שתף קטע נבחר

המפכ"ל: "עצרנו כל מי שעלול לפגוע במסע הלוויה - כולל יהודים"

אלשיך חשף במסיבת עיתונאים כי בוצעו מעצרי מנע לקראת הלווייתו של הנשיא התשיעי פרס, כולל של יהודים. "הפתעות יהיו ואנחנו מוכנים להפתעות האלה"

מפכ"ל המשטרה חשף כי לפני הלווייתו של שמעון פרס בוצעו מעצרי מנע של גורמים שיכולים לפגוע במסע הלוויה - כולל של יהודים. "נעשה מאמץ גדול לקראת החגים, ללא קשר למסע ההלוויה. לצורך מסע ההלוויה בחנו את כל הגורמים וגם עשינו מעצרי מנע של כל מי שיכול לאיים על אישים, כולל של יהודים", אמר רנ"צ רוני אלשיך בתדרוך עיתונאים בנושא היערכות המשטרה להלווייתו של הנשיא התשיעי. 

 

"הפתעות יהיו ואנחנו מוכנים להפתעות האלה", אמר המפכ"ל, אך הבהיר כי "מעצרי המנע נעשו בהיקף קטן מאוד, ניתן לספור אותם על כף יד אחת". מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, כינה את טקס ההלוויה "אירוע חסר תקדים בהיקף שלו". לדבריו, "אין התרעות ממוקדות ואין מידע ספציפי. אנחנו נערכים לכל דבר אפשרי, טרור או פרובקציה. כמובן שאין מענה הרמטי, אבל צריך לתת מענה מיטבי".

ההכנות להלוויית פרס בהר הרצל (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
ההכנות להלוויית פרס בהר הרצל(צילום: יואב דודקביץ)

בתדרוך, שנערך בחפ"ק מחוז ירושלים בבנייני האומה, אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי "טקס ההלוויה הוא אירוע לאומי בעל חשיבות עליונה, אפשר לומר אירוע בינלאומי בעל חשיבות עליונה. זה אחד המבצעים הכי מורכבים שנעשו אי פעם על ידי המשטרה וכוחות הביטחון. ההיערכות היא ברמה המיקצועית הגהוהה ביותר עם 8,000 שוטרים, הרבה מאוד יחידות משטרה וגם סיוע שהמשטרה קיבלה מהצבא".

 

ארדן ציין כי "חייבים לזכור שאנחנו נמצאים בתקופה רגישה, לקראת החגים. היקף ההסתה גובר ויש עדיין מפגעים ופרובוקטורים שעשויים לפגע באחת הזירות או נגד המנהיגים הזרים שנמצאים כאן. ביקשתי מהמשטרה לתת דגש לניטור הרשתות החברתיות כדי לסכל מראש כל ניסיון להפר את הסדר".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

המפכ"ל אלשיך הוסיף בדבריו כי "אנחנו נמצאים בשלבי ההכנות למחר כדי לאפשר גם את הטקס בכנסת וגם את הגעת האישים מחו"ל. משטרת ישראל ערוכה בכל הגזרות, אנחנו נותנים מענה, המדינה ממשיכה להתנהל ואנחנו נהיה בכל הזירות ונטפל בהן במקביל לטיפול במבצע המורכב".

 

ארדן ציין בעקבות חסימת הצירים בירושלים ובכביש 1 המוביל אליה כי "אני יודע שסגירת הכבישים מסבה אי נחת, אבל אני בטוח שהציבור מבין מדוע הפעולות האלו נעשות. המשטרה תעשה הכול כדי לקצר את משך הזמן של סגירת הצירים. הציבור יכול לפנות למוקד 110, שתוגבר מאוד בימים האחרונים".

 

הגעת ראשי המדינות להלוויה הובילה לשינויים רבים בהסדרי התנועה בכבישים הבינעירוניים, פרט לחסימת בתוך ירושלים. מחר, בין 7:30 ל-9 בבוקר, לאחר נחיתת נשיא ארצות הברית אובמה, ייחסם לתנועה לחלוטין כביש 1, בשני הכיוונים.

 

כביש 1 ייחסם מחר לשני הכיוונים גם בתום ההלוויה, בין 12:30 ל-14:00. במשטרה ביקשו מהנהגים לא להגיע כלל לכביש 1, המחבר בין תל אביב לירושלים, ואמרו כי נוכח חסימתו ההרמטית של כביש 1 לשני הכיוונים צפויים בשעות אלו עומסי תנועה כבדים בכבישים 6, 431, 38 ו-443. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
ההכנות בהר הרצל להלוויית פרס
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים