שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סטודנטים בעברית? החופשה שלכם התארכה
  המוסד האקדמי בירושלים התנצל בפני הסטודנטים וסגל המרצים על ההחלטה לדחות את פתיחת השנה בשבועיים. הסיבה: התמשכות המו"מ בנושא הגירעון התקציבי הפנסיוני. המל"ג: "מצרים על ההחלטה, הוצעו חלופות לפתרון"

  פתיחת שנת הלימודים באוניברסיטה העברית בירושלים ובשאר שלוחותיה תידחה בשבועיים. כך הודיעה היום (א') הנהלת המוסד. ההנהלה והוועד המנהל ציינו כי סיבת הדחייה היא התמשכות המשא ומתן עם נציגי המדינה על היקף התחייבותה להשתתף בנטל הגירעון התקציבי הפנסיוני של האוניברסיטה. לפיכך, שנת הלימודים במוסד תחל ב-13 בנובמבר במקום ב-30 באוקטובר.

   

  בחודשים האחרונים מתקיים משא ומתן בין האוניברסיטה העברית לוות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה) ומשרד האוצר בנושא. לטענת האוניברסיטה, "הגורמים הממשלתיים בוחרים בשלב זה שלא לאשר את הנחוץ לפעילות השוטפת של האוניברסיטה לשנה הקרובה, להתעלם מהבנות העבר, ובכך למעשה מונעים את פתיחתה של שנת הלימודים במועדה".

  האוניברסיטה העברית בירושלים. פתיחת השנה נדחתה (צילום: אוהד צויגנברג)
  האוניברסיטה העברית בירושלים. פתיחת השנה נדחתה(צילום: אוהד צויגנברג)

  עוד הם טוענים כי הוצעו להם על ידי הוות"ת ומשרד האוצר כמה פתרונות ובכללם לנהל את שנת הלימודים בתקציב גירעוני, בתקציב חצי-שנתי, בהזרמה תקציבית מזדמנת או תוך פגיעה בתרומות, בקרנות המחקר, אך אלה "פתרונות של 'טלאי על טלאי' ועומדים בסתירה להנחיות מפורשות של ות"ת באביב האחרון".

   

  בהודעה, שעליה חתמו נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן ששון, הרקטור אשר כהן וסגנית הנשיא והמנכ"לית בילי שפירא, הביעו הבכירים את התנצלותם בפני הסטודנטים וסגלי ההוראה. "אנו מקווים שבזמן הקצר שנותר עד לפתיחת שנת הלימודים ובשבועיים הנוספים שייעדנו לדיונים, יימצאו הפתרונות הנאותים שיאפשרו לימודים כסדרם. אנו מבטיחים לכם כי נמשיך ונעשה לילות כימים על מנת לפתור משבר זה".

   

  עוד ציינו הבכירים כי "בעת הזו, לא יהיה זה אחראי לפתוח את שנת הלימודים בחוסר ידיעה מה יהיה תקציב השנה המלא וללא פתרון בעיית השורש התקציבית. אנו בטוחים כי גם הסטודנטים, המרצים והחוקרים שותפים לנו באחריות ומסכימים כי אסור בשום אופן למשכן את עתידה של האוניברסיטה בגין חובות העבר, ובכך לפגוע במשאבי העתיד של כולנו".

   

  מהוועדה לתקצוב ותכנון שבמועצה להשכלה גבוהה נמסר בתגובה כי הם מצרים על ההחלטה, שהיא לדבריהם פגיעה בציבור הסטודנטים. "להנהלת האוניברסיטה הוצעו כמה חלופות לפתרון ארוך טווח של בעיית הגירעון התקציבי השוטף שבו נתונה האוניברסיטה, שיש בהן כדי להוביל את המוסד להבראה ולצמיחה. כמו כן, הוסכם על יועץ חיצוני לתהליך וניתנו לאוניברסיטה כל האפשרויות גם לפתרון קצר טווח שיאפשר את פתיחת השנה".

   

  בוועדה אמרו עוד כי "כל ההצעות האלו עומדות על הפרק גם היום ואימוצן על ידי האוניברסיטה יאפשר את פתיחת שנת הלימודים במועדה וימנע את הפגיעה בסטודנטים שעלולים לקבל החלטה שלא להתחיל את לימודיהם השנה באוניברסיטה העברית. הוועדה ואגף התקציבים באוצר פתוחים בכל עת להמשיך את המגעים עם הנהלת האוניברסיטה כדי לפתור את הבעיות ולאפשר את פתיחת השנה כסדרה".

   

  הם ציינו כי "דרישותיה המופרזות של הנהלת האוניברסיטה יבואו רובן ככולן על חשבון יתר המוסדות להשכלה גבוהה בישראל, ויפגעו במחקר ובהוראה, כל זאת במטרה לאפשר לאוניברסיטה העברית להמשיך ולפעול באופן לא יעיל, לשלם משכורות מופרזות ותנאי פנסיה חריגים. יודגש כי בניגוד לנטען על ידי הנהלת האוניברסיטה העברית, דו"ח חיצוני של רואה חשבון בלתי תלוי שבדק לעומק את מצבה הפיננסי של האוניברסיטה קבע כי הנהלת האוניברסיטה עשתה שימוש בקרנות ובכספים מוגבלים שנועדו למחקר לכיסוי גירעונות בסדר גודל של יותר ממיליארד שקלים. ות"ת הוקיעה התנהלות זו מכל וכל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סטודנטים בעברית? החופשה שלכם התארכה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים