שתף קטע נבחר

"כשפתחתי עיניים הייתה דממת מוות": האב מהתאונה בגיאורגיה משחזר

אחותו של חנוך גרינפלד, שאיבד שניים מילדיו בתאונה הקטלנית, פרסמה בפייסבוק ציטוטים שלו שבהם תיאר את רגעי האימה: "ברגע הראשון חשבתי שאני מת ושככה זה נראה אחרי המוות. אבל אז ראיתי את אחינועם וכשהבנתי שהיא לא איתנו רציתי באמת לא להיות". שיפור במצבם של האם והילדים הפצועים

אחינועם ונבו גרינפלד שנהרגו בתאונה (מתוך פייסבוק) (מתוך פייסבוק)
אחינועם ונבו גרינפלד שנהרגו בתאונה(מתוך פייסבוק)

שושה גרינפלד, אחותו של חנוך גרינפלד שאיבד את בנו ובתו בתאונת דרכים ביום שני בלילה בגיאורגיה, פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה דברים שאמר אחיה ששחזר את הלילה הטרגי. "הלילה היה ערפילי, נסענו על עשר קמ"ש", כתבה. "ברגע אחד, אני לא יודע מה קרה, ולמה, הרכב איבד שליטה והתהפכנו למורדות הצוק. זה עניין של שניות. אני לא זוכר מה קרה, כשפתחתי עיניים הייתה דממת מוות. וחושך".

 

אב המשפחה צוטט עוד על-ידי אחותו: "ברגע הראשון חשבתי שאני מת ושככה זה נראה אחרי המוות. אבל אז ראיתי את אחינועם וכשהבנתי שהיא לא איתנו רציתי באמת לא להיות. הרמתי אותה. חשבתי שרק אני נשארתי. הסתכלתי לקצה הצוק. אבל אז שמעתי קול קטן קורא לי: 'אבא'. זה היה עברי שהציל את חיי.

 

"התחבקנו השארתי אותו בנקודה מסוימת. ביקשתי ממנו לחכות לי, אבל ראיתי שהוא הולך אחריי לכל מקום ופחדתי עליו. מצאתי את נעה למטה. היא שאלה איפה הילדים ואמרה שהיא לא מרגישה את הרגליים. לא סיפרתי לה על אחינועם. עברי המשיך ללכת אחריי לכל מקום.


 

"מצאתי את חבל הסנפלינג שהבאתי איתי ועוד כמה חפצים שהג'יפ המתגלגל השאיר אחריו. עליתי למעלה עם עברי עד למקום שבו כבר לא יכולתי לטפס כשאני סוחב אותו. קשרתי אותו שלא ייפול והבטחתי לו שאחזור לקחת אותו. מולי היה קיר תלול גבוה מאוד. שלוש פעמים ניסיתי לטפס נאחז בכל מה שיכולתי והחלקתי למטה כשאני עוצר את עצמי על אחד הסלעים. ראיתי אורות של ג'יפ מתקרב וידעתי שזה הצ'אנס האחרון שלנו. אני לא יודע איך, אבל אז פשוט טיפסתי למעלה. עצרתי את הג'יפ, ירדו שלושה גיאורגים גברתנים.  

 


"קשרתי את החבל לוו הגרירה שלהם וניסיתי להסביר להם שאני רוצה שיעזרו לי לרדת כי הבן שלי שם, הם ואני מדברים בשתי שפות, כשהם הבינו שאני רוצה לרדת הם נבהלו ואמרו לי 'לא לא לא' ותפסו אותי בכוח כדי שגם אני לא ארד, אבל אני הבטחתי לעברי שאחזור לקחת אותו. עשיתי את עצמי כאילו שאני מסכים לא לרדת, ואז כשהם עזבו אותי ברחתי וגלשתי למטה עם החבל. קשרתי את עברי וצעקתי להם שימשכו אותי. הם העלו אותנו למעלה במהירות. למרות שהיה קור כלבים אחד מהם הוריד את החולצה והמעיל, וכיסה אותי ואת עברי. הם הזמינו צוותי חילוץ שעבדו במיומנות וחילצו את כל היתר".

 

אחינום ודודה יהודה גרינפלד, שעל שמו נקראה ()
אחינום ודודה יהודה גרינפלד, שעל שמו נקראה

האב חנוך וילדיו  ()
האב חנוך וילדיו

 

על פי הדיווחים מגיאורגיה, באזור התאונה שרר מזג אוויר קשה במיוחד שכלל סערת ברקים וערפל כבד. על פי ההערכות, תנאי הראות

 הקשים עקב הערפל הם שהובילו לתאונה הקטלנית, שבה נהרגו נבו בן החמש ואחינועם בת העשר. אתמול הוטסו לישראל הוריהם נעה וחנוך ושני אחיהם, שנפצעו באותה תאונה. בני המשפחה הם תושבי מעלה מכמש שבמטה בנימין. האם נפצעה באורח קשה והאב והילדים יפתח ועברי נפצעו בינוני וקל בתאונה.

 

חנוך גרינפלד, ששוהה לצד ילדיו במחלקת הילדים בהדסה עין כרם, ביקש להודות לכל המסייעים למשפחתו: "האנשים בארץ ובגיאורגיה, ישראלים שהופיעו בכל מקום, בכל מהלך. לצוות החילוץ, לחפ"ק שהוקם בארץ ולכל מי שעזר לפתוח את שדה התעופה לשם הטסתנו, לצוות הטראומה בבית החולים הדסה שחיכה לנו בהמוניו כאן ומטפל בנו".

 

מצב האם השתפר, הילדים עוד לא יודעים על האובדן

ד"ר גוש שרודר מבית החולים הדסה, היה זה שקיבל את המשפחה שנפגעה בתאונה. "באופן כללי, הם בשיפור ניכר ביחס לאתמול. האם בשיפור ביחס לאתמול, מצבה יציב, יש שיפור גם נוירולוגי מבחינת התפקוד שלה שזה מאוד מעודד אותנו", אמר. "הבן שהיה פצוע בצורה בינונית עד קשה התייצב ומצבו עכשיו בינוני. שני האחרים מצבם טוב והם צפויים להשתחרר היום".

 

לדברי ד"ר שרודר, הוא קיבל החלטה לגבי הטיפול הנחוץ לאם נועה על פי צילום עמוד השדרה שלה שנשלח אליו. "הם שאלו אם אפשר לנתח אותה שם, עשינו בירור קצר, הבנו ששם זה לא אופציה טובה לאור מצבה המורכב והחלטנו שצריך להעביר אותה כמה שיותר מהר ואז המשפחה והחברים התארגנו בצורה מדהימה ותוך שעתיים נסעתי להדסה להביא ציוד ומשם לשדה התעופה", סיפר. בגיאורגיה משרד החוץ והקב"ט ארגנו שם את כל העסק, נחתנו, אמבולנס חיכה לנו בשדה ומשם לשני בתי החולים שהילדים והאם היו מאושפזים בהם. עשינו שם כמה פעולות גם על האם וגם על הילדים והתארגנו בשיירת אמבולנסים ישר חזרה לבית החולים. אני חייב לציין לשבח גם את הקב"ט וגם את אשתו שחרגו ממה שהיו צריכים כדי להפוך את כל השהייה שם מהירה וחלקה".

 

יעקב ברג, חבר המשפחה, סיפר כי משפחת גרינפלד היא כזו שיוצאת לטיולים בארץ, כך שהטיול לגיא ורגיה היה חריג מאוד מבחינתם. הוא דיבר על גבורת האב חנוך: "חנוך גיבור גדול מאוד, שבשיניים, באצבעות, בשארית כוחות הצליח להציל מי שניתן להציל, לא רוצה לפרט כרגע אבל צריך להבין שמדובר בשטח שהוא בלתי אפשרי כמעט בשעת לילה תחת גשם שוטף. זה שחנוך הצליח להציל את מה שניתן להציל, יש מעטים במדינת ישראל שמסוגלים לעשות את מה שהוא עשה. מאוד מאוד לא פשוט, בתנאים לא תנאים, בידיים שלו הצליח להעלות ילדים, להביא את החילוץ, ואנחנו באמת את המעט שיכולנו לעשות, להביא אותם הכי מהר לטיפול, הכי טוב שיש בעולם, פה במדינת ישראל, להדסה".

 

לדברי השניים, הילדים הנותרים עוד לא יודעים על האסון שבו איבדו את אחיהם אחינועם ונבו. "העובדים הסוציאליים הגיעו כבר אתמול במהלך יום כיפור להתחיל לדבר עם הילדים, לאט לאט לחשוף אותם לבשורות הנוראיות", אמר ד"ר שרודר. "אני עוד לא יודע אם סיפרו להם או לא, הם גם צריכים לעבור תהליך השלמה מורכב וגם להתמודד עם האמא, צעד צעד, נקווה שהכל יהיה ברור להם כדי שיוכלו להמשיך כמה שיותר בקלות את החיים שלהם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך פייסבוק
אחינועם ונבו שנהרגו בתאונה
מתוך פייסבוק
מומלצים