שתף קטע נבחר

פורסמו שמות הזוכים בפרס נובל בכלכלה

אוליבר הארט היהודי הבריטי וברנגט הולמסטרום הם הזוכים בפרס נובל לשנת 2016. שמותיהם הוכרזו בעקבות מחקרם בתחום תורת החוזים

אוליבר הארט היהודי הבריטי מאוניברסיטת הרווארד וברנגט הולמסטרום מ-MIT הם הזוכים בפרס נובל לשנת 2016. השניים זכו בפרס על תרומתם לתורת החוזים.

 

העבודה של הארט והולמסטרום מתמקדת בחוזים כמו תביעות ביטוח, משכורות וזכויות נכסים, כשעיקרה עוסק באיזון בין הצרכים והדרישות של האנשים או הארגונים שחותמים על החוזה. מדובר על איזון בין "הסיכונים והתמריצים". דוגמאות לדילמות שתיאוריית חוזים פותרת היא האם לשלם למורים, עובדים בסקטור הבריאות וסוהרים משכורת קבועה או שהשכר שלהם צריך להיות מבוסס על ביצועים? או באיזו מידה צריך לשלם למנהלים באמצעות תכניות בונוס ואופציות של מניות?

 

פרס נובל בכלכלה חולק 47 פעמים מאז 1969. אישה אחת בלבד זכתה בפרס, אלינור אוסטרום ב-2009. הגיל הממוצע של הזוכים הוא 67, כשהצעיר ביותר היה קנת' ארו שזכה ב-1972 בהיותו בן 51, והזוכה המבוגר ביותר הוא לאוניד הורוויץ שהיה בן 90.

 

הפרס מוענק מדי שנה לכלכלנים בולטים על ידי האקדמיה המלכותית השבדית למדעים. הפרס שונה משאר הפרסים המוענקים בטקס פרס נובל משום שאינו חלק ממורשתו של אלפרד נובל. הפרס הוענק ביוזמת בנק שבדיה החל משנת 1969, אשר במהלכה חגג הבנק את שנת ה-300 להיווסדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים