שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מש' הבריאות: כ-5,000 תלמידים בכיתות א' אינם מחוסנים - כי ההורים מסרבים

  הדו"ח של משרד הבריאות בנושא שירותי בריאות התלמיד בבתי הספר בישראל מצביע על פערים בין חינוך לבריאות בין המרכז והפריפריה. בדרום, על פי הדו"ח, מקבלים הכי פחות חינוך לבריאות. בנוסף מצביע הדו"ח על כך כי כ-50 אלף ילדים בכיתות ח' לא מחוסנים נגד הפפילומה

  בשנת הלימודים החולפת שירותי בריאות לתלמיד ניתנו לכ-1.3 מיליון תלמידים בכיתות א'-ט', כך עולה מדו"ח של משרד הבריאות בנושא. השירות ניתן על ידי שלושה ספקים: חברת נטלי במחוזות ירושלים, חיפה וצפון, חברת פמי במחוזות תל אביב ומרכז ומשרד הבריאות באמצעות לשכות הבריאות במחוז דרום ואשקלון.

   

  במסגרת שירותי הבריאות ניתנים לתלמידים חיסונים שהם המשך של תוכנית החיסונים השגרתית הניתנת בגיל הינקות בטיפות חלב. החיסונים ניתנים לכלל התלמידים, מלבד לתלמידים מקרים בהם ההורים מתנגדים לחסן.

   

  היענות נמוכה לחיסון הפפילומה

  בכיתות א' ניתן החיסון MMRV (נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח). בישראל בשנה החולפת חוסנו 153,842 תלמידים. הוריהם של 4,919 ילדים סירבו לתת להם את החיסון (2.9% מכלל התלמידים). מדובר בעלייה יחסית לשנים האחרונות. בשנת 2012 היו רק 93% מהתלמידים מחוסנים, ב-2013 94.7%, בשנה שעברה 96.8% והשנה כבר 96.9%.

   

  בכיתות ב' ניתן חיסון dTap IPV (נגד דפתריה, טטנוס, שעלת ושיתוק ילדים) ל-153,177 תלמידים, הורים של 6,145 תלמידים סירבו לחסנם. גם כאן נרשמה עלייה ביחס לשנה שעברה - אז חוסנו 94.9% מהתלמידים לעומת 96.1% השנה.

   

  בכיתות ח' ניתן חיסון חיסון Tdap (נגד דיפתריה, טטנוס ושעלת) ל-129,371. בישראל בשנה החולפות הורים של 6,168 תלמידים סירבו לחסנם. בנוסף בשנת הלימודים הנוכחית נעשתה השלמה של החיסון לכ-1,120 תלמידי כיתה ט' שלא קיבלו את החיסון בכיתה ח', בשל מחסור ארצי בתרכיב.

   

  החיסון נגד נגיף הפפילומה ניתן לתלמידים בכיתות ח' משנת הלימודים 2014 לבנות בלבד ומשנת הלימודים 2016 החיסון ניתן בשתי מנות, לבנים ולבנות. לקראת הכנסת החיסון הוכנו עלוני מידע להורים, מצגות הסבר לצוותים החינוכיים, סרט הסברה, כל החומרים פורסמו גם באתר האינטרנט של משרד הבריאות.

   

  את המנה הראשונה של החיסון קיבלו רק 65.9% מהתלמידים ואת המנה השנייה אפילו פחות- רק 59.3% בלב מהתלמידים בכל הארץ. במחוז ירושלים ההיענות הכי נמוכה- שם רק 27.7% קיבלו את המנה הראשונה ו-23.8% את המנה השנייה. במחוז צפון הייתה ההיענות הכי גבוהה, 87.2% למנה הראשונה ו-82.5% למנה השנייה.

   

   ( )

   

  פערים בחינוך לבריאות: בדרום מקבלים הכי פחות

  בחינוך לבריאות נמצאו פערים משמעותיים בין השירותים הניתנים על ידי הספקים החיצונים - פמי ונטלי לבין השירותים הניתנים על ידי לשכות הבריאות.

   

  הנושאים לחינוך לבריאות נבחרים ומתבצעים בשיתוף עם הצוות החינוכי וניתנים בהתאם לגיל התלמידים, במטרה לקדם אורח חיים בריא ולמנוע התנהגויות מסכנות בריאות. בין השאר ניתנים הדרכות לצוות ההוראה, שיעורי חינוך מיני, בריאות ותזונה וכדומה.

   

  כך לדוגמה, במחוז דרום רק 0.4% מהתלמידים קיבלו חינוך לבריאות על ידי שירותי המדינה לעומת 94.2% מתלמידי המרכז על ידי חברת פמי ו-94.4% מתלמידי ירושלים על ידי חברת נטלי.

   

  בכיתות ו' רק 6.6% מתלמידי הדרום ו-37.95% מתלמידי אשקלון קיבלו חינוך לבריאות על ידי המדינה לעומת 90.7% במחזו חיפה על ידי נטלי  ו-92.45% ממחוז תל אביב על ידי פמי.

   

  גם בכיתות ט' ישנם הבדלים עצומים -0.8% מתלמידי הדרום קיבלו חינוך לבריאות על ידי המדינה לעומת 78.5% מתלמידי אזור המרכז על ידי פמי ו-79.1% במחוז ירושלים על ידי נטלי.

   

   ( )

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  היענות נמוכה לחיסון הפפילומה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים