שתף קטע נבחר

בכיר באו"ם דורש: להחרים עסקים ישראליים בשטחים

הנציב העליון של מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה קרא לסגן מזכ"ל האו"ם "לשמש דוגמה" ולהורות על החרמת עסקים ישראליים ובינלאומיים הפועלים במזרח ירושלים, רמת הגולן והשומרון. לפי הגדרתו, כל בית עסק שלו סניף בשטחים - יוחרם על ידי הארגון

 

מפעל בשומרון. החרם - גם על חברות שלהן סניפים בשטחים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפעל בשומרון. החרם - גם על חברות שלהן סניפים בשטחים(צילום: רויטרס)

הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, הנסיך הירדני זייד ראאד אל-חוסיין, פנה השבוע לסגן מזכ"ל האו"ם וקרא לו להיערך לפרסום "הרשימה השחורה" של עסקים ישראליים ובינלאומיים בעלי קשר ליהודה ושומרון, למזרח ירושלים ולרמת הגולן ולהוות דוגמה על ידי החרמתם. קשר כזה יכול להתבטא למשל בסניפים שיש לחברה בשטחים. כך למשל, בנק שמחזיק בסניף בהתנחלות - עלול להיות מוחרם על ידי האו"ם גם אם מרכז התפעול שלו כלל לא מצוי ביו"ש או בגולן. 

 

הנציב כתב לסגן המזכ"ל כי "סביר להניח שהאו"ם מקיים קשרים עם עסקים שצפויים להיכלל ברשימה, ועל כן האו"ם מוכרח לעצור את הקשרים הלא-חוקיים האלה". הנציב קרא להדגיש את הנושא בהקדם בפני מחלקת הרכש של האו"ם, שמנהלת קשר קבוע עם חברות ישראליות ורק לאחרונה פורסם כי היקף הרכש מישראל הוכפל פי שניים בשנתיים האחרונות. עוד צוין כי על פי דו"חות האו"ם והצהרות קודמות של המזכ"ל, האו"ם מחויב לפעול בהתאם להחלטות מועצת זכויות האדם.

נציב המועצה הנסיך זייד אל חוסיין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נציב המועצה הנסיך זייד אל חוסיין(צילום: AFP)

 

כזכור, במרס האחרון מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה אימצה החלטה דרמטית שלפיה תיערך רשימה של עסקים הפועלים ביו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן, במטרה להוביל לחרם עולמי עליהם. הרשימה תכלול עסקים ישראליים וכן שלוחות מקומיות וזכייניות של חברות בינלאומיות.

 

במכתבו לסגן המזכ"ל תיאר הנציב כיצד המועצה עוסקת בימים אלה במיסוד שיטת עבודה מסודרת לגיבוש הרשימה השנתית בשיתוף מדינות אחרות ו"גופים בעלי עניין". עוד ציין כי העסקים שייכללו ברשימה יהיו בין היתר "עסקים שפעילותם תורמת לקיומם ולאחזקתם של היישובים, גם באמצעות אספקת ציוד או שירותים חיוניים".

 

גורמים ממשרד החוץ אמרו כי יישום החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם עלול להיות אסון כלכלי לעסקים רבים במדינת ישראל; עסקים ישראליים הפועלים בחו"ל יאוימו בחרם צרכנים ועסקים בינלאומיים הפועלים בישראל יצטרכו לבחור בין סימונם באופן שלילי על ידי האו"ם, לבין פעילות בחלקים גדולים ממדינת ישראל. עוד הוסיפו הגורמים כי הם הופתעו מפנייתו של הנציב שהביע נכונות לפתור את המשבר בצורה שקטה, אך בחר לייצר עימות ישיר עם ישראל על ידי שליחת המכתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים