שתף קטע נבחר

במפלגה קוראים לטראמפ לפרוש: "לא נצביע לך"

סערת הקלטת יצרה משבר חריף במפלגה הרפובליקנית, חודש בדיוק לפני הבחירות. חברי קונגרס וסנאטורים קוראים לטראמפ לפנות את הבמה לסגנו מייק פנס. חלק מהם מנסים להכשיר הליך של הדחה, אחרים כבר השלימו עם הפסד. טראמפ מבהיר שיישאר במרוץ: "לא אאכזב את התומכים שלי". רעייתו מלניה: "נפגעתי, זה לא הגבר שאני מכירה"

חודש בדיוק לפני הבחירות בארה"ב, ולקראת העימות השני עם הילרי קלינטון בלילה בין ראשון לשני, קוראים פוליטיקאים רפובליקנים רבים לדונלד טראמפ לפרוש מהמרוץ. האמירות הבוטות שנשמעו בקלטת שבה ביזה נשים הובילו סנאטורים וחברי קונגרס להצהיר כי "אינם מסוגלים להצביע לו". טראמפ התנצל על הערותיו אך הבהיר כי "לעולם" לא יפרוש מהמרוץ. "לא אאכזב את התומכים שלי", אמר אמש.

 

סגנו המיועד של טראמפ, מייק פנס, הפך בסוף השבוע לאיש האהוד ביותר במפלגה. סקר שפורסם ביום שישי מראה כי הרפובליקנים רואים בו מועמד מוביל לבחירות בעוד ארבע שנים. הפוליטיקאים הרפובליקנים דורשים מטראמפ לפנות את הבמה לטובת פנס ה"אחראי והמכובד". פנס עצמו אמר כי "חש עלבון מדבריו בתור בעל ואב". הוא הוסיף שאינו סולח על הערותיו של המועמד, ולא יכול להגן עליהן.

"לעולם לא אפרוש". טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
"לעולם לא אפרוש". טראמפ(צילום: AP)
 

 

 

 

מרתה רובי היא אחת משמונה חברי קונגרס רפובליקנים לפחות שקראו לטראמפ לפרוש. "התאכזבתי מהתעלולים שלו לאורך כל הקמפיין, אבל חשבתי שלתמוך במועמדות שלו זה הדבר הכי טוב למדינה ולמפלגה שלנו. עכשיו ברור שהדבר הכי טוב הוא שטראמפ יזוז הצידה לטובת רפובליקני אחראי ומכובד".

 

מיה לאב, חברת קונגרס מיוטה, אמרה כי "ההתנהגות של טראמפ הגיעה לשפל חדש. אני לא יכולה להצביע לו. לטובת המפלגה והמדינה הוא צריך לפרוש". ג'ון הק, חבר קונגרס מנבאדה, אמר כי "האופציה היחידה היא לבקש רשמית מטראמפ לפרוש ולאפשר לרפובליקנים לבחור מישהו שיספק לנו את המנהיגות החדשה שאנחנו זקוקים לה נואשות, וזו שמגיעה לאמריקנים".

מייק פנס. "אחראי ומכובד" (צילום: AP) (צילום: AP)
מייק פנס. "אחראי ומכובד"(צילום: AP)
 

חברת טיק טק שהוזכרה בדבריו של טראמפ יוצאת נגד ההתבטאויות ()
חברת טיק טק שהוזכרה בדבריו של טראמפ יוצאת נגד ההתבטאויות

קארלי פיורינה, שהפסידה לטראמפ בפריימריז, אמרה כי הוא "לא מייצג אותי או את המפלגה" ודרשה ממנו לפרוש ולפנות את הבמה לסגנו המיועד, מייק פנס. המושל ג'ון קייסיק, עוד מועמד שהפסיד לו, חזר בו מהתמיכה בטראמפ כמועמד המפלגה לנשיאות. "הוא לא אדם שאני יכול לתמוך בו", אמר קייסיק. "שום דבר ממה שקרה ב-48 השעות האחרונות לא הפתיע אותי". הוא הוסיף כי הערותיו שפורסמו בקלטת "מגעילות".

 

קייסיק הוא המושל המכהן השני שמסיר את התמיכה מטראמפ. הראשון שעשה זאת היה מושל יוטה גארי הרברט. רפובליקני נוסף שהצטרף לקריאה הוא מושל קליפורניה לשעבר ארנולד שוורצנגר, שאמר כי לא יצביע לטרמאפ. "הוא בטח לא הולך לנצח", אמר בן סס, סנאטור מנברסקה. "אבל הוא עדיין יכול לעשות צעד מכובד: לפרוש ולתת למייק פנס לנסות".

 

ג'ון מקיין, סנאטור מאריזונה שהיה מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ב-2008, הסיר באופן רשמי את תמיכתו בטראמפ. "רציתי לתמוך במועמד שהמפלגה שלנו בחרה. הוא לא היה הבחירה שלי, אך סברתי שחשוב לכבד את העובדה שהוא ניצח בבחירות הפנימיות. אבל ההתנהגות שלו לא מאפשרת לי להמשיך לתמוך בו", אמר מקיין.

 

מייק קראפו, סנאטור רפובליקני מאיידהו, קרא לטראמפ לפרוש מהמרוץ. "זו לא החלטה שקיבלתי בקלות, אבל צורת ההתנהגות שלו לא הותירה לי ברירה", הוא אמר. הסנאטור מייק לי מיוטה פנה אף הוא לטראמפ. "אני מבקש ממך, עם כל הכבוד, תזוז הצידה", אמר לי וביקש מטראמפ "לא להכביד על העם האמריקני".

טראמפ בקלטת המביכה (צילום מסך) (צילום מסך)
טראמפ בקלטת המביכה(צילום מסך)

 (צילום מסך) (צילום מסך)
(צילום מסך)
 

 

 

הסנאטורית קלי איוט מניו המפשייר אמרה כי בקלפי היא תכתוב על הפתק את שמו של פנס, ולא של טראמפ. חברי קונגרס אחרים, מעטים אמנם, הגנו על טראמפ. ג'ק קינגסטון, חבר בית הנבחרים מג'ורג'יה, סיפר שטראמפ השתנה מאז צילום הסרטון. "לפני עשר שנים הוא היה אדם אחר. אני שמח מאוד שהוא התנצל במהירות".

 

מלניה טראמפ התייחסה לדברים שאמר בעלה ואמרה: "ההתבטאויות של בעלי לא מקובלות עליי ופוגעניות. הן לא מייצגות את הגבר שאני מכירה. יש לו את הלב והשכל של מנהיג. אני מקווה שהעם האמריקני יקבל את התנצלותו כמו שאני קיבלתי ושכעת יתמקד במטרות שלפנינו".

מלניה ודונלד בוועידה הרפובליקנית בקליבלנד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מלניה ודונלד בוועידה הרפובליקנית בקליבלנד(צילום: AFP)
 

הרפובליקנים שקוראים לטראמפ לפרוש מתעלמים מהעובדה שבמדינות רבות בארה"ב ההצבעה כבר החלה. אמנם נותר חודש לבחירות אך הצבעות מוקדמות באמצעות הדואר כבר נפתחו ב-18 מדינות. יותר מ-400 אלף אמריקנים כבר הצביעו.

 

בן גינצבורג, לשעבר עורך דין בוועידה הרפובליקנית הלאומית, אמר כי המפלגה עדיין יכולה להתכנס ולבחור מועמד חדש אם טראמפ ידהים ויחליט לפרוש. מבחינת הבירוקרטיה הארצית העניין מעט יותר מסובך, מכיוון שבחלק מהמדינות כבר חלפו תאריכי היעד להדפסה החוזרת של פתקי ההצבעה. 

 

תקנון הוועידה קובע כי המפלגה רשאית להחליף מועמד במקרה של מוות, סירוב למועמדות "או מקרה אחר". חלק מחברי המפלגה נעזרים במשפטנים וקוראים לוועידה להחליף את טראמפ תוך כדי

הסתמכות על סעיף ה"מקרה האחר". גם אם טראמפ ידהים ויחליט לפרוש, פנס לא יקבל באופן אוטומטי את המינוי.

 

מועמד לנשיאות לעולם לא ויתר על מועמדותו. ב-1972 נאלץ תומאס איגלטון, סגנו של המועמד הדמוקרטי ג'ורג' מקגוורן, להתפטר 13 ימים אחרי הוועידה הדמוקרטית כשנחשף כי סבל מדיכאון וטופל במכות חשמל.

 

האתר "פוליטיקו" דיווח אמש כי הוועידה הרפובליקנית הפסיקה זמנית את הפעילות של חלק מתוכנית Victory שעוסקת בעתיד המפלגה ביום שאחרי בחירת טראמפ לנשיא. "עצרו את כל הפרויקטים", נכתב במייל מטעם הוועדה לגורם שאחראי על הפצת הדואר. "אם משהו נמצא בהפצה או בהדפסה – אנחנו צריכים שזה ייפסק. נעדכן אתכם מתי להמשיך".

 

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן הדמוקרטי, תקף גם הוא את טראמפ בעקבות פרסום ההקלטה: "המילים הללו משפילות. התנהגות כזו היא ניצול של כוח. זו לא גסות. זו תקיפה מינית", כתב ביידן בחשבון הטוויטר שלו.


פורסם לראשונה 08/10/2016 22:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
הקלטת ששברה את גב המפלגה
צילום מסך
מומלצים