שתף קטע נבחר

ההסתה חוגגת: שחקני כדורגל ממזרח ירושלים עם כרזה המהללת את המחבל

המחבל מסבאח אבו סביח זוכה לגל של אהדה והזדהות בקרב פלסטינים. הגדילו לעשות שחקני קבוצת הכדורגל "הילאל אל-קודס" שהצטלמו עם כרזה לזכרו של "האריה של אל-אקצה, השהיד, הגיבור" ואף עמדו דקת דומייה לזכרו

 

שחקני מועדון הכדורגל "הילאל אל-קודס" מליגת העל הפלסטינית תועדו היום (ה') עם כרזה לזכר המחבל שרצח שניים בגבעת התחמושת בירושלים. "מועדון הילאל אל-קודס מתאבל על האריה של אל-אקצה, השהיד, הגיבור מסבאח אבו סביח", נכתב בכרזה. השחקנים גם עמדו דקת דומייה לזכרו. בפיגוע נרצחו לוחם היס"מ רב-סמל מתקדם יוסי קירמה ז"ל וכן לבנה מליחי ז"ל.

דף הפייסבוק של אוהדי הקבוצה ()
דף הפייסבוק של אוהדי הקבוצה

התמונה המקוממת צולמה באצטדיון פייסל חוסייני בא-רם. המחבל, שהיה רשום בתעודת הזהות כתושב סילוואן, התגורר בשנים האחרונות בא-רם. גם משפחתו התגוררה שם ובימים האחרונים אטם צה"ל את חנות הממתקים שלהם, שממנה חולקו מטעמים לתושבים לאחר הפיגוע.

 

דובר הקבוצה תאמר עוביידאת אמר כי אוהדי הקבוצה הביאו את הכרזה והפיצו את התמונה בדף האוהדים בפייסבוק. לדבריו, האוהדים זעמו על מותו של אבו סביח אך הסכימו להסיר את התמונה מפייסבוק, משום שהיא מנוגדת לכללים של פיפ"א. מועדון "הילאל אל קודס" ממזרח ירושלים נוסד ב-1972 והוא כולל ענפי ספורט נוספים מלבד כדורגל. ברקע הדברים, הדרישה הפלסטינית מהתאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א להכריז על הקבוצות הישראליות בשטחי הגדה המערבית כבלתי-חוקיות.  

 

המחבל אבו סביח ()
המחבל אבו סביח

 

כמה שעות לאחר הפיגוע חילקו תושבים במזרח ירושלים ממתקים לעוברים ושבים. בכמה דיווחים פלסטיניים צוין כי גם קרוביו של המחבל חילקו ממתקים. כשנרצחי הפיגוע הובאו למנוחות בירושלים חגגו בכמה מוקדים במזרח ירושלים ובצפונה, בין היתר באזור א-רם. המשטרה עצרה 15 מסיתים, פיזרה את אחת העצרות ומנעה הקמת סוכת אבלים למחבל. כמו כן נחסם דף הפייסבוק של המחבל, שבו פורסמו פוסטים מסיתים ומתסיסים.

 

בלילה שבין שני לשלישי אטמו כוחות צה"ל את חנות הממתקים של משפחת המחבל בכפר א-רם. הכוחות ריתכו מוטות ברזל בכניסה לחנות, שבה צילם אבו סביח את סרטון "צוואתו". הסגירה של החנות בוצעה לפי צו שעליו חתם מפקד פיקוד מרכז, אלוף רוני נומה. חנות הממתקים נמצאת בקומה הראשונה מתחת לבית המחבל. בעקבות הליך האטימה התפתחו במקום עימותים בין תושבי הכפר לבין הכוחות, שנמשכו כמה שעות.

אטימת חנות הממתקים של משפחת המחבל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אטימת חנות הממתקים של משפחת המחבל(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

החגיגות מחוץ לבית המחבל ()
החגיגות מחוץ לבית המחבל

לאחר הפיגוע: חלוקת ממתקים במזרח ירושלים ()
לאחר הפיגוע: חלוקת ממתקים במזרח ירושלים

 

בית משפט השלום בירושלים התיר היום לפרסם את שמו של המחבל, שריצה בעבר מאסר בגין עבירות ביטחוניות. בכך צמצם בית המשפט את צו איסור הפרסום על חקירת האירוע, אף ששמו ותמונתו של אבו סביח פורסמו ברשות הפלסטינית ובכלי תקשורת בעולם כבר ביום ראשון.

 

הפיגוע התרחש בשתי זירות: המחבל הגיע במכוניתו מכיוון צומת הגבעה הצרפתית, המשיך בנסיעה במהירות לכיוון תחנת הרכבת הקלה מול המטה הארצי, ופתח בירי לעבר נוסעים שעמדו בתחנה. כתוצאה מהירי נפצעה מליחי באורח אנוש, ובהמשך מתה מפצעיה. הוא המשיך בנסיעה לכיוון צומת קלרמון-גאנו וירה לעבר שתי נשים שהיו במכוניתן.

 

אבו סביח המשיך בנסיעה לכיוון שייח ג'ראח, עצר כשהבחין בצוות לוחמי יס"מ שנסעו לכיוונו באופנועים - וירה לעברם. כתוצאה מהירי הזה נפגע קירמה ושוטר נוסף נפגע באורח קל. לאחר מכן נורה המחבל למוות.

הנרצחים בפיגוע יוסי קירמה ולבנה מליחי ז"ל ()
הנרצחים בפיגוע יוסי קירמה ולבנה מליחי ז"ל

לפיגוע קדם מחדל שאיפשר לאבו סביח להסתובב חופשי: הוא אמור היה להתייצב בימים אלה לריצוי מאסר שנגזר עליו בגין תקיפת שוטר, אולם לאורך ההליך זכה להקלות, לדחיית דיון, להסדר טיעון, לדחיית ריצוי עונשו - ובכל הזמן הזה, המשיך להסית לאלימות נגד יהודים.

 

לקראת החגים קיבל אבו סביח צו אלוף המרחיק אותו מהעיר העתיקה ומהר הבית. בצאת ראש השנה הוא נעצר על ידי המשטרה בחשד שהפר את הצו והובא לדיון בבית המשפט השלום בירושלים, שם שוחרר בתנאי הרחקה מהעיר.

 

תיק העבירות העשיר של אבו סביח כולל שורה של עבירות ביטחוניות. בין היתר ריצה מאסר של כשנה ב-2015 על עבירות של הסתה לאלימות וטרור. הוא שוחרר מהכלא בינואר השנה ובמקביל התנהל בעניינו התיק בגין תקיפת השוטר בשער חוטה באפריל 2014. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקבוצה הצטלמה עם כרזת המחבל
מומלצים