שתף קטע נבחר

מאחורי הצל"ש לדובדבן: "לא עוצרים עד שמגיעים למבוקש"

לאורך גל הטרור עצרה יחידת המסתערבים מאות רבות של מבוקשים ביו"ש, לעיתים תחת איום מחבלים או מטר אבנים. בעקבות האות שקיבלה היחידה מהרמטכ"ל אומר קצין שהוביל מבצעים רבים: "יצרנו הרתעה ברחוב הפלסטיני"

 

 

לא מעט פנים טושטשו בתמונות שתיעדו את הטקס שבו העניק היום (ה') הרמטכ"ל גדי איזנקוט צל"ש ליחידת דובדבן בבסיסה. ממפקד היחידה סגן-אלוף ע' ועד אחרון הלוחמים - החשאיות שבה פעלה היחידה במאות מבצעים בשנה האחרונה בלב השטח הפלסטיני ביהודה ושומרון מחייבת לשמור על חיסיון זהות הלוחמים.

 

בניגוד לאינתיפאדות הראשונה והשנייה, כיום קל לפלסטינים לתעד את המסתערבים במצלמות ולהפיץ את התמונות ברשתות החברתיות, ובכך "לשרוף" אותם. הדפוס הזה חייב את דובדבן לשדרג את היכולות שלה, בעיקר עם הצטרפותה בשנה האחרונה לחטיבת הקומנדו החדשה. המטרה של היחידה היא להפוך את הלוחמים המסתובבים בקסבות ובשווקים - שבכל פינה שלהם ניצבת מצלמה - להפוך לרואים ולא נראים.

 

"הפלסטינים פרסמו מדריך כיצד לזהות מסתערב ברחוב, אבל זה קשקוש מול היכולות שפיתחנו, לצד הכושר הגופני ורמת הקליעה", סיפר ל-ynet קצין בכיר שהוביל בשנתיים האחרונות מבצעים רבים. "לוחם בדובדבן רץ לא פעם באור יום כשהוא חוטף אבנים מכל הכיוונים, אבל הוא לא עוצר עד שהוא מגיע למבוקש שאותו הוא בא לעצור, ושולף אותו מהבאסטה בשוק או מהמיטה רגע לפני ששלף את הקלצ'ניקוב או האקדח".

 

לוחמי דובדבן בפעילות. צל"ש ליחידה  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
לוחמי דובדבן בפעילות. צל"ש ליחידה (צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

 

 
הענקת צל"ש למפקד היחידה  (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
הענקת צל"ש למפקד היחידה (צילום: דובר צה''ל)
 
האמון והביטחון ביחידה גבר ממבצע למבצע בשל הכירורגיות של הפעולות: הלוחמים נדרשו להפגין מקצועיות גבוהה בעימותים, לכוון ולפגוע ברגליים של חמושים שלא איימו בנשק, כדי לא להרוג ולהתסיס את הרחוב.

 

בדובדבן מדגישים שמבחינתם גל הטרור החל עוד לפני רצח בני הזוג הנקין ליד שכם (שגם רוצחיהם נתפסו ע"י לוחמי היחידה), משום שכבר באמצע 2015, עם רציחתו של מלאכי רוזנפלד ליד דולב, התגלה דפוס של חוליות מקומיות עם כלי נשק בייצור עצמי. בנוסף, בקרב כוחות הביטחון מנסים לשים את ידם כמה שיותר מהר על פלסטינים שמודיעים בפייסבוק שיצאו לבצע פיגוע.
 

פעילות מסתערבים ביהודה ושומרון בשנה האחרונה:

מעצר פלסטינים במהלך התפרעות בשנה שעברה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מעצר פלסטינים במהלך התפרעות בשנה שעברה (צילום: AFP)


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

הוא מספר על עשרות מקרים שבהם הלוחמים הגיעו למבוקשים שברשותם מטעני חבלה, רובים ורימונים: "לא היססנו לצאת למחנות הפליטים גם ב-14:00 בצהריים ולצאת משם עם המבוקש, ללא הרוגים פלסטינים, כשמאות מתפרעים מולנו. זה דורש קור רוח ומיומנות גבוהה. "תפסנו מחבלים שרצחו באכזריות. למשל הנער שרצח את דפנה מאיר בעתניאל. הוא חזר לביתו, השליך הבגדים לפח ונרדם עם משפחתו כאילו לא נעץ קודם סכין בראשה של אימא לצד ילדיה".

 

מקרה אחר היה של מחבל שהגיע עם אופנוע לצומת תפוח, דקר לוחמת מג"ב, נורה שלוש פעמים, אבל הצליח להימלט. הוא הגיע במצב אנוש לשכם, הוברח משם לבית חולים ברמאללה ואז למסתור בבית מלון בעיר. ידענו להגיע לכיכר מנארה ברמאללה ולשלוף אותו ממקום המסתור כשבחוץ המתינו עשרות חמושים פלסטינים".

 

תמונה זכורה של מסתערבי דובדבן בגל הטרור צולמה בהפרת סדר בכיכר איו"ש ברמאללה. הלוחמים התחזו למפרי סדר, וברגע אחד התנפלו על המסיתים המרכזיים, רעולי פנים, והוציאו אותם מההמון עם אקדחים שלופים. "זה יצר הרתעה גדולה ברחוב הפלסטיני ובהפרות הסדר הללו", מסכם הקצין.

 

דובדבן תפסה השנה כ-300 מבוקשים, ואשתקד עצרה יותר מ-400. בטקס היום נכח גם מפקדה עד לפני כחודשיים, אל"מ קובי הלר, כיום מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
לוחם דובדבן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים