שתף קטע נבחר

בולגריה אוסרת על לבישת בורקה: "חוק טוב לביטחון ילדינו"

בולגריה הצטרפה לצרפתים, לבלגים ולהולנדים ואסרה לעטות רעלה בציבור: "הבורקה - יותר תלבושת מאשר סמל דתי". הקנס על הפרת החוק: 770 אירו ושלילת זכויות סוציאליות

בולגריה הפכה אתמול למדינה האירופית האחרונה שאוסרת על נשים לכסות את פניהן באמצעות רעלה בפומבי, זאת אחר שהפרלמנט אישר את חוק הבורקה שיזמה הקואליציה הלאומית-פטריוטית. בכך הצטרפה בולגריה לצרפת, בלגיה והולנד, שנקטו בשנים האחרונות בצעדים דומים וחוקקו נגד לבישת בורקה או ניקאב.

 

"הבורקה היא יותר תלבושת מאשר סמל דתי", אמר קרסימיר קראקצ'אנוב, אחד מיוזמי החוק, שיחול הן על אזרחי בולגריה והן על תיירים שמגיעים למדינה. קרסימיר ולצ'רב ממפלגת הימין-מרכז GERB הוסיף: "החוק לא מכוון נגד קהילות דתיות ולא מדכא אף אחד. חוקקנו חוק טוב מאוד למען ביטחון ילדינו". התנועה לזכויות וחירויות, המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט הבולגרי, נטשה את הפרלמנט במחאה על אישור החוק.

 

"החוק לא מכוון נגד קהילות דתיות ולא מדכא אף אחד" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"החוק לא מכוון נגד קהילות דתיות ולא מדכא אף אחד"(צילום: AFP)

החוק החדש קובע כי לא ניתן ללבוש בגדים שמסתירים את הפנים במשרדים ממשלתיים, בתי ספר, מוסדות תרבות, מקומות בילוי ציבוריים וסמתקני ספורט. כמו כן הובהר כי כיסוי ראש, עיניים, אוזניים או פה יהיה אפשרי רק מטעמי בריאות, סיבות מקצועיות או כחלק מתלבושת ספורט כלשהי.

 

 

נשים שיתעקשו לעטות חיג'אב בבולגריה, ייקנסו בסכום של עד 770 אירו, ובנוסף ישללו מהן זכויות סוציאליות. בבולגריה, יש לציין, מתגוררים כ-580 אלף מוסלמים המהווים כ-8% מכלל האוכלוסייה במדינה.

 

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" טען כי החוק החדש מפר את חופש הביטוי והדת של נשים בבולגריה והוסיף כי מדובר בחלק ממגמה מדאיגה של שנאת זרים וגזענות במדינה: "נשים בבולגריה צריכות להיות רשאיות ללבוש מהן שהן רוצות, ולעטות בורקה או ניקאב כחלק מביטוי הזהויות והאמונות שלהן. חששות ביטחוניים, לגיטימיים ככל שיהיו, יכולים להוביל למגבלות ממוקדות בנוגע לכיסוי הפנים ובמקומות שמוגדרים כבעלי סיכון גבוה, אולם לא באמצעות איסור גורף כמו זה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מחוץ לחוק גם בבולגריה. בורקה
צילום: AP
מומלצים