שתף קטע נבחר

המכשול נגד המנהרות: לוחות בטון בעומק האדמה

מעל ומתחת לקרקע מקימות חברות אזרחיות בעוטף עזה את הפרויקט שאמור לשים סוף לאיום המנהרות ועלותו 2.5 מיליארד שקל. החשש: לא יתוקצב במלואו

 

 

 

השלט "אל אתר הבנייה סעו בעקבות החיצים" מול אחד מיישובי עוטף עזה הוא הרמז היחיד למה שמתרחש באחת הנקודות על הגבול, בצמוד למוצב קדמי של צה"ל.

 

שם, תחת אבטחה כבדה, מוציאות לפועל החברות האזרחיות, ביחד עם סולל בונה, את פרויקט הדגל של צה"ל - "המכשול", בעלות של 2.5 מיליארד שקלים ובמטרה לשים סוף לאיום המנהרות ההתקפיות של חמאס.

מעל ומתחת לקרקע. עבודות הקמת המכשול (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
מעל ומתחת לקרקע. עבודות הקמת המכשול(צילום: רועי עידן )

 (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
(צילום: רועי עידן )

 (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
(צילום: רועי עידן )

 (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
(צילום: רועי עידן )

פרויקט המכשול מורכב משלושה שלבים: הקמת מכשול תת־קרקעי של לוחות בטון, הקמת גדר גבוהה לאורך הגבול והצבת שורה של אמצעים טכנולוגיים. בספר התקציב לשנים 2017-2016 מתוקצב הפרויקט בכ־600 מיליון שקלים, אלא שראשי הרשויות בעוטף עזה מוטרדים מהעובדה שהפרויקט לא תוקצב במלואו. במשרד הביטחון הבטיחו שהכסף יימצא בחודשים הקרובים, גם אם יידרש ביצוע של קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה.

 

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לשעבר ראש מועצה אזורית אשכול, עוקב אחרי התקדמות הפרויקט. "המנהרות הן איום טקטי ואסטרטגי על מדינת ישראל", מדגיש ילין. "ראש הממשלה חייב לפתור את העיכוב המיותר בהעברת התקצוב להקמת מכשול קרקעי יעיל שיגרום לחמאס להבין שהם נסוגו אחורה מבחינת היכולת המבצעית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
מקימים את המכשול
צילום: רועי עידן
מומלצים