שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ספינת משט הנשים לעזה עגנה בישראל

  לוחמי ולוחמות צה"ל השתלטו אחר הצהריים על הספינה ללא התנגדות, כ-35 מייל מחופי ישראל. הספינה ועליה 13 נשים עגנה הלילה בנמל אשדוד. לא היו אירועים חריגים

  ספינת "זייתונה", שיצאה מאיטליה לכיוון רצועת עזה, הגיעה הלילה (יום ה') לנמל אשדוד. אחר הצהריים השתלט חיל הים על הספינה והשיט אותה לישראל. בהודעת צה"ל נמסר כי האירוע הסתיים ללא מקרים חריגים או נפגעים, וכי המפליגות "יועברו לטיפול גופי הממשלה הרלוונטיים". אתמול מסר גורם צבאי כי "המשט נעצר ללא התנגדות 35 מייל מחופי ישראל. היו עליו 13 נשים". מפקד חיל הים, אלוף אלי שרביט, היה בלב ים עם הלוחמים והלוחמות בזמן המבצע.

   (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  (צילום: אבי רוקח)
   

  דובר צה"ל הודיע אתמול כי "בהתאם להחלטת הדרג המדיני ולאחר שקריאות זרוע הים לעצירת הספינה "זייתונה" נענו בשלילה, השתלטו לוחמי ולוחמות זרוע הים על כלי השיט בטרם הגעתו לרצועת עזה. תהליך ההשתלטות היה קצר וללא נפגעים. כאמור, הפעולה בוצעה לאחר מספר רב של פניות למפליגות על כלי השיט, בטווחים שונים בים. משהבהירו המפליגות כי אין בכוונתן לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט להשתלט על כלי השיט, למנוע את הפרת הסגר הימי החוקי ולהשיטו לנמל אשדוד". במבצע ההשתלטות השתתפו חובלות וחיילות מיחידת סנפיר של חיל הים.

   

  הספינה עוגנת באשדוד הלילה    (צילום: רועי עידן)

  הספינה עוגנת באשדוד הלילה    (צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הנשים על הספינה, בדרך לעזה. לא גילו התנגדות להשתלטות ()
  הנשים על הספינה, בדרך לעזה. לא גילו התנגדות להשתלטות

    

  מוקדם יותר, הוועדה לשבירת המצור על עזה מסרה לרשת "אל-מיאדין" כי "ספינות חיל הים הישראלי מכתרות את המשט שנמצא בדרכו לרצועה".מארגני המשט צייצו בחשבון הטוויטר שלהם כי אבד הקשר עם המשט ו"קיים חשש שחיל הים הישראלי השתלט על הספינה". בהמשך חודש הקשר עם הספינה ולוחמי צה"ל הזהירו את נשות המשט שלא יתקדמו לכיוון רצועת עזה.

   

  משט הנשים יצא מאיטליה ועליו כ-13 פעילות פרו-פלסטיניות, בהן זוכת פרס נובל לשלום מייריד מגווייר. דוברת של הפעילות הסבירה לסוכנות הידיעות AFP שמטרתן היא לנסות שוב לשבור את המצור האווירי, הקרקעי והימי שמטילה ישראל על רצועת עזה במשך כעשור - מאז עליית חמאס לשלטון.

   

  משט הנשים בדרכו לעזה

  משט הנשים בדרכו לעזה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   


  תושבי עזה הכינו קבלת פנים, בתקווה שהספינה תגיע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  תושבי עזה הכינו קבלת פנים, בתקווה שהספינה תגיע(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

   

  לטענת הפעילות על הספינה, עד לא כה הן לא קיבלו פנייה מהרשויות הישראליות - כפי שלא קיבלו משטים קודמים - אולם הן קראו בתקשורת על כך שחיל הים ימנע מהן את הגעה לרצועה.

   

  כתב של רשת אל-ג'זירה ברצועת עזה העריך כי חיל הים הישראלי החל לכל הפחות לשבש את הקשר עם המשט לקראת ההשתלטות על הספינה. לדבריו, אבד הקשר עם "זיתונה-איליבה". כזכור כתבת של אל-ג'זירה נמצאת על הסיפון והעבירה משם דיווחים שוטפים עד השעה 16:00בערך.

   

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  תרגיל של יחידת סנפיר, בחודש מאי האחרון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  תרגיל של יחידת סנפיר, בחודש מאי האחרון(צילום: דובר צה"ל)

  כתבת רשת אל-ג'זירה, מינא חרבלו, שידרה היום מהספינה, הציגה את הנשים שנמצאות עליה ואמרה: "הפעילות שמאחוריי ערוכות לכל האפשרויות ויש הכנות לתוכנית מגירה, אם לא תצליח התוכנית המקורית - להגיע לרצועת עזה ולהיפגש עם האחיות הנצורות שלהן שם".

   

  לדבריה של כתבת אל-ג'זירה, הפעילות ערוכות למקרה שצה"ל יעצור את כלי השיט: "הפעילות אומרות שהן לא יתנגדו באלימות לכל פרובוקציה מצד החיילים הישראליים. הן אומרות שהמסע שלהן הוא לא אלים". היא ציינה בהמשך את מזג האוויר הנאה שמסייע להפלגה שלהן.

   

  "יש לפעילות רצון עז להגיע לרצועת עזה. המורל כאן גבוה. מה שחשוב הוא שהמסר הגיע ושאנחנו נגיע לרצועה - בין שרגליהן של הנשים ידרכו על אדמתה ובין שלא. המסר הגיע, בייחוד כשהמטרה היא להסב את תשומת לבו של העולם לרצועת עזה הנצורה ולסוגיה הפלסטינית באופן כללי", הוסיפה חרבלו, וטענה כי הפעילות מרוצות מכך שבזכות המשט שלהן הסוגיה הפלסטינית שוב חזרה לככב בכותרות העיתונים וכלי התקשורת במדינות שלהן.

   

  חיל הים נערך להתקרבות המשט לחופי עזה, ובדומה לאירועים דומים מאז משט המרמרה, גם הפעם לא יתאפשר לספינה "זיתונה-אוליבה" להתקרב: היא תיעצר בלב ים וככל הנראה תועבר לנמל אשדוד. בצה"ל מבינים שמטרת המשתתפות היא לעורר תשומת לב עולמית, ולכן עצירת המשט תתבצע באמצעים לא אלימים תוך תיעוד הפעולות.


  פורסם לראשונה 05/10/2016 16:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים