שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תחזית: אם טראמפ ייבחר, המשקעים יפסידו 1.3 טריליון דולר
  הבורסות צפויות לצנוח ב-7% אם דונלד טראמפ יזכה בנשיאות ארצות הברית, בעוד שזכייה של הילארי קלינטון דוקא תוביל לעלייה של 4% אחוזים בשוק המניות, ומדוע חוששים המשקיעים מטראמפ?

  אמריקאים רבים סבורים שדונלד טראמפ הוא המועמד המתאים לנשיאות ארצות הברית, אך על פי תחזיות כלכליות, אם ייבחר - הבורסה צפויה לרדת ב-7%, מה שיביא להפסדים כבדים עבור המשקעים.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  חברת Macroeconomic Advisers, חברה לחיזוי מגמות כלכליות מהעיר סנט לואיס שבארצות הברית, ניתחה לאחרונה את השפעת הזכייה של דונלד טראמפ או הילארי קלינטון על הבורסות במדינה. על פי נתוני המחקר, ההבדלים גדולים: בעוד שזכייה של קלינטון תוביל לעלייה של 4% בשוק המניות, ניצחון של טראמפ יביא לירידה חדה של 7%.

   

  שווי השוק הכולל של S&P 500 הוא כ-18.6 טריליון דולר, כך שירידה של 7% תקצץ כ-1.3 טריליון דולר משווי החברות במדד. אם מחשיבים את העלייה הפוטנציאלית של 4% במקרה שבו קלינטון זוכה, ההפסד כבר מגיע ל-2 טריליון דולר.

  טראמפ בעימות הראשון מול קלינטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  טראמפ בעימות הראשון מול קלינטון (צילום: AFP)
   

  חברת Macro Advisers השתמשה בנתונים העדכניים על מנת למדוד את תגובת השוק לבחירתו של טראמפ. על פי המחקר של החברה, אי הודאות תגדל בשווקים בעקבות בחירתו, מה שעשוי להוביל לאובדן ערך של המניות השונות.

  לדברי החברה, היתה קורלציה סטטיסטית משמעותית בשני משתנים, מה שאומר שפרמיית הסיכון של ניירות הערך עלתה כאשר הסיכויים של טראמפ לזכות עלו, וצנחה כאשר הסיכוי שלו לזכות ירד. במילים פשוטות, משקיעים חוששים יותר מכך שמניות יאבדו מערכן אם טראמפ יזכה ובטוחים יותר באספקת ערך על ידי המניות אם קלינטון תזכה.

   

  רוב הסיכויים שתומכי טראמפ יטענו כי מדובר בהנחות בלבד וכי לא ניתן לחזות את שוק המניות, אך על פי חברת Macro Advisers, הניתוח משקף את התכנית הכלכלית של טראמפ.

   

  לאחרונה, חברת מודיס צפתה כי התוכנית שלו לחסל 7 מיליון משרות תגרום למיתון. ניתוח נוסף שבוצע על ידי Oxford Economics גילה כי ההשפעה של בחירת טראמפ תהיה פחות חמורה, אך כי "היא תוביל להאטה".

   

  הכלכלנים חוששים בעיקר משלושה חלקים מהתכנית הכלכלית של טראמפ: איומים לביטול הסכמי הסחר החופשי והכפפת תעריפים חדשים על יבואנים כמו סין ומקסיקו, קיצוץ גדול במיסים שעשוי להוסיף טריליונים לחוב הלאומי, ומגבלות חדשות על הגירה שיעיבו על הצמיחה בכוח העבודה. מדיניות זו צפויה לקצץ ברווחי החברות, לפחות בטווח הקצר, מה שיעורר מכירה של מניות.

   

  העסקים חוששים גם מהביקורת של טראמפ על יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן וההבטחה שלו להחליף אותה אם ייבחר, מה שעשוי לגרום לזעזוע במוסד שתפקידו הוא הרגעת שווקים לא יציבים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  טראמפ וקלינטון בעימות הראשון במרוץ לנשיאות
  צילום: AP
  מומלצים