שתף קטע נבחר

290 אלף שקל לעובד רמי לוי שנפגע מעגלה

בן 73 שהועסק כבודק חשבוניות בסניף בני ברק נפגע ברגלו מעגלה של לקוחה, ונקבעו לו 18% נכות. ביהמ"ש קבע: הרשת היא האחראית לנזק

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה שעובד לשעבר בסניף בני ברק של רשת המרכולים "רמי לוי" יפוצה על ידה ב-290 אלף שקל על פציעה ברגלו שנגרמה, מהתנגשות של לקוחה עם עגלה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע, כיום בן 78, עבד כבודק חשבוניות קנייה בסניף. תאונת העבודה אירעה לפני כחמש שנים, כאשר לקוחה שיצאה עם עגלה עמוסה במצרכים פגעה בברכו השמאלית. בעקבות זאת נגרם לתובע נזק חמור, והוא סובל עד היום מרגל שמוטה ומנכות בשיעור של 18%.

 

התביעה נגד הרשת וחברת הביטוח שלה "הראל" הוגשה ב-2014 ובה טען העובד לשעבר שהיה חשוף לסכנת פגיעה בשל הכיסא הנמוך שהוקצה לו. לדבריו, חרף גילו המתקדם הוא רוצה להמשיך ולהשתלב במעגל העבודה, אך מתקשה בכך עקב נכותו. משכך הוא דרש פיצויים עבור הפסדי שכר ופנסיה, כאב וסבל, ועזרת הזולת שלה נזקק עקב קשייו לתפקד בחיי היום-יום.

 

הנתבעות חלקו על נסיבות התרחשות התאונה והפנו לסתירות בעדותו של התובע. כך למשל, תחילה הוא סיפר שעמד בזמן שנפגע, ואילו מאוחר יותר שינה את עדותו וטען שישב על כיסא.

 

לחלופין טענו הנתבעות שסכנת פגיעה מעגלה היא צפויה וטבעית הנובעת משימוש בעגלות, ואין דרך מעשית למנוע אותה לחלוטין משום שאי אפשר לשלוט על הדרך שבה הלקוחות משתמשים בהן.

 

לא בלתי נמנע

אבל השופט רמי חיימוביץ קיבל את טענת הנתבעות שלפיה לא ניתן למנוע לחלוטין תאונות "עגלה", ולא ניתן להטיל על רשתות שיווק אחריות לכל פגיעה כזו.

 

הוא אף הסכים שלא ניתן לדרוש מ"רמי לוי" לגדר או למגן את מקום העבודה של בודקי החשבוניות. מלבד העלויות הכלכליות הכרוכות בהתקנת אמצעי ההגנה הללו, הדבר עלול דווקא להגדיל את הצפיפות וכפועל יוצא את הסיכון לקונים.

 

אלא שהשופט חיימוביץ התרשם שבמקרה הנוכחי ניתן היה לצמצם את הסיכון בקלות וללא הוצאות משמעותיות באמצעות הושבת הבודקים על כסאות גבוהים, כפי שנעשה כיום בסניף בני ברק. השינוי בסוג הכיסאות, נקבע, מלמד כי הרשת הפיקה לקחים מהתאונה, וכי היא אחראית מלאה לנזקי התובע שהשתמש בכיסא הנמוך שסופק לו וחשף אותו לסכנה ביתר שאת.

 

נזקיו של התובע הוערכו ב-332,662 שקל, ולאחר ניכוי קצבאות שקיבל מביטוח לאומי, הנתבעות חויבו לשלם לו 289,904 שקל בתוספת 10,000 שקל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 68 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד גיא שחק
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד אסף רוטשטיין
  • עו"ד אליהו קייקוב עוסק בתאונות עבודה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס לוינסקי
ארכיון
צילום: עמוס לוינסקי
צילום: לירז אבוטבול
עו"ד אליהו קייקוב
צילום: לירז אבוטבול
מומלצים