדובר, בין היתר, בשעוני רולקס ושאנל, יהלומים וטבעות, שהוצגו למכירה בחנות תכשיטי "יאנוש" שבמתחם הבורסה ברמת גן.

ענבל אור. כונס הנכסים הוציא את תכשיטיה למכירה פומבית (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
ענבל אור. כונס הנכסים הוציא את תכשיטיה למכירה פומבית(צילום: אבי חי)

ארז טען כי ענבל אור מכרה לדן לוי את התכשיטים ב-63 אלף דולר - מחצית משוויים. סוכם כי אלה יועמדו למכירה פומבית ואם יימכרו ביותר מ-64.5 אלף דולר, הסכום העודף יילך לקופת הכינוס. אם לאו – יוכל לקבל לידיו את התכשיטים כנושה מובטח והמכירה תבוטל.

 

אמנם פרטי המכירה של התכשיטים פורסמו מראש, אבל קונה אחת טענה בפני ynet שלא ידעה כי יש הבדל בין המכירה של תכשיטים אלו לבין תכשיטים אחרים שנמכרו באותו אירוע, תכשיטים של החנות "יאנוש" - שאור רכשה בה שבעה פריטים שהצ'קים עליהם החלו לחזור. אלו לא כל התכשיטים של ענבל אור, אלא רק אלה המוחזקים על ידי צדדים שלישיים. אור עדיין מחזיקה בתכשיטים נוספים בחזקתה.

 

קונה: "הזמן וההצעות היו לשווא"

"באו לא מעט אנשים למכירה ולפחות שישה מהם זכו בהליך התמחור בפריטים המדוברים ואני הייתי בין האנשים האלה", סיפרה ל-ynet. "ואז התקשרו להודיע לנו שכל האנשים שזכו בקבוצת הפריטים לא יוכלו לקבל אותם, כיוון שהסכום לא הגיע לתקרה שנקבעה. בשורה התחתונה לא יצא מזה שום דבר, חוץ מהשחתת זמן.

 

"כנראה שמחירי המינימום היו נמוכים מדי, עובדה שזה לא הגיע אפילו ל-250 אלף שקל. המפרק (כונס הנכסים) יצר אסופה של אנשים עם עוגמת נפש כי הוא גם דרש תשלום מראש בגובה של 10,000 שקלים להשתתפות במכירה הפומבית, אז היה צורך להגיע אליו לפני המכירה ולהפקיד את הסכום - ויום למחרת פשוט לגלות שכל הזמן שהשקעת וההצעות שנתת לשווא. בנוסף, הוא דרש מראש עוד 20% מערך התכשיט. התחושה היא שהיה הרבה פרסום והרבה רעש - אבל לא קרה מזה כלום.

עו"ד איתן ארז, המנהל המיוחד לנכסי ענבל אור (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד איתן ארז, המנהל המיוחד לנכסי ענבל אור(צילום: מוטי קמחי)

"הכל היה ידוע מראש למעט זה שעם חלק מהתכשיטים אין בעיה ועם חלק יש בעיה. אם הייתי יודעת מראש שעם התכשיטים של יאנוש אין בעיה, אז הייתי מציעה הצעות על תכשיטים אחרים שהזכייה שלי בהם הייתה בטוחה".

 

"לרצות לקנות תכשיט שעולה 50 אלף ב-15 אלף זה לא ריאלי"

ירין גבריאל, מנכ"ל יאנוש תכשיטים, אישר חלקית את הדברים. לטענתו, במהלך המכירה, היה ברור אלו תכשיטים הם של יאנוש ואלו של היהלומן דן לוי ומה ההבדל ביניהם.

 

"אנחנו הצגנו את התכשיטים שלנו, ההפרדה הייתה ברורה", אמר גבריאל ל-ynet. "אבל אנחנו רק נתנו את הבמה, לא ערכנו את המכירה. עורך הדין אחראי על כללי המכירה. התכשיטים שלנו הם חדשים, הם מעוצבים, הם ייחודיים, כל אחד מהם חד פעמי. מי שקנה אותם, קנה אותם לקישוט ולא כדי לפרק אותם. המכירה שלנו הצליחה - המפרק החליט שאת התכשיטים שלנו הוא כן מוכר, ואף אפשר היה להציע 15% יותר מהסכומים שזכו עד להגשת המכירה לבית המשפט".

 

לדבריו, "זה ברור למה הקונים של התכשיטים האחרים התאכזבו. הם חיכו שלושה שבועות, הגיעו בשעה הייעודה להשתתף במכירה - ואז אמרו להם שהמכירה מבוטלת. זה לא נעים. מצד שני, אלו תכשיטים חדשים, אז לרצות לקנות תכשיט שעולה 50 אלף שקל, לדוגמא, ב-15 אלף שקל, זה לא כל כך ריאלי. ההצעות שהגישו וההצעות שזכו היו נמוכות מאוד. נמוכות מדי כנראה".

התכשיטים שהוצגו במכירה הפומבית ()
התכשיטים שהוצגו במכירה הפומבית

 

הפריטים שמכירתם לא אושרה בסופו של דבר:

 

טבעת זהב צהוב 14 קראט במשקל 5 גרם, משובצת 178 יהלומים עגולים במשקל כולל של כ-0.89 קראט וביהלום מרכזי עגול במשקל כ-7 קראט מטופל.

 

זוג עגילים זהב לבן 14 קראט במשקל 2 גרם משובצים בשני יהלומים במשקל כ-1.5 קראט כל אחד.

 

צמיד טניס זהב לבן 18 קראט במשקל 58 גרם, משובץ 525 יהלומים בצורת משושה, משקל כ-3 נקודות כ"א ומשקל כולל כ-15.75 קראט.

 

צמיד טניס זהב לבן 18 קראט במשקל 9 גרם, משובץ 51 יהלומים עגולים, משקל כ-4.5 נקודות כ"א ומשקל כולל כ-2.3 קראט.

 

שעון רולקס זהב דגם 118235 D משובץ באבני רובי אדומות.

 

שעון שאנל בצבע לבן J12 משובץ יהלומים.

 

הפריטים שנמכרו:

 

טבעת זהב 7.98 גרם, אבן מרכזית מסוג יהלום שחור במשקל 7.61 קראט, משובצת 100 אבני יהלומים במשקל 0.99 קראט.

 

טבעת זהב 15.36 גרם, אבן מרכזית מסוג אמטיסט סגולה 1 במשקל 34.90 קראט, משובצת 240 אבני יהלומים במשקל 1.30 קראט.

 

טבעת זהב 14.75 גרם, אבן מרכזית מסוג קוורץ 1 במשקל 31.79 קראט, משובצת 234 אבני יהלומים במשקל 1.26 קראט.

 

טבעת זהב 9.68 גרם, אבן מרכזית מסוג קוורץ חומה 42 במשקל 14.81 קראט, 8 אבני יהלומים במשקל 0.05 קראט.

 

טבעת זהב 11.91 גרם, משובצת 130 אבני יהלומים במשקל 2.73 קראט.

 

טבעת זהב 5.88 גרם, משובצת 303 אבני יהלומים אשר משקלם 1.00 קראט.

 

טבעת זהב 6.41 גרם, משובצת 360 אבני יהלומים אשר משקלם 1.19 קראט.

 

זוג עגילים 13.27 גרם, אבן מרכזית מסוג אמטיסט 6 במשקל 50.55 קראט, משובצת 271 אבני יהלומים במשקל 1.55 קראט.

 

צפו: ענבל אור בראיון באולפן ynet

 

הכונס: "הבהרנו את הפרטים מראש"

עו"ד יואב בן פורת ממשרד המנהל המיוחד לנכסי ענבל אור, עו"ד איתן ארז (כונס הנכסים), מסר בתגובה: "הן בפרסומים למכירה הפומבית והן בטרם החלה המכירה הפומבית הבהיר המנהל המיוחד, כי הוא איננו מתחייב לקבל את ההצעה הגבוהה ביותר או הצעה כלשהי, והוא יהיה רשאי לאחר ההתמחרות שלא לאשר מכירת אי אלו פריטים, ככל שהתמורה שתתקבל תמורתם לא תעלה על סכום מסוים.

 

"הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי חלק מהתכשיטים הוחזקו על ידי נושה מובטח, אשר במסגרת הסכם פשרה שאושר על ידי בית המשפט, הוסכם כי במידה וסך התמורה שתתקבל מהמכירה לא תעלה על סך של 64.5 אלף דולר - יוכל הנושה לבחור בין לקבל בחזרה את התכשיטים ולוותר על יתרת חובו, ובין לאשר את המכירה, לקבל את הסכום המופחת ולהגיש תביעת חוב על היתרה.

 

"בסופו של דבר, התמורה שהתקבלה ממכירת התכשיטים של אותו נושה הייתה נמוכה באופן משמעותי מהסך של 64.5 אלף דולר, ועל כן בחר הנושה לקבל את התכשיטים לידיו והכל כאמור בהתאם להחלטת בית המשפט.

 

"לגבי חלק אחר של התכשיטים - תוגש בקשה מתאימה לבית המשפט לאשר את מכירתם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
ענבל אור. הפרשה מסרבת לדעוך
צילום: עמית שעל
מומלצים