שתף קטע נבחר

ה"כחולים" שמשחירים את העיר הלבנה / דעה

עד שכבר יש עיר אחת בישראל שזוכה לסיקור תקשורתי חיובי בעולם - תל אביב כמובן - מגיעה סדרת טלוויזיה כחול-לבן שעושה נזק וטורחת להציג אותה כמעוז הפשיעה של ישראל. רק חסר לנו שמישהו ימכור את זכויות השידור של "כחולים" לחו"ל. דעה

שמה של תל אביב כעיר ללא הפסקה, רץ לפניה בכל מקום בעולם. אם תשאלו כל תייר איזו עיר לדעתו היא הצבעונית והמהנה בישראל, רובם לבטח ישיבו לכם - תל אביב. פעם אפילו פגשתי קבוצת תיירים ששגו בכך שחשבו שהעיר תל אביב היא למעשה בירת ישראל.

תל אביב. לשפר את התדמית, לא להחריבה (צילום: shutterstck) (צילום: shutterstck)
תל אביב. לשפר את התדמית, לא להחריבה(צילום: shutterstck)

העיר העברית הראשונה היא ללא ספק אחד הסממנים הבולטים לקידמה. היא מטרופולין שמהווה מרכז לסחר ישראלי, כלכלה, תרבות, תקשורת, פנאי, אמנות וקולינריה, לצד משמעות היסטורית רבה, כבר מימיה הראשונים. עקיבא אריה ויס, אחד ממייסדיה, אף כתב כך בתחילת המאה הקודמת: "וכמו שהעיר ניו יורק מסמנת את השער הראשי לכניסה לאמריקה, כך עלינו לשכלל את עירנו (תל אביב), והיא תהיה בזמן מן הזמנים לניו יורק הארץ-ישראלית".

שדרות רוטשילד בתל אביב (צילום: Airbnb) (צילום: Airbnb)
שדרות רוטשילד בתל אביב(צילום: Airbnb)

נראה כי חזון המייסדים הגשים את עצמו - העיר נהנית כיום מתדמית חיובית שבאה לידי ביטוי גם ברצון התיירים הזרים לבקר בה. על פי נתונים רשמיים היא נחשבת היום לאחת הערים המתויירות בישראל, עם למעלה ממיליון אורחים זרים בשנה.

 

 

על המסך שלכם: כל מה שמריח ונראה רע בעיר

בהקשר של תדמיות, תל אביב לרוב אינה סובלת מבעיות של ייצוג תקשורתי. בשונה מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, העיר העברית הראשונה דווקא זוכה לאהדה תקשורתית הן ברמה המקומית והן בזו העולמית. כל מי שמבין דבר או שניים יודע שכללי האצבע בכל הקשור לייצוג תקשורתי-ציבורי די שבלוניים. המרכז בכלל, ותל אביב בפרט, בדרך כלל יוצגו כחזקים וכמתקדמים. אולם, נדמה כי בשבועות האחרונים מישהו החליט לסדוק את הכללים.

 

זה קורה בסדרת הטלוויזיה החדשה של קשת, "כחולים". תקציר למי שלא עוקב: סדרת הדוקו-אקשן-דרמה החדשה מביאה את מעלליהם של שוטרים ישראלים. בדקות השידור עד כה, תל אביב זכתה לזמן מסך רב, ותוארה כמרכז לסחר בסמים ופשיעה. עוד ועוד סצנות מהפגנות, רדיפה אחרי סוחרי סמים, כספומטים, לחימה נגד גנבי רחוב והתרכזות טוטאלית בכל מה שמריח ונראה רע בעיר.

 

משטרת ישראל יוצאת נשכרת מהסדרה, בכך שתדמית שוטריה כביכול משתפרת. בטווח הארוך - תדמיתן של הערים בהן נערכו הצילומים עלולה להיפגע. לא צריך להיות גאון כדי להבין כי ברמה התקשורתית, הצצה אל העולמות החבויים והשחורים של העיר אינו מטיב עמה או עם כל עיר אחרת. וזה בדיוק מה שעושה הסדרה - מתעסקת ומתעדת את הרחובות הפחות זוהרים שלה. כך או כך, עולה השאלה - האם סדרה אחת בודדת, טובה ככל שתהיה - תפגע תל אביב בפרט או בישראל בכלל? התשובה, בוודאי שלא. יחד עם זאת, חשוב לציין כי ריבוי תכנים מהסוג הזה עלול בטווח הארוך להשפיע על התפיסות של האנשים בארץ ובעולם.

 

אפשר גם אחרת 

מצד השני, ואם רוצים לראות כיצד עיר מיתגה עצמה דווקא באור חיובי ועל ידי הפצת מידע תקשורתי רב, ניתן לראות את בוורלי הילס שבקליפורניה, ארה"ב. סממן לעושר, יוקרה ואיכות חיים. במרוצת השנים - סדרות, סרטים ותכנים טלוויזיוניים רבים יצרו את הרושם כי מדובר בלוקיישן פאר, תדמית גבוהה שמביאה מאות אלפי אנשים לבקר בה בכל שנה.

"כחולים". נזק תדמיתי (צילום: פיני סילוק) (צילום: פיני סילוק)
"כחולים". נזק תדמיתי(צילום: פיני סילוק)

בחזרה לכחולים. מעבר ליחסי הציבור שהסדרה עושה, ניחן כי יוצריה מציבים תמונת מראה לא פשוטה, סוגיות שחייבות מעורבות וטיפול. יחד עם זאת צריכים לזכור שההיסטוריה מלמדת שכך בדיוק נבנים סטריאוטיפים, מאז ומעולם כך זה היה. חזרה על מסרים שליליים לאורך זמן והבלטתם בקרב קהלים שונים מביאים לתפיסות שגויות. המסרים הסמויים, אפוא, עלולים לתת מכה קשה לתדמיתה של תל אביב כעיר האורות והקידמה.

 

בד בבד, חשוב לומר כי שידור התכנית בערוצים מקומיים בישראל, אינו מחדש דבר - שכן הרבה מהסוגיות הללו נידונות במהדורות החדשות בלאו הכי, אולם ניסיון העבר מלמד כי פורמטים טלוויזיוניים מסוג זה, בדרך כלל גם מובאים לקהלים חדשים בחו"ל. קיימת אפשרות ממשית שהסדרה או תכנים שיבואו אחריה, יימכרו לגורמי חוץ, וזה מה שבאמת עלול ליצור כדור שלג שיכתים את שמה הטוב של המדינה.

 

תל אביב היא נכס לישראל, אין עוררין, כל מדינה צריכה תל אביב משל עצמה. על כן, מוטב שנפעל לטובת חיזוק תדמיתה בעולם ולא להריסתה.

 

הכותב הוא יועץ תקשורת ואסטרטגיה ומייסד פרויקט "ייצוגים בתקשורת"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstck
תל אביב, יא חביבי
צילום: shutterstck
מומלצים